Za rusku propagandu bili su neonacisti i iskonsko zlo, no u velikom preokretu, branitelji Mariupolja, borci AZOV-a pušteni su na slobodu. Noćni zagrljaj suboraca koji su se pribojavali najgoreg - trenutak je za pamćenje.
"Iskreno zahvaljujem vama predsjedniče, cijelom timu, ukrajinskom narodu i ljudima koji su doprinijeli našem povratku", rekao je jedan od oslobođenih pripadnika AZOV-a.
Rusi su pustili 215 zarobljenika, i ukrajinske i strane borce. Ukrajinci su pak oslobodili 55 uznika, među njima i Viktora Medvedčuka, Putinovog prijatelja i kuma, milijardera i vlasnika čija se jedna od luksuznih jahti nalazi i u Hrvatskoj.
"Vjerujem da je to zaista velika pobjeda, jer je toliko ljudi pušteno bez otkrivanja svih tajni. Medvedčuka smo mogli zamijeniti za nekog od naših azovskih heroja, ali vratili smo i više ljudi. Danas je dan za slavlje", rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
Koliko je Putinu Medvedčuk značajan jasno je i po tome što su Rusi za njega dali četiri puta više zarobljenika. Čak i Denisa Prokopenka, zapovjednika Azova čiju su glavu za vrijeme opsade Mariupolja ucijenili. O detaljima razmjene, Rusi ne žele.
"Svi vojnici transportnim su zrakoplovom prebačeni na teritorij Ruske Federacije i nalaze se u zdravstvenim ustanovama ruskog Ministarstva obrane", rekao je glasnogovornik ruskog ministarstva obrane, Igor Konašenkov.
"Medvedčuk posjeduje određene informacije, on ima stanje na terenu iz prve ruke. On je naravno, kako o njemu pričaju, i obavještajac Putinov. Tako da iz tog kuta apsolutno je bitan i važan za Kremlj", objasnio je vanjskopolitički analitičar, Branimir Vidmarović.
Ključnu ulogu u razmjeni odigrao je saudijski princ, Mohamed bin Salman. Prije četiri godine naredio je mučko ubojstvo novinara i disidenta Jamala Khashoggija. Zapad je bio zgrožen, princ odbačen, no brzo se to promijenilo pa je izopćenik postao poželjni, odnosno potrebni partner.
"Na ovaj način Putin je zapravo ojačao položaj i Saudijske Arabije i u jednoj ne tako tipičnoj misiji za njih, a i samoga princa. To je s jedne strane dobra vijest za one koji su pušteni van, je li to ukupno dobra vijest za čovječanstvo, da usluge takvih vladara postaju nezamjenjive i potrebne zapadu i liberalnoj demokraciji – to je drugo pitanje, nisam siguran", rekao je povjesničar Tvrtko Jakovina.
Ideali su jedno, a politička realnost nešto posve drugo. Kada nafta ne curi, obećanja se brzo zaboravljaju.
"Većinu resursa na ovom svijetu, uključujući fosila goriva kontroliraju režimi koji nisu u skladu sa zapadnim liberalnim vrijednostima. I tu nema moraliziranja. Moraš pretrpjeti i moraš surađivati", kaže Vidmarović.
Ova suradnja bila je svakako uspješna. Spašeni su životi, pa i jednog Hrvata. Kolika je dugoročna cijena? E taj će račun na naplatu doći kasnije.