U južnoj ukrajinskoj regiji Mikolajiv gomilaju se mrtvi. Kako se mraz topi i zemlja otapa, tijela ruskih vojnika razbacana po krajoliku postaju problem. U svom noćnom videoobraćanju u subotu, Vitalij Kim, guverner regije, pozvao je lokalne stanovnike da pomognu prikupiti leševe i staviti ih u vreće, jer se temperature penju iznad nule. "Nismo zvijeri, zar ne?", molio je stanovnike, koji su u ovom ratu već izgubili puno svojih sugrađana, piše CNN.
Mikolajiv je bio među prvim regionalnim prijestolnicama koje su napadnute nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu 24. veljače. Nakon potiskivanja u urbano središte, ukrajinska vojska je protjerala ruske trupe, ostavljajući zacrnjeli trag vozila i tenkova. No, bitka za grad, kamen temeljac u ruskom pohodu na zapad duž obale Crnog mora do Odese, još uvijek bjesni i nejasno je koliko dugo će se ukrajinske snage moći braniti od napada.
Na stotine leševa
Nazivajući ih "orcima" - zlom, monstruoznom vojskom u "Gospodaru prstenova" J. R. R. Tolkiena - Kim je rekao da su se Rusi povukli i ostavili pougljena tijela svojih kolega na bojnom polju. Poslao je CNN-u slike napuštenih leševa i dodao: "Ima ih na stotine, u cijeloj regiji."
Guverner je pozvao da se tijela stave u hladnjake i vrate u Rusiju na identifikaciju DNK testiranjem. No, mjesec dana nakon rata, još uvijek je nejasno kako i vraćaju li se posmrtni ostaci vojnika u Rusiju, gdje su izvješća o broju poginulih uglavnom prešućena. Zemlja je zaustavila sve informacije o stvarnosti krvavog rata, ograničavajući pristup izvješćima zapadnih medija, kao i društvenim mrežama Twitteru i Facebooku, na ruskom teritoriju.
Ostaje tajna koliko je točno ruskih vojnika ubijeno u Ukrajini. Prema službenim izvješćima ruskog ministarstva obrane, do ponedjeljka brojka umrlih vojnika je 498, a onda je proputinovski ruski tabloid Komsomolskaya Pravda objavio izvješće u kojem je broj umrlih ažuriran na 9861. List je kasnije povukao brojku, tvrdeći da je bio hakiran, te nije potvrđena od Kremlja, čiji je glasnogovornik Dmitrij Peskov u utorak izjavio za CNN: "Što se tiče brojeva, složili smo se od samog početka da ne otkrivamo informacije."
Taj se broj poklapa s informacijama koje su sa CNN-om podijelili američki i NATO-ovi dužnosnici, koji su nedavno dali procjenu da se ruske žrtve kreću u rasponu od 3000 do 10.000. Ukrajinski dužnosnici tvrde da je broj žrtava još veći, više od 15.000. CNN nije mogao provjeriti ukupan broj smrtnih slučajeva u Rusiji.
Mobilni krematoriji
Ukrajinska vlada tvrdi da je ruska vojska poslala mobilne krematorije kako bi spaljivali svoje mrtve. "Ruski narod ovdje umire, nitko ih ne broji, to su ljudi koji umiru u ovom ratu. Znate li da su sa sobom donijeli komoru za kremiranje? Neće pokazati tijela svojim obiteljima. Neće reći majkama da su njihova djeca ovdje umrla", rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij novinarima na brifingu 3. ožujka.
Istog dana, ukrajinske željeznice u državnom vlasništvu u priopćenju na svojoj web stranici navele su da su ukrajinskim oružanim snagama dale 20 hladnjača za odvoz mrtvih ruskih vojnika iz nekoliko područja, uključujući Odesu. Samo 72 sata kasnije, predsjednik Ukrajinskih željeznica objavio je poruku na svom osobnom Telegram kanalu rekavši da Rusija nikada nije došla kako bi pokupila leševe. "Radi 'pobjedničke' propagande, spremni su uskratiti majkama čak i mogućnost da pokopaju tijela", napisao je Oleksandr Kamišin.
Ukrajinska vlada priopćila je da još uvijek čeka na zahtjev ruskih vlasti za repatrijaciju tijela ubijenih. Potpredsjednik ukrajinske vlade rekao je da se o pitanju prikupljanja i identifikacije tijela razgovaralo na sastanku premijera Denysa Shmyhala i predsjednika Međunarodnog odbora Crvenog križa Petera Maurera u četvrtak. No, ICRC nije potvrdio pomaže li Ukrajini u povratku ostataka tijela ruskih vojnika u matičnu zemlju, što je predviđeno međunarodnim pravom.
Nagovještaji o razmjerima gubitaka ruskih trupa počeli su se pojavljivati u videima i izvješćima. Dana 18. ožujka, bjeloruska služba Radija Slobodna Europa/Radio Liberty, medijske organizacije koju financira SAD, objavila je slike ruskih konvoja hitne pomoći kako stižu u bolnice u južnoj Bjelorusiji, blizu granice s Ukrajinom, i izvijestila je da su mrtvačnice na tom području bile prepune. Izvještaj ukrajinskog medija na engleskom jeziku The Kyiv Independent od 21. ožujka pratio je ukrajinsku jedinicu za hitne intervencije koja je iskopavala ruske vojnike pokopane u neobilježenim zajedničkim grobnicama u Rusanivu, selu istočno od glavnog grada – ostavljene na hrpi bez identifikacijskih dokumenata ili iskaznica.
Ogroman problem
Izvještaji ruskih državnih medija ostali su na broju od 498. Dokumentirano je tek nekoliko pogreba u zemlji, gdje je cenzura rata dovedena do ekstrema novim zakonom koji kriminalizira izvještavanje u suprotnosti s Kremljom. U nedostatku informacija o mrtvima Rusije, Ukrajinci pokušavaju popuniti praznine.
Web stranica i Telegram kanal koji je uspostavilo ukrajinsko Ministarstvo unutarnjih poslova, namijenjen ruskim obiteljima, objavljuje fotografije mrtvih vojnika i zarobljenih mladića, ponekad uz njihove osobne iskaznice. Naziv stranice, 200rf.com, mračni je znak Gruž-200, ili Cargo-200, vojne kodne riječi koja je ušla u upotrebu 1980-ih tijekom rata u Afganistanu, a koju su Sovjeti koristili za tijela vojnika stavljenih u lijesove koji su obloženi cinkom za transport.
"Problem s tijelima ruskih vojnika je stvarno ogroman. Tisuće ih je. Prije rata vrijeme je bilo hladno, bilo je u redu, ali sada imamo problema jer Rusi ne žele uzeti tijela", rekao je Viktor Andrusiv, savjetnik ukrajinskog ministra unutarnjih poslova. "Zapravo ne znam što ćemo učiniti sljedećih tjedana s njihovim tijelima."
Situaciju s ratom u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.