Naime, u koncernu Volkswagena su radnici postigli dogovor kakav se ne viđa često: računalni poslužitelj je tako programiran da prestaje prosljeđivati elektronske poruke na službene mobitele točno 30 minuta nakon što im je završilo njihovo (klizno) radno vrijeme. Tišina traje sve do pola sata prije početka radnog vremena sljedećeg radnog dana.
To pravilo vrijedi za preko 1.100 suradnika automobilskog koncerna u nižoj i srednjoj razini upravljanja. Visoki dužnosnici koncerna VW-a i dalje odmah dobivaju poruke kada su poslane, a poštede u slobodno vrijeme su izuzeti i suradnici koji su plaćeni izvan redovitih okvira.
'Izgorjeli' menadžeri nikom ne koriste
Suradnici Volkswagena su s velikim zadovoljstvom pozdravili ovu nagodbu uprave i radničkog vijeća. Doduše, VW je oduvijek bio na glasu kao koncern koji uvelike poštuje zahtjeve (stalno zaposlenih) radnika, ali i u ovom koncernu su svjesni da menadžeri koji su "izgorjeli" (takozvani burn-out-sindrom), nikome ne koriste, piše Deutsche Welle.
Inače, stručnjaci za produktivnost nipošto ne misle kako su šefovski pozivi zaposlenicima u njihovo slobodno vrijeme dokaz nekakve velike marljivosti - nego prije svega kronična nesposobnost šefa da upravlja svojim i tuđim vremenom i resursima.
Psiholozi se jednoglasno slažu i kako je upravo ta "dostupnost" preko mobitela važan dio stresa kojem su izloženi zaposlenici i koji onda dovodi do "pucanja" pojedinih suradnika. Najbolji lijek je jasna granica, gdje je radno mjesto, a gdje na prvom mjestu više nije šef i poduzeće, nego obitelj i slobodno vrijeme.