Kolona od četrdesetak autobusa s izbjeglicama i migrantima čeka ulazak u Hrvatsku iz Srbije. Njihov je prolazak do zapadne Europe usporen pošto je izbjeglički val preusmjeren s Mađarske na Sloveniju, a vremenski se uvjeti pogoršavaju.
Mnogi su izbjeglice noć proveli u autobusima, umotani u toplu odjeću i deke ne bi li se zaštitili od hladnoće. Ujutro su bili okruženi gustom maglom.
"Ovaj dio putovanja trajao je najmanje 20 sati a ovdje smo već 12 sati", rekao je Kar, četrdesetgodišnji voditelj prodaje iz sirijskoga glavnog grada Damaska. "Što nam je činiti? Ovdje smo i moramo čekati."
Mađarska je za migrante zatvorila svoje južne granice s Hrvatskom u ponoć u noći na subotu, prisiljavajući ih na sjever u Sloveniju.
Oko 4.000 ljudi ušlo je u Sloveniju u subotu, na putu za Austriju i Njemačku, glavno odredište velike većine izbjeglica koji su pobjegli od rata.
"Te ljude onda prevozimo do registracijskih centara gdje ih se obrađuje i nakon toga idu u prihvatne kampove", pojasnio je zamjenik načelnika policije u Središću ob Dravi Uroš Kostelšek.
Konkretnije u prihvatne kampove Gornju Radgonu i Šentilj koji je najveći prihvatni kamp.
Uz vlak, Hrvatska izbjeglice u Sloveniju šalje i busevima. Tako ih je 300 došlo u Obrežje kod Bregane, a novi su stigli i u Gruškovje kod Macelja.
"Danas je tu došlo oko 300 ljudi. Došli su iz Čakovca, prepratili
su ih vaši policajci.
Najviše ih je još uvijek iz Siriji", rekao je načelnik PU Maribor
Bojan Kitel.
Priznaju kako je suradnja s hrvatskom stranom za sada je odlična, a to potvrđuje i UNHCR.
"Sa slovenske i hrvatske strane postoji najbolja volja da se izbjeglicama pomogne, ali njihovo putovanje sada se produljilo jer je mađarska zatvorila zelenu granicu", dodaje Babar Beluchi iz UNHCR-a.
I tako stavila ostale zemlje u nezgodnu poziciju.
"Od hrvatske strane dobili smo zahtijev da dnevno obradimo 5.000 migranata. S druge strane, Austrija nam poručuje da ne može primiti više od 1.500 na dan. To bi značilo da bi za 10 dana u Sloveniji bilo 35.000 izbjeglica, što je neprihvatljivo", istaknuo je državni tajnik slovenskog ministarstva unutarnjih poslova Boštjan Šefic.
Slovenske vlasti međutim kažu da planiraju ograničiti priljev izbjeglica na oko 2.500 na dan u skladu s kapacitetom zemlje za njihovu registraciju i smještaj. Pritom dodaju da ne žele sprečavati izbjeglice u njihovu prolasku, pod uvjetom da Austrija i Njemačka također svoja vrata drže otvorenima.
To stvara prijetnju od nastanka čepa u Hrvatskoj i Srbiji čije je granice zadnjih tjedana ponekad dnevno znalo prijeći do 5.000 ljudi.
Humanitarne organizacije zabrinute su zbog mogućnosti nastanka zastoja na Balkanu i time što će izbjeglice biti izložene udarima jesenskog vjetra i kiše pa onda i zime.