JAPAN SE PRISJEĆA BOMBARDIRANJA HIROSHIME: / 'Ako čovječanstvo zaboravi povijest, mogli bismo počiniti veliku grešku'

Image
Foto: AFP

Oko 50.000 ljudi, uključujući preživjele, premijera Shinza Abea i predstavnike više od 80 država, okupilo se na komemoraciji žrtvama prve upotrebe nuklearnog naoružanja protiv ljudi.

6.8.2018.
11:50
AFP
VOYO logo

Zvono je u 8.15 minuta odjeknulo u ponedjeljak Hiroshimom, 73 godine nakon prvog napada atomskom bombom u povijesti, na početku komemorativne svečanosti na kojoj je gradonačelnik oštro upozorio na porast nacionalizma u svijetu.

Oko 50.000 ljudi, uključujući preživjele, premijera ShinzaAbea i predstavnike više od 80 država, okupilo se na komemoraciji žrtvama prve upotrebe nuklearnog naoružanja protiv ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nebo je bilo vedro 6. kolovoza 1945. kad je u 8.15 američki bombarder B-29 "Enola Gay" bacio na grad atomsku bombu "Little Boy" koja je istog dana i sljedećih tjedana usmrtila 140.000 ljudi.

"Ako čovječanstvo zaboravi povijest ili se prestane suočavati s njom, mogli bismo počiniti veliku grešku. Zato moramo nastaviti govoriti o Hiroshimi", rekao je gradonačelnik KazumiMatsui.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Napori oko uništavanja nuklearnog oružja moraju se nastaviti", naglasio je. "Neke zemlje otvoreno su nacionalističke i osuvremenjuju svoj nuklearni arsenal, oživljsvsjući napetosti smirene krajem Hladnog rata", kazao je Matsui.

Premijer Shinzo Abe upotrijebio je manje oštar ton u govoru u kojem su se ponovno pojavile japanske kontradikcije na temu nuklearnog oružja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle godine Japan je odlučio ne potpisati Međunarodni ugovor o zabrani atomskog oružja, pridružujući se nuklearnim silama koje ga nisu potpisale pozivajući se na sjevernokorejsku prijetnju.

"Zadnjih godina postalo je očito da postoje razlike među zemljama oko načina na koje se pristupa smanjenju nuklearnog oružja", izjavio je Abe ne pozivajući se izravno na taj tekst.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naša zemlja želi strpljivo raditi na tome da postane most između dviju strana i predvodi napore međunarodne zajednice" prema denuklearizaciji, dodao je on.

Tri dana nakon Hiroshime, druga atomska bomba "Fat Man" bačena je na grad Nagasaki. Japan je kapitulirao 15. kolovoza, otvorivši put završetku Drugog svjetskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

BarackObama došao je u Hiroshimu u svibnju 2016., što je bio prvi posjet tom mjestu nekog aktualnog američkog predsjednika.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo