Rezerve litija odnedavno su postale jedna od vodećih tema u Srbiji. Naime, oni imaju 10 posto svjetskih rezervi ovoga metala.
Geološki topografski institut Sjedinjenih Američkih Država krajem prošlog mjeseca objavio je analizu te, kako se navodi u studiji, identificirani resursi litija su se znatno povećali širom svijeta i ukupno iznose oko 86 milijuna tona - od toga, resursi litija u Sjedinjenim Državama iznose 7,9 milijuna tona, piše B92.
Srbija treća u Europi
Istraživanje ovog instituta pokazalo je da su rekorderi po količini litija raspoređeni na sljedeći način: Bolivija - 21 milijuna tona, Argentina - 19,3 milijuna tona, Čile - 9,6 milijuna tona, Australija - 6,4 milijuna tona, Kina - 5,1 milijuna tona, Kongo - 3 milijuna tona, Kanada - 2,9 milijuna tona, Njemačka - 2,7 milijuna tona, Meksiko - 1,7 milijuna tona, Češka - 1,3 milijuna tona.
Srbija se prema ovoj listi nalazi na 11. mjestu, s 1,2 milijuna tona najlakšeg metala. No, prema navedenome Srbija bi po rasporedu europskih zemalja zauzela treću poziciju.
Treba napomenuti kako se istraživanje fokusiralo na resurse koji nisu isto što i rezerve. Resursi predstavljaju koncentraciju materijala u prirodnom obliku, u takvom obliku i količini da je ekonomsko izdvajanje robe iz koncentracije trenutno ili potencijalno izvodljivo, dok se rezerve odnose na količine koje se mogu izvući u tome trenutku.
Trenutna tržišna cijena litijeva karbonata u Kini smanjila se s približno 7100 dolara po toni početkom godine na oko 6200 dolara po toni u studenome. Prosječna godišnja cijena američkog litijeva karbonata bila je 8000 dolara po metričkoj toni u 2020. godini, što je pad od 37 posto u odnosu na onu 2019.