Više od pedeset tisuća fotografija i preko dvadeset tisuća video isječaka postavlja se svake sekunde na internet i razne društvene mreže. Također je jasno da korisnici danas radije postavljaju vizualne sadržaje, a sve manje tekstualne ili internetske poveznice.
Stručnjaci procjenjuju da je u posljednjih deset godina na društvene mreže postavljeno najmanje 135 milijardi fotografija. Dapače, učitano je (upload) puno više, skoro 500/milijardi, ali danas je dostupno 'samo' ovih 130 milijardi.
Kraj fotografske ere? Ne
Veliko istraživanje navika korisnika pametnih telefona u SAD-u pokazalo je da je danas više od 90 posto svih fotografija snimljeno pametnim telefonima - točnije 92,5 posto. Oko 7 posto napravljeno je kamerama i kamerama (poput Go Pro ili Insta 360), a samo oko 1,5 posto profesionalnim DSLR ili Mirrorless kamerama. Oko 0,3 posto fotografija na internetu napravljeno je filmom, tj. stari SLR fotoaparati.
Iako ove brojke upućuju da je došao kraj kamerama i fotografima, stvarnost je zapravo suprotna. Ovaj postotak mobilnih fotografija zapravo je rezultat opće prisutnosti pametnih telefona, odnosno broja fotografija koje se uz njihovu pomoć svakodnevno snimaju. S druge strane, fotoindustrija i industrija profesionalne opreme danas doslovno 'cvjeta' - tvrtke Canon, Nikon, Sony i drugi proizvođači bilježe prodajne rekorde za svoje nove mirrorless fotoaparate (uređaje koji nemaju tradicionalnu prizmu). Također, sve je više novih kineskih i azijskih proizvođača jeftinih leća u raznim verzijama montaže za različite uređaje.
Budite sami svoj redatelj
Smanjenje cijena elektroničkih komponenti i velika konkurencija na tržištu foto i video opreme, koja se danas mora boriti i boljim kamerama na pametnim telefonima, doveli su do sniženja cijena profesionalnih filmskih (kino) kamera.
Tako tvrtka Sony ima cijelu liniju 'Cinema Line' kamera, od relativno jeftine 'FX' serije, pa sve do visoko profesionalne 'Cine Alta' serije. Tvrtka 'Blackmagic' već godinama razvija pristupačne filmske kamere koje mogu koristiti leće za popularne Canon uređaje, ali i profesionalne 'Cine' leće. Možda najveću promjenu na ovom tržištu donijela je tvrtka Panasonic, koja u svoje 'Lumix' uređaje integrira softver koji daje izgled snimke poput filmske (Cinema Log format).
Ne želite naučiti snimati kamerom? Onda svom pametnom telefonu samo dodajte stabilizacijski uređaj (gimbal) koji se može naći ispod stotinjak dolara i - možete početi snimati. Većina današnjih pametnih telefona ima 4K video rezoluciju, što je sasvim dovoljno za društvene mreže i YouTube. Novi modeli iPhonea također imaju 'Cinematic' opciju, koja daje kvalitetu snimke sličnu onoj filmske kamere. Brojni igrani filmovi poput 'Tangerine', 'High Flying Bird', '9 Rides' i 'Night Fishing' snimljeni su uz pomoć iPhone pametnih telefona.