RUSKO CARSTVO ISPOD VALOVA /

Putinova prijetnja koja je daleko manje vidljiva, ali i puno opasnija za Zapad: 'NATO se od ovog oružja teško može obraniti'

Image
Foto: Profimedia

Aleksej Rahmanov, čelnik Ujedinjene brodograđevne korporacije sa sjedištem u Sankt Peterburgu, rekao da će ruska mornarica do kraja godine biti popunjena s dvije nove podmornice na nuklearni pogon

5.3.2023.
13:22
Profimedia
VOYO logo

Dok bijesni rat u Ukrajini, raste zabrinutost zbog ruske prijetnje koja je daleko manje vidljiva, ali mogla bi biti daleko opasnija za Zapad, piše Newsweek.

Tijekom posljednjih nekoliko godina Moskva je proizvela niz podmornica koje imaju sposobnost doseći ključne ciljeve u SAD-u ili kontinentalnoj Europi, a ruska mornarica zapovijeda jednom od najraznovrsnijih podmorničkih flota na svijetu. Neke podmornice sposobe su nositi balističke projektile s nuklearnim bojevim glavama, što Moskva smatra ključnim za svoje strateško odvraćanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci također kažu da bi se, u malo vjerojatnom slučaju rata između Rusije i NATO-a, ruska flota koristila kao jedan od alata za upravljanje eskalacijom. Drugim riječima, prijetnja od moskovskih podmornica naoružanih konvencionalnim oružjem omogućila bi joj da odvrati zapadne protivnike od iskorištavanja njihovih prednosti u drugim područjima.

Rusija radi na poboljšanju svoje podmorničke flote od raspada Sovjetskog Saveza 1991. Ruski predsjednik Vladimir Putin u prosincu je rekao da će zemlja graditi više podmornica na nuklearni pogon, 'što će omogućiti sigurnost Rusije u narednim desetljećima'. Prošloga je tjedna Aleksej Rahmanov, čelnik Ujedinjene brodograđevne korporacije sa sjedištem u Sankt Peterburgu, rekao da će ruska mornarica do kraja godine biti popunjena s dvije nove podmornice na nuklearni pogon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
JEZIVI VIDEO /

Rusi objavili snimku lansiranja moćne rakete iz podmornice: Kad vidite dečka koji stišće crveni gumb past će vam mrak na oči

Image
JEZIVI VIDEO /

Rusi objavili snimku lansiranja moćne rakete iz podmornice: Kad vidite dečka koji stišće crveni gumb past će vam mrak na oči

Prijetnja podvodnim kabelima

Među NATO članicama raste strah da bi Putin mogao upotrijebiti svoju flotu za gađanje podvodnih kabela i kritične infrastrukture, koji su vitalni za globalne komunikacijske sustave. Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je 20. siječnja kako želi da njegova zemlja 'stekne kapacitet za kontrolu morskog dna' do dubine od 19.600 stopa, kako bi zaštitila 'kritičnu podvodnu infrastrukturu'.

Rusija svoju pomorsku snagu povezuje sa svojom gospodarskom budućnosti, nacionalnom sigurnošću i sposobnošću utjecaja na druge nacije, naveo je Ruski institut za pomorske studije (RMSI), koji provodi istraživanje o ruskim vojnim i gospodarskim pitanjima povezanima sa svjetskim oceanima.

Michael Peterson, direktor RMSI-ja, kazao je za Newsweek da potencijalni napadi na podvodnu kritičnu infrastrukturu diljem svijeta predstavljaju 'legitimnu i ozbiljnu prijetnju'.

"Rusija je najmanje jedno desetljeće razvijala vrlo značajne ratne sposobnosti na morskom dnu. Većina njih nalazi se u takozvanom GUGI-ju, to jest ruskoj Glavnoj upravi za istraživanje dubokog mora", kaže Peterson. Dodaje da organizacija podnosi izvještaje ruskom ministarstvu obrane i koristi osoblje ruske mornarice za raspoređivanje na svojim brodovima i podmornicama. "Misija je opasna, složena i kritična za rusku sigurnost", rekao je Peterson.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Organizacija raspolaže nizom sredstava, uključujući podmornicu Belgorod koja je sposobna lansirati torpedo na nuklearni pogon.

"Druge podmornice sposobne su ili postaviti prislušne uređaje ili eksploziv na stvari kao što su dubokomorski kabeli. Ako postoje načini za pristup informacijama u tim kabelima, sposobne su to učiniti; ako žele, mogu postaviti senzore na oceansko dno", rekao je Peterson te pojasnio da uprava ima mogućnosti za špijunažu, provođenje aktivnosti upravljanja eskalacijom ili jednostavno za vođenje rata i nametanje troškova protivniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Možete zamisliti što bi se dogodilo kada bi Rusi presjekli transatlantske internetske kabele — to bi imalo goleme financijske implikacije i također bi duboko ograničilo komunikacije između SAD-a i kontinentalne Europe", dodao je.

Slabost NATO-a

Prošle godine, admiral Tony Radakin, zapovjednik oružanih snaga Ujedinjenog Kraljevstva, rekao je za londonski The Times da su podvodni kabeli koji prenose internetske podatke 'pravi svjetski informacijski sustav' i da bi se moglo smatrati 'ratnim činom' ako bi ih Rusija pokušala oštetiti.

"Ovo je relativno nova aktivnost i jedno od područja u kojima Rusija misli da ima prednost", rekao je Peterson. Podmorski kabeli, posebice podvodni optički kabeli, kritični su dijelovi fiksne infrastrukture i iznimno ih je teško obraniti. "Budući da imaju sposobnost vođenja naprednog dubokomorskog ratovanja, ovo je asimetrična prednost za Rusiju", dodaje Peterson.

Peterson naglašava da Rusija uvijek nastoji 'iskoristiti asimetrije'. "Ako imate dio fiksne infrastrukture koji je jako teško obraniti, a Rusija ima sposobnost napada, onda će krenuti za tim. Zato je ovo važan dio u budućem sukobu između Rusije i NATO-a. Ovo je način da Rusija nametne troškove na asimetričan način, a to je NATO-u vrlo teško obraniti. Temelj ruskog ratovanja je sposobnost da nametnu cijenu svom protivniku kako bi potkopali političku volju za borbom."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njord Wegge, profesor na Norveškom obrambenom sveučilišnom koledžu i koautor izvješća "Ruske arktičke prijetnje", rekao je za Newsweek da je Norveška značajno pojačala patrole na Sjevernom moru.

"Sabotaža plinovoda Sjeverni tok u Baltičkom moru bila je značajna", rekao je Wegge. "Rusija je zaustavila sve svoje isporuke Europi, više-manje. Norveška je barem daleko najveći izvoznik plina. Naravno, u slučaju sukoba, te podvodne instalacije bile bi ranjive", kazao je Wegge. "To se odražava na način na koji ih Norveška, primjerice, štiti: Imali smo brodove NATO-a iz Ujedinjenog Kraljevstva, koji su patrolirali u Sjevernom moru. Čini se da je osviješteno da moramo zaštititi te instalacije."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sukob NATO - Rusija

Putin je više puta optužio NATO da izravno sudjeluje u sukobima u Ukrajini. S tim prijetnjama dolaze obnovljeni strahovi da bi NATO mogao biti uvučen u sukob.

Prema Petersonu, svaki nevjerojatan, ali potencijalni rat Rusije protiv NATO-a vjerojatno će se fokusirati na kopneni rat. "Međutim, ruska strategija ostavlja mnogo prostora za sukobe u zračnim i pomorskim domenama, i mislim da se tu Rusija nada nametnuti najveću stratešku cijenu protiv bilo kojeg potencijalnog protivnika", kaže.

Ruska je namjera, temeljena na njezinim strateškim tekstovima, nametnuti troškove korištenjem zračnih i pomorskih sredstava protiv fiksne kritične infrastrukture, dodaje Peterson, ističući da je tekući rat u Ukrajini dobar pokazatelj onoga što bi svijet vjerojatno vidio u sukobu protiv NATO.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo