Nakon što su ukinute sankcije Iranu, svjetskim tvrtkama se otvorilo novo tržište s 80 milijuna ljudi. Među prvima su to prepoznali Nijemci koji su krenuli u juriš na novi teritorij koji bi im mogao priskrbiti dobru zaradu, piše Deutche Welle. "Nakon više od desetogodišnjeg ledenog doba sada pada znak zaustavljanja", riječi su kojima tu situaciju opisuje šef Odjela za vanjsku trgovinu u Njemačkoj industrijskoj i trgovinskoj komori Volker Treier.
Siemens je već potpisao nove ugovore i nada se poslovima s milijardskim iznosima ukoliko se bude obnavljao i iranski sustav željezničkog prometa. I Mercedes je za svoje teretnjake Daimler Trucks već potpisao pismo namjere o suradnji s jednim lokalnim partnerom. U idućih tri do pet godina u Iranu bi se moralo obnoviti čak oko 56.000 teretnih vozila, citira Daimler Ministarstvo industrije Irana. Sve u svemu, u idućim će godinama toj zemlji trebati oko 200.000 novih gospodarskih vozila. A ako se budu kopali tuneli za nove linije podzemne željeznice, poslovima se nada i njemačka tvrtka Herrenknecht. Europski proizvođač zrakoplova Airbus (EADS), po riječima iranskog ministra transporta Abbasa Achundija može računati s narudžbama 114 novih aviona.
I Hrvati u utrci
Gledajući ukupnu situaciju, njemački gospodarski predstavnici predviđaju da bi se izvoz te zemlje u Iran u iduće tri godine mogao udvostručiti na pet milijardi eura, dok bi se u idućih pet godina ukupni volumen mogao popeti na oko 10 milijardi eura.
No, srećom ne vide samo Nijemci dobru priliku u Iranu. Ondje tržište širi i jedna hrvatska tvrtka.Riječ je o bjelovarskom Hittneru koji upravo ovih dana za Iran šalje osam svojih malih poljoprivrednih traktora. Kažu da je to tek početak, a pregovori s iranskim partnerima mogli bi im donijeti poslove milijunske vrijednosti. Ne radi se sad tu samo o traktorima, radi se i proključcima, piše HRT.
Istovremeno, bankari su malo rezerviraniji. Smatraju kako se kaznene mjere mogu uvesti u svakom trenutku te ističu da nisu ukinute sve sankcije. Temelje to i na svojim iskustvima prema kojima su proteklih godina neke banke već plaćale kazne zbog poslovanja u Iranu, piše Deutsche Welle.