POSLJEDICE ĆE OSJETITI I DRUGE ZEMLJE? / Je li Njemačka opet 'bolesnik Europe'? Vladajuća koalicija u šoku: Nedostaje barem 60 milijardi eura

Image
Foto: Profimedia

Kako riješiti krizu proračuna: proglasiti izvanredno stanje i uzeti nove kredite ili štedjeti dok sve (najvjerojatnije) ne pukne? Odluka njemačke vlade imat će posljedice i izvan njemačkih granica

25.11.2023.
19:16
Profimedia
VOYO logo

Pravila su jasna: u Njemačkoj se država mora zadovoljiti novcem koji prikupi od poreza i iz ostalih izvora, piše Deutsche Welle. Tako piše u Ustavu. Načelo se zove dužnička kočnica, koja se smije suspendirati samo u posebnim slučajevima kada se država može zaduživati zbog izvanrednih okolnosti. Od 2014. do 2019. vlada je uspijevala ispuniti te zahtjeve, a proračuni su uvijek bili uravnoteženi.

Ali onda su došli pandemija koronavirusa i ruski napad na Ukrajinu. Bundestag je nekoliko puta ukinuo dužničku kočnicu i vlada se zadužila za nove milijarde. Ministar financija Christian Lindner zapravo je htio tome uskoro stati na kraj i konsolidirati proračun. No sada je čak prisiljen retroaktivno deaktivirati dužničku kočnicu i za aktualnu godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedostaje 60 milijardi eura - najmanje

Prethodni financijski plan više ne funkcionira jer je Savezni ustavni sud proglasio neustavnim financiranje tzv. Fonda za klimu i transformaciju (KTF). Radi se posebnom fondu u koji su stranke vladajuće koalicije, socijaldemokrati (SPD), Zeleni i liberali (FDP), nakon preuzimanja dužnosti 2021. prebacili ovlaštenja za kredite u visini od 60 milijardi eura, koji su odobreni tijekom pandemije, ali nisu potrošeni.

Prenamjena kriznih kredita u svrhe drugačije nego što je odlučio Bundestag nije sukladna Ustavu, kažu suci. Vlada Olafa Scholza je potpuno nespremna dočekala ovu odluku i sad je u velikoj nedoumici oko toga kako reagirati na ovu presudu. Tim više što KTF nije jedini posebni fond. I za Bundeswehr je nakon ruskog napada na Ukrajinu uveden poseban fond vrijedan 100 milijardi eura. No ovaj fond je sukladan Ustavu pa stoga nije ugrožen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali stvari izgledaju drugačije s Fondom za ekonomsku stabilizaciju (WSF). Ovaj krizni fond, vrijedan do 200 milijardi eura, posebno se koristi za financiranje zamrzavanja cijena energije poraslih nakon početka rata u Ukrajini. Iskorišten je 2022. godine, a veliki dio novca planiran je za 2023. i 2024. godinu.

Koalicija u šoku

Ministar financija i čelnik FDP-a Lindner sada je blokirao proračun za ovu godinu kao mjeru predostrožnosti. Prije daljnje rasprave o proračunu za 2024. htio je, kako je rekao, "raščistiti zrak", a posebno osigurati mehanizme za zamrzavanje (subvenciju) cijena struje i plina koje su već isplaćene rebalansom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NA METI 'OPASNI ISLAMISTI' /

Velika racija u Njemačkoj: Pretražuju se prostori islamističkih udruga, a planira se i zabrana onih koje financira Iran

Image
NA METI 'OPASNI ISLAMISTI' /

Velika racija u Njemačkoj: Pretražuju se prostori islamističkih udruga, a planira se i zabrana onih koje financira Iran

No što nakon toga? Stranke vladajuće koalicije nemaju odgovore. To je između ostalog i zato što su tri stranke prilično razlikuju kod pitanja na što trošiti novac. Riječ je o savezu dviju lijevih i jedne ekonomski liberalne stranke. Od početka koalicije, FDP je inzistirao na reorganizaciji proračuna i ponovnom aktiviranju kočnice zaduživanja što je brže moguće. SPD i Zeleni pak inzistiraju na svojim projektima klimatske i socijalne politike, koji koštaju mnogo novaca.

Zaštita klime, socijalna pitanja, dužnička kočnica

Treba li sada odustati od trošenja milijardi na razvoj CO2 neutralnog gospodarstva i zaštitu klime? Zeleni to ne bi podržali. S druge strane SPD bi žestoko reagirao ako bi došlo do golemih rezova socijalnih izdataka, naknada građanima i mirovina. FDP, međutim, odbija povećanje poreza za bogate ili ponovnu suspenziju dužničke kočnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogo je onih u SPD-u i Zelenima kojima je dužnička kočnica trn u oku. S obzirom na loše gospodarske trendove u Njemačkoj, oni sada dobivaju podršku i od ekonomista: postavlja se pitanje može li Njemačka s ovakvom rigidnom politikom štednje održavati korak s globalnim ekonomskim trendovima.

Pesimistične prognoze glede gospodarskog rasta

Je li Njemačka ponovno "bolesnik Europe"? Svatko tko gleda na činjenice ne može izbjeći ovu pretpostavku. Dok gospodarstvo raste u mnogim zemljama diljem svijeta, Njemačka ne staje na noge i čak je skliznula u recesiju 2023. Od pandemije koronavirusa njemačko gospodarstvo ima najniži gospodarski rast u eurozoni a neka brza promjena nije na vidiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gospodarstvo pati od visokih troškova energije i nedostatka kvalificiranih radnika. Prometna infrastruktura, dakle željezničke pruge, ceste i mostovi, jednako su dotrajali kao i javne zgrade, posebice škole i sveučilišta. Digitalna infrastruktura također kaska, prelazak na obnovljive izvore energije i elektrifikaciju ide presporo.

Druge zemlje se zadužuju kako bi podržale i modernizirale svoja gospodarstva. Najbolji primjer je SAD. Vlada predsjednika Joea Bidena svojim je “Zakonom o smanjenju inflacije” pokrenula investicijski program vrijedan gotovo 740 milijardi dolara. Osim mjera za borbu protiv klimatskih promjena i preusmjeravanje američkog gospodarstva prema obnovljivim izvorima energije, program također predviđa sveobuhvatne nove porezne propise.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što će se sada dogoditi u Njemačkoj također je od međunarodnog interesa. Ako je najveće europsko gospodarstvo prisiljeno manje investirati i trošiti, onda će to prvo osjetiti susjedne europske zemlje, a potom i ostatak svijeta. Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) već upozorava na posljedice njemačke proračunske krize.

OECD se zalaže za reformu njemačke dužničke kočnice i ukazuje ne samo na golemu potrebu za ulaganjima i loše ekonomske podatke, nego i na tekući rat u Ukrajini, prekretnicu u obrambenoj politici i geopolitičke napetosti s njihovim utjecajem na opskrbne lance i izvoznu orijentiranost njemačkog gospodarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I drugi ekonomisti upozoravaju da dužnička kočnica ne bi trebala biti prepreka ulaganjima u buduću održivost Njemačke. No, reforma pravila moguća je samo s dvotrećinskom većinom u parlamentu, a ona trenutno nije izgledna.

Demokršćanska blokada

Demokršćanska oporbena Unija CDU/CSU se žestoko protivi promjeni dužničke kočnice. Ona je, kako kažu, neophodna za upravljanje proračunom koje je pravedno prema svim generacijama pa tako i prema onima koje dolaze. Čelnik zastupničkog kluba Unije Friedrich Merz, koji je i predsjednik CDU-a, umjesto toga predlaže rezanje socijalnih izdataka i odgodu zakona o grijanju koji guraju Zeleni, a kojim se želi ubrzati postupno ukidanje fosilnih goriva. To su politički stavovi koji se slažu s onima FDP-a. Međutim ni Unija i FDP nemaju većinu u parlamentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bundestag je zapravo htio usvojiti proračun za 2024. 1. prosinca. Sada, tijekom proračunskog tjedna, parlament će vjerojatno raspravljati i svađati se s vladom oko financijske budućnosti Njemačke.

POGLEDAJTE VIDEO: Posvađao se s Njemačkom, rugao Zelenskom pa dobio jezikovu juhu: Ukrajinski parlamentarac o Musku za Direkt: 'Glupa šala'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo