Osnivanje kalifata samoproglašene Islamske države zauzimanjem Mosula i Rake propao je u teritorijalnom smislu.
Velike civilne žrtve
Iza terorista ISIS-a velike su štete, a ključni su bili zračni napadi koalicije predvođene SAD-om. To je bila prekretnica koja je stvorila pretpostavke za kraj kalifata, no zračni su napadi krivi i za ogromne kolateralne štete među civilnim stanovništvom, piše Deutsche Welle.
Unatoč ovom porazu, ova teroristička organizacija nije došla do svog kraja, kako u Iraku, tako i u ostatku svijeta. Brojni ISIS-ovi džihadisti u podzemlju vjerojatno već spremaju gerilski rat protiv državne moći Iraka, a velik broj njih sada se nalazi u Europi, gdje čekaju priliku za napad poput tempiranih bombi.
Što je potrebno za kraj džihadista?
'Ni teološki ni ideološki pseudo-kalifat Islamske države ne može dobiti legitimitet ni u temeljnim islamskim tekstovima a ni u islamskoj povijesti. No, njegovi vodeći ideolozi i samoproglašeni (u međuvremenu vjerovatno ubijeni) kalifi kao što je i Abu Bakr al Bagdadi su mnogo više za infantilni civilizacijski slom, nemušta obećanja o spasenju i demonsku strahovladu, što bi zapravo moglo dovesti do stvaranje nove generacije primitivnih džihadista. I iako ideje Islamske države žive i dalje, realni strah od ponovnog stvaranja ne leži u atraktivnosti neoselafijske ideologije, nego mnogo više u tome što društveni i politički razlozi njenog postanka egzistiraju i dalje', piše Loay Mudhoon za Deutsche Welle.
Mudhoon piše i kako ISIS ne bi dobio podršku za svoj teror da nije bilo marginalizacije i sustavnoh progona tadašnjeg iračkog predsjednika Nurija al Malijika. Zbog tog je ugnjetavanja velik broj sunita krenuo u vojsku džihadista , ali i zbog Asadovih kazetnih bombi.
Međunarodna zajednica, alli i lokalni akteri trebali bi omogućiti realnu perspektivu za budućnost sunitima kako bi prestao problem s džihadistima. Za to je, između ostalog, potrebno jačanje središnje vlade u Iraku.