IZGUBLJENA KINESKA RAKETA NEKONTROLIRANO JE PALA U OCEAN: /

'Većina njenih dijelova uništena je...'; Oglasila se i NASA

Image
Foto: Profimedia

Raketa Dugi marš 5B lansirana je 29. travnja s kineskog otoka Hainan

9.5.2021.
7:36
Profimedia
VOYO logo

Ostaci najveće kineske rakete Dugi marš 5B pali su su u nedjelju u Indijski ocean, a glavnina njezinih komponenti uništena je ponovnim ulaskom u atmosferu, prenose kineski državni mediji.

Dijelovi rakete Dugi marš 5B ponovno su ušli u atmosferu u 10,24 sati po pekinškom vremenu (0224 GMT) i pali su u Indijski ocean negdje jugozapadno od Indije i Šri Lanke. Većina krhotina izgorjela je u atmosferi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raketa Dugi marš 5B lansirana je 29. travnja s kineskog otoka Hainan, noseći na sebi bespilotni modul Tianhe, koji sadrži ono što će postati stambeni prostor na trajnoj kineskoj svemirskoj postaji.

Image
KINESKA RAKETA OD 21 TONU PAST ĆE U SUBOTU NA ZEMLJU: /

'Moguće je da se sruši u naseljeno područje'; Evo gdje je možete pratiti

Image
KINESKA RAKETA OD 21 TONU PAST ĆE U SUBOTU NA ZEMLJU: /

'Moguće je da se sruši u naseljeno područje'; Evo gdje je možete pratiti

Male šanse da nekoga stvarno pogodi

Američko svemirsko zapovjedništvo priopćilo je da može "potvrditi ponovni ulazak kineskog Dugog marša 5B iznad Arapskog poluotoka". "Nepoznato je jesu li krhotine utjecale na tlo ili vodu", rekla je agencija, piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uoči ponovnog ulaska rakete postojali su strahovi da bi ostaci mogli pasti na naseljeno mjesto. Američki ministar obrane Lloyd Austin rekao je da je Kina bila nemarna kada je pustila raketu da padne iz orbite.

Međutim, svemirski su stručnjaci predvidjeli da su šanse da nekoga stvarno pogodi komad svemirskih ostataka vrlo male, posebice jer je toliko površine Zemlje prekriveno oceanima, a ogromna kopnena područja su nenaseljena.

Glavni segment vozila Dugi marš 5B upotrijebljen je za lansiranje prvog modula kineske nove svemirske stanice prošlog mjeseca. Sa svojih 18 tona jedan je od najvećih predmeta u posljednjih nekoliko desetljeća koji su neusmjerno zaronili u atmosferu. Sjedinjene Države su prošlog tjedna rekle da promatraju putanju objekta, ali ga nisu planirale oboriti.

'Hype'?

Razni stručnjaci za modeliranje svemirskog otpada ukazali su na kasnu subotu ili ranu nedjelju (GMT) kao vjerojatni trenutak ponovnog ulaska. Stručnjaci su predvidjeli da će većina rakete izgorjeti tijekom konačnog prolaska kroz atmosferu, iako je uvijek postojala mogućnost da metali s visokim talištima i drugi otporni materijali ostanu cijeli do površine Zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina je negirala da je s nemarom dopustila nekontrolirani povratak tako velikog predmeta. U komentarima u medijima u zemlji zapadnjačke izvještaje o potencijalnim opasnostima opisani su kao "hype" te su predvidjeli da će otpad pasti negdje u međunarodne vode.

Kina ne ispunjava standarde?

Dugi marš druga je raketa varijante 5B od njezina prvog leta u svibnju 2020. Prošle godine dijelovi prve rakete pali su na Obalu Bjelokosti, oštetivši nekoliko zgrada. Nije bilo ozlijeđenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svemirske države moraju smanjiti rizik za ljude i imovinu na Zemlji od povratka svemirskih objekata i povećati transparentnost u vezi s tim operacijama", rekao je NASA-in upravitelj Bill Nelson, bivši senator i astronaut koji je izabran za tu ulogu u ožujku u izjavi nakon pada dijelova rakete. "Jasno je da Kina ne ispunjava odgovorne standarde u vezi sa svemirskim otpadom."

"Ključno je da Kina i sve svemirske države i komercijalni subjekti djeluju odgovorno i transparentno u svemiru kako bi osigurali sigurnost, stabilnost i dugoročnu održivost aktivnosti u svemiru", rekao je Nelson.

Potencijalna zona krhotina

Astrofizičar s Harvarda Jonathan McDowell rekao je za Reuters da je potencijalna zona krhotina mogla biti sjevernije od New Yorka, Madrida ili Pekinga, te južnije od južnog Čilea i Wellingtona na Novom Zelandu.

Otkad su veliki dijelovi NASA-ine svemirske stanice Skylab u srpnju 1979. pali u Australiju, većina zemalja nastoji izbjeći takve nekontrolirane povratke dizajnom letjelica, rekao je McDowell. McDowell kaže da se kineski dizajneri raketa nisu time bavili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Global Times, kineski list, odbacio je kao "zapadnjačko pretjerivanje" zabrinutost da je raketa bila "izvan kontrole" i mogla prouzročiti štetu. "Uobičajena je praksa u svijetu da gornje razine raketa izgaraju dok ponovno ulaze u atmosferu", rekao je Wang Wenbin, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova, na redovnom brifingu za medije u petak.

"Prema mojim saznanjima, te razine ove rakete deaktivirane su, što znači da će većina njegovih dijelova izgorjeti nakon povratka, čineći vjerojatnost oštećenja zrakoplova ili kopnenih objekata i aktivnosti izuzetno niskom", rekao je tada Wang.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raketu, koja je u orbitu postavila bespilotni modul Tianhe koji sadrži ono što će postati stambeni prostor za tri posade na stalnoj kineskoj svemirskoj postaji, slijedit će još 10 misija kako bi postaja bila dovršena do 2022.

fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo