‘NE ŽELIM DA KINA DIKTIRA ŠTO MORAM RADITI!’: Trump najavio prekid desetljećima stare vanjske politike?
To je stav Petera Navarra, čovjeka kojeg je Donald Trump izabrao da vodi novi predsjednički ured za američku trgovinu i industrijsku politiku. Radi se o potezu koji će vjerojatno pojačati strahove i nervozu Pekinga u vezi budućih američko-kineskih odnosa, piše Guardian.
Kinezi u početku bili optimistični
Izgleda kako su kineski vlastodršci isprva pozdravili mogućnost da bi s budućim predsjednikom mogli poboljšti odnose između Kine i SAD-a.
"Moramo mu pružiti dobrodošlicu", rekao je jedan prominentni stručnjak za međunarodnu politiku.
No taj je entuzijazam splasnuo kada je Trump razljutio Peking serijom kontroverznih intervencija u osjetljivim područjima, poput Tajvana i Južnog kineskog mora.
A imenovanje Navarra da vodi novostvoreno vijeće za trgovinu predstavlja još jedan dodatan udar tim nadama. Taj 76-godišnji profesor s Kalifornijskog sveučilišta u Kini je na zlom glasu kao radikalni jastreb.
Optužuje Kinu za uništavanje američke industrije
Navarro optužuje "prevarantsku Kinu" za uništavanje američkih tvornica i američkih života tako što je preplavila SAD nezakonito subvencioniranom i "kontaminiranom, defektivnom i kancerogenom" robom.
Američki političari moraju "agresivno i sveobuhvatno pristupiti problemu Kine", prije nego što tođe do otvorenog sukoba, napisao je Navarro.
Navarro, koji je nazvao Kinu i "tvornicom globalnog zagađenja", i "inkubatorom boleština", nije skrivao kako ne voli njene vladare tijekom Trumpove izborne kampanje. Bunio se kako je kineska "brutalna, autoritarna komunistička vlast" desetkovala američko gospodarstvo.
Opisao je Kinu kao grabežljivog nasilnika te je rekao kako se slaže s Trumpovom tvrdnjom d je Peking kriv za "silovanje naše zemlje" preko trgovine.
Nepredvidljivi Trump
Govoreći kratko prije nego što je Navarrovo imenovanje potvrđeno, stručnjak za Kinu sa Sveučilišta Columbia Andre Nathan rekao je kako su Trumpovi planovi za Peking još uvijek enigma.
"Trump je pokazao dvije strane svoje osobnosti. Jedna je: 'Dogovorimo se, mi smo za dogovore'. A druga je: 'Povrijedio si mi osjećaje i sad ću te izbombardirati jer ja nikada ne gubim, ja uvijek pobjeđujem", kaže Nathan.
"Ne znam da li se u slučaju Kine sprema dogovoriti. U stvari, ne znam da li se njegovo raspoloženje samo promjeni s vremena na vrijeme u ovisnosti o tome kako ga druga strana tretira."
U vezi Kineza, Nathan kaže kako vjeruje da oni još uvijek promatraju Trumpa prvenstveno kao biznismena, te da im još to pruža nadu.
Želje su jedno, starni svijet drugo
"Mislim da će Navarro brzo shvatiti pod kakvim se ograničenjima nalazi", kaže Christopher Balding, profesor financija na Pekinškom sveučilištu.
"Dođu kao profesori, dođu kao poslovnjaci, dobiju položaj nekakvog tajnika i ubrzo shvate da nemogu samo tako sprovesti svoju omiljenu zamisao ili svoju teoriju iz učionice", kaže Balding, predviđajući kako će doći do "jake reakcije" američke poslovne zajednice ako se uvedu visoki nameti na dobra uvezena iz Kine.
A glasnogovornca kineskog Ministarstva vanjskih poslova odgovorila je samo da pažljivo motre prijenos vlasti i moguće nove političke smjerove.
"Kao dvije supersile, Kina i SAD imaju izuzetne zajedničke interese", izjavila je novinarima glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Hua Chunying. "Suradnja je jedini točan izbor."