Britanski ministar obrane otkrio je da uz ruske vojnike idu i mobilni krematoriji. Ministarstvo obrane objavilo je snimku vozila koje prate ruske vojnike, a u njima su ti bizarni dodaci, piše Mirror.
Britanski ministar obrane, Ben Wallace, sugerirao je da bi ruske snage koje napadaju Ukrajinu mogle koristiti spalionice kako bi prikrile broj žrtava nanesenih tijekom bilo koje potencijalne bitke.
Nazivajući to "duboko, duboko" zabrinjavajućim za sve ruske vojnike, on se boji da bi to moglo pomoći prikrivanju smrti ako izbije rat.
'Da sam ja vojnik bio bih duboko zabrinut'
"Raspoređivali pokretnih krematorija koji prate trupe na bojnom polju je u u svakom smislu jezivo", rekao je za The Telegraph.
"Da sam ja vojnik i da znam da moji generali imaju toliko malo vjere u mene i da me prate po bojištu s pokretnim krematorijem, ili sam majka ili otac sina, potencijalno raspoređenog u borbenu zonu, a moja vlada misli da je način za prikrivanje gubitka pokretni krematorij, bio bih duboko, duboko zabrinut."
'Putin je skroz poludio'
Ministar obrane sugerirao je da je Vladimir Putin "skroz poludio", nakon najnovije eskalacije ukrajinske krize. Rekao je da je ruski predsjednik napravio pogrešku što nije imao saveznike u svojim postupcima, uspoređujući ga s carem Nikolom I. tijekom Krimskog rata.
Wallace je rekao da Ujedinjeno Kraljevstvo ima 1000 ljudi u pripravnosti za odgovor na krizu. "Škotska garda udarila je nogom cara Nikolaja I. 1853. na Krimu - uvijek možemo to ponoviti. Car Nikolaj I napravio je istu pogrešku kao Putin… nije imao prijatelje, saveze."
Više o ratu u Ukrajini možete pročitati OVDJE.
NOVO: Nakon objave ovog teksta reagirao je Faktograf, a njihovu objavu prenosimo u cijelosti:
Brojni svjetski pa i hrvatski mediji nekritički su prenijeli objavu Glavne obavještajne uprava Ministarstva obrane Ukrajine na Facebooku i na Twitteru, o tome da ruska vojska Ruske Federacije navodno koristi mobilne krematorije za prikrivanje zločina, primarno ubojstava u Ukrajini. Mediji uglavnom ne prenose da je fotografija koju je Ukrajina objavila uzeta iz snimke koja datira iz 2013. godine [N1, Index].
Informacija o korištenju mobilnih krematorija zasad nije neovisno potvrđena. Fotografija kojom se služe ukrajinski obavještajci na društvenim mrežama potječe iz videozapisa objavljenog na YouTubeu 2013. godine (39′). Snimka prikazuje mobilni krematorij IN-50, opisan kao instalacija za termalno uništenje, odnosno spaljivanje biološkog otpada ruske tvrtke Turmalin.
Ukrajinska vojna obavještajna služba nigdje ne navodi radi li se o recentnoj snimci, ali tvrdi da Rusi koriste upravo o stroj s fotografije:
Rusko vodstvo naredilo je uništavanje svih dokaza o zločinima svoje vojske u Ukrajini
▪Nakon široko rasprostranjenog međunarodnog genocida nad ukrajinskim narodom u Buči, u regiji Kijev, ruske trupe počele su koristiti mobilne krematorije u Ukrajini.
▪Konkretno, u Mariupolju je bilo 13 mobilnih krematorija za čišćenje ulica od tijela mrtvih civila. Okupatori kroz filtracijske logore pokušavaju identificirati sve potencijalne svjedoke zločina i uništiti ih.
▪Vojna obavještajna služba Ukrajine više puta je bilježila korištenje mobilnih krematorija u Černigovskoj regiji. Zabilježen je rad neprijateljskog mobilnog krematorija u Novoajdaru, u regiji Lugansk.
▪Ruske oružane snage također koriste mobilne krematorije za uništavanje tijela ruskih vojnika, kako bi sakrile pravi broj svojih vojnika koji su poginuli tijekom ruske agresije na Ukrajinu i odbili platiti obiteljima poginulih Rusa.
▪ Djelovanje ruske vojske potpada pod definiciju “genocida” u skladu s Konvencijom o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida i člankom 6. Rimskog statuta Međunarodnog kaznenog suda. Rusko vodstvo nastavit će pokušavati prikriti činjenice ratnih zločina u Ukrajini.
Nisu snimljeni u Ukrajini
Da mobilne spalionice postoje još je u veljači 2022. godine tvrdio britanski ministar obrane Ben Wallace, prikazujući istu snimku dostupnu na YouTubeu i na stranicama ruske tvrtke. Britanski ministar obrane kazao je kako Rusija koristi mobilne krematorije za prikrivanje vlastitih vojnih gubitaka, tj. kremiranje tijela poginulih ruskih vojnika.
“Da sam vojnik i da znam da moji generali imaju toliko malo povjerenja u mene da će me pratiti po bojištu s mobilnim krematorijem, ili da sam majka ili otac sina, potencijalno raspoređenog u borbenu zonu, a moja vlada je smislila da je mobilni krematorij način prikrivanja gubitaka, bio bih duboko, duboko zabrinut”, rekao je ministar obrane Wallace.
Britanski Telegraph pokušao je kontaktirati tvrtku koja proizvodi mobilne krematorije, ali nisu dobili nikakvu povratnu informaciju.
Reagirajući na ovaj tekst u Telegraphu, France24 je krajem veljače izvijestio kako se radi o promotivnoj snimci kompanije te kako se tek treba verificirati koristi li ruska vojska na terenu pokretne spalionice.
Žrtve Mariupolja
Gotovo dva mjeseca kasnije, ukrajinska vojna obavještajna služba ponovo izlazi s pričom o krematorijima, ali za dokaz pruža screenshot istog videa iz 2013. godine i tvrdnju da o tome postoje (tek) obavještajni podaci. Gradonačelnik Mariupolja Vadim Bojčenko također tvrdi da je iz nekoliko izvora saznao za isti opis navodnog metodičnog spaljivanja tijela od strane ruskih snaga u gradu, ali nije naveo izvore svojih informacija (AP).
Bojčenko također tvrdi da je tokom zadnjih nekoliko tjedana teškog bombardiranja grada i u uličnim borbama ubijeno više od 5.000 civila, među kojima je bilo i 210 djece.
Prema posljednjim objavljenim podacima visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za ljudska prava (OHCHR), broj potvrđenih civilnih žrtava u cijeloj Ukrajini još nije prešao 2.000. U istom izvještaju od 12. travnja navodi se kako se vjeruje se da je stvaran broj “znatno viši”, među ostalim, i zbog opsade Mariupolja. Izvještaji o velikom broju žrtava u tom gradu još uvijek se provjeravaju.