KORAK DO GROBLJA VOJNE POVIJESTI / Je li odzvonilo tenkovima? Ukrajinci ih rasturaju kao bebe zvečke, a stručnjaci otkrivaju kako bi izgledao rat između NATO-a i Rusa

Image
Foto: Profimedia

Jedan analitičar je čak usporedio ulogu tenkova s ulogom švicarskih plaćenika, boraca iz renesansnog doba naoružanih štukama i helebardama

24.3.2022.
23:16
Profimedia
VOYO logo

Ukrajina je uništila gotovo 10% ruskih tenkova. Da stvar bude zanimljivija, Ukrajinci ne koriste najmodernije rakete, poput Javelina, nego manje sofisticirane protutenkovske bojne glave ukrajinske proizvodnje Stugna-P. Mala skupina vojnika može postaviti projektil na tronožac i čekati da tenkovi dođu u domet. Koristeći ploču za daljinsko upravljanje koja izgleda poput tvrdog kućišta kamere, operater može slikati metu laserom sve dok projektil ne udari ili dopustiti vlastitom laserskom navođenju da se samousmjeri u metu, pišu Sam Fellman i Mattathias Schwartz za Business Insider.

Metoda se pokazuje prilično učinkovita. U tri tjedna borbi, Rusija je izgubila najmanje 270 tenkova, prema web-stranici za praćenje oružja otvorenog koda Oryx, što je gotovo 10% procijenjene ruske aktivne sile. Ukrajinska se obrana zapravo pokazala toliko učinkovitom da mnogi analitičari neuspjeh ruskog napada pripisuju ne samo njezinim zapovjednicima ili tenkovima, već i samoj ideji tenka, kao oružane platforme na bojišnici koja može osvojiti tlo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PUTINOVA POSLJEDNJA KARTA /

Fanatik iz Kremlja u ruci drži moćno oružje, ovisan je o Europi, ali i mi o njemu: 'Gotovo je nemoguće to spriječiti'

Image
PUTINOVA POSLJEDNJA KARTA /

Fanatik iz Kremlja u ruci drži moćno oružje, ovisan je o Europi, ali i mi o njemu: 'Gotovo je nemoguće to spriječiti'

Jesu li tenkovi zastrarjeli?

Novi dokaz taktičke slabosti tenkova je "upečatljiv", kako je to rekao jedan stručnjak, i otvorio je raspravu o tome jesu li tenkovi možda na putu da se pridruže kočijima i konjici u groblju vojne povijesti. Jeftini, niskoleteći dronovi udaraju u tenkove s gornje strane. Vojnici koriste pougljeni krajolik predgrađa kako bi u zasjedi dočekali tenkove s novom generacijom jednokratnog oružja koje uništavanje tenkova čini uznemirujuće jednostavnim, čak i u rukama dobrovoljaca.

"Pješaštvo koje je odlučno u borbi sada je superosnaženo jer ima ogroman broj jednokratnih protutenkovskih raketa za usmjeravanje i pucanje", rekao je za Insider Edward Luttwak, vojni strateg koji savjetuje vlade diljem svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tenkovi su vladali kopnenim ratovima više od 80 godina. Njihov je posao probijati neprijateljske položaje kako bi pješaštvo moglo zauzeti novi teritorij. Tenkovi su dugo bili osjetljivi na oružje koje su nosili vojnici poput ručnih protuoklopnih raketnih bacača i beztrzajnih topova, kao i na improvizirane eksplozive poput protutenkovskih "ljepljivih bombi" koje smo vidjeli u filmu "Spašavanje vojnika Ryana".

Budućnost tenkova

No, gledajući neučinkovitost ruskih tenkovskih napada u Ukrajini, može se vidjeti kako tehnologija - osobito napredak u eksplozivima i navođenim projektilima - dodatno povećava izglede u korist branitelja protiv tenkova, do točke u kojoj bi tenkovi vjerojatno mogli postati zastarjeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan analitičar obrane koji je razgovarao s Insiderom usporedio je ulogu tenkova s ulogom švicarskih plaćenika, boraca iz renesansnog doba naoružanih štukama i helebardama. Prethodnička uloga, koju su nekada imali pješaci, a sada tenkovi, vjerojatno će se prebaciti na dronove, robotska vozila i dalekometne udarne sustave. Tenkovi će s vremenom preuzeti ulogu čišćenja, rekao je Paul Scharre, bivši rendžer američke vojske i direktor studija u Centru za novu američku sigurnost.

Oružje s ramena mijenja ratovanje. Uz vrlo malo obuke, trupe, pa čak i dobrovoljci, mogu pobijediti tenkove. Javelin je projektil koji korisniku omogućuje da se odmah pomakne ili zakloni nakon ispaljivanja. Omogućio je pogađanje tenka tamo gdje mu je oklop najslabiji: na vrhu. Ukrajina od izbijanja rata obučava svoje rezerviste kako se koristiti s tim oružjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važnost dronova

Tu su i dronovi koji se kreću od veličine borbenih zrakoplova do dlana vojničke rukavice. U tijeku je tehnološka borba da se poništi njihova učinkovitost, ali s toliko marki i modela, ne postoji jedinstven način da ih zbunite ili uništite.

Borbe u Ukrajini su pokazale da dronovi nude velike prednosti. Mogu se kretati u blizini oklopnih vozila i gađati ih navođenim projektilima, kao što je turski TB2 već puno puta pokazao. TB2 je poput siromašnog MQ-9 Reapera, drona veličine aviona Cessna koji može letjeti više od jednog dana, ispaliti do četiri projektila ili bombe, a zatim se vratiti u bazu kako bi se ponovno napunio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zapravo vidimo kako ukrajinska vojska koristi dronove, TB2 i manje bespilotne letjelice, za značajan učinak protiv ruskih oklopnih vozila", rekao je Scharre iz CNAS-a. "Dronovi mogu biti vrlo učinkoviti u spornim zračnim prostorima, dijelom zato što mogu letjeti niže, a dijelom zato što ne riskirate život pilota."

Loše odluke Rusa

Ruski zapovjednici donijeli su loše odluke koje su potrošile potencijal njihovih snaga. To uključuje tenkove. Vojnici, nesigurni u svoju sposobnost navigacije kroz blato, vozili su ih glavnim cestama. Ruski tenkovi su prestigli pješaštvo koje ih može zaštititi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S dometom od oko 600 milja, T-72 je težak 40 tona i ide manje od jedne milje po galonu. U Ukrajini su se mnogi previše udaljili od kamiona s gorivom; druge tenkove su navodno sabotirale vlastite posade. Tenkovi su uglavnom bili na ulici, nisu izlazili izvan ceste, nastojali raspršiti se ili prikriti svoje pozicije. U nekim su slučajevima bili nagomilani zajedno u dometu topništva te su platili visoku cijenu.

Mnogi zapadni analitičari kažu kako vide malo znakova da je Rusija sposobna za kombinirane akcije - gdje, na primjer, zračna snaga i topništvo rade u tandemu kako bi podržali kretanje tenkova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje kako bi mogao izgledati konvencionalni sukob između NATO-a i ruskih snaga, Scharre je rekao da "idealan način odgovora ne bi nužno bio slanje tenkova naprijed", već radije napad na ruska oklopna vozila s topništvom i projektilima dugog dometa. "Naravno, oklopna vozila bi došla, ali bi vjerojatno bila dio drugog vala nakon što bismo te oklopne stupove pretvorili u krš."

Situaciju s ratom u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo