Ya'alon smatra da Iran predstavlja veću prijetnju miru od IS-a jer će teroristička organizacija jednog dana biti poražena dok će Iran i dalje predstavljati prijetnju i nakon nanovo posloženih odnosa sa Zapadom.
Iran želi hegemoniju
"To je režim koji želi regionalnu hegemoniju. Hezbollah je iranski zastupnik i ima sposobnost objaviti rat. Iran ima terorističku infrastrukturu na pet kontinenata: u Aziji, Afici, Europi te u Južnoj i Sjevernoj Americi", kazao je Ya'alon.
Povijesni dogovor o nuklearnom istraživanju između Irana i grupe zapadnih zemalja postignut je u srpnju 2015. godine, nakon desetljeća pregovaranja. Dogovoreno je da će zapad imati kontrolu nad iranskim nuklearnim programom u zamjenu za ukidanje sankcija. Iran je pristao na 15-godišnji nadzor nad obogaćivanjem urana iznad 3,67 posto, piše RT.
Postupak će se provoditi samo u Natanz nuklearnom postrojenju. Iran se obavezao i da neće skladištiti više od 300 kilograma osiromašenog urana.
Kurdi su primjer borbe protiv IS-a
Ya'alon smatra da će Iran, ukoliko se osjeti dovoljno ekonomski sigurnim, proizvesti bombu. Osim toga, upozorava, Iran je na strani sirijskog režima i glavni je izvor nestabilnosti u Afghanistanu, Iraku, Siriji, Jemenu, Bahreinu i u Gazi.
Što se tiče IS-a, priznaje da su zračni udari SAD-a i saveznika te Rusije nanijeli velike štete toj organizaciji koja će sigurno biti poražena. No konačna pobjeda može se tek postići vojskom na terenu kao što to uspješno rade Kurdi.