JEDNA OD TRI NAJTOPLIJE GODINE IKAD IZMJERENE: /

Ako nastavimo, jedna država lako bi mogla nestati s lica Zemlje

Image
Foto: Thinkstock

Godina 2017.

6.11.2017.
17:37
Thinkstock
VOYO logo

U Bonnu je u ponedjeljak ujutro otvorena 23. svjetska klimatska konferencija (COP23) na kojoj će do 17. studenog više od 25.000 sudionika pokušati naći mehanizme za ostvarenje ciljeva iz Pariškog klimatskog sporazuma iz 2015.

NOVO IZVJEŠĆE O KLIMATSKIM PROMJENAMA: Bijela kuća pokušava umanjiti važnost ljudskog utjecaja na globalno zatopljenje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog globalnog zagrijavanja koje svojim djelovanjem uzrokuje čovjek ispuštajući u atmosferu visoke razine plinova s učinkom staklenika, temperature u 2017., bit će malo niže od rekordnih u 2016. i otprilike na razini onih iz 2015., rekla je u ponedjeljak Svjetska meteorološka organizacija (WMO).

"Svjedočili smo neočekivanim vremenskim prilikama", rekao je Petteri Talaas, glavni tajnik WMO-a koji djeluje u sklopu UN-a. Podsjetio je na krajnosti koje su se zbile u 2017., uragani na Atlantiku i Karibima, monsunske poplave u Aziji i suša u Istočnoj Africi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Temperature su nešto niže u odnosu na lanjske zbog toga što je oslabio El Nino, prirodna pojava koja je u 2016. oslobodila izvanredno vrući val na Pacifiku. Ekstremne temperature i ekstremni vremenski uvjeti alarm su koji poziva na akciju, istaknula je država Fidži. Ta pacifička država, pod čijim se predsjedanjem održava COP23, iako ne i na njezinu teritoriju zbog logističkih razloga, jedna je od najugroženijih zbog zatopljenja i s njime povezanog rasta razine mora.

NAJVEĆA PRIJETNJA ČOVJEČANSTVU 21. STOLJEĆA: U detaljnom izvješću svjetskih organizacija sve piše – ovo će nas uništiti

"Ovo je naš trenutak istine", rekao je premijer Fidžija Frank Bainimarama, predsjedajući razgovorima u Bonnu i dodao "Zbijmo redove sa svim drugim nacijama i krenimo naprijed".

Image

"Milijuni ljudi u svijetu patili su i nastavljaju patiti zbog ekstremnih vremenskih događaja", rekla je Patricia Espinosa, predsjednica UN-ova odbora o klimi te istaknula "poruka ne može biti jasnija. Moramo djelovati sada, odmah".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki predsjednik Donald Trump, koji ne vjeruje u znanstvene tvrdnje da je čovjek odgovoran za visoke koncentracije stakleničkih plinova u atmosferi, najavio je u lipnju da će se Sjedinjene Države povući iz Pariškog sporazuma o klimi i promicati korištenje fosilnih goriva, a ne obnovljivih izvora energije.

ZNANSTVENICI ZAPREPAŠTENI NOVIM PODACIMA: ‘Zemlja je prošli put ovako nešto doživjela prije čak pet milijuna godina’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nitko nije spomenuo Trumpovo ime na svečanosti otvorenja uz tradicionalnu svečanost Fidžija, a uključila je i dječju povorku s velikim lutkama kita, meduze i polarnog medvjeda koji pozivaju na akciju.

Pariškim sporazumom 195 zemalja obvezalo se 2015. ograničiti globalno zagrijavanje na manje od dva stupnja Celzijeva u usporedbi s predindustrijskim razvojem. Sporazum su potpisali šefovi država ili vlada, a do sada ga je ratificiralo više od 130 zemalja, među kojima je i Hrvatska.

Mnogi znanstvenici upozoravaju da zacrtani cilj neće biti ispunjen jer vlade nisu poduzele dovoljno da ga postignu. UN je upozorio da se svijet kreće prema scenariju u kojem će do 2100. godine temperatura narasti za tri stupnja Celzijevih.

HRVATSKI METEOROLOZI PROGNOZIRAJU NOVE EKSTREME: ‘Opasne oluje su i nas iznenadile, klima se jako promijenila’

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo