Paradise Papers otkrili su kako je Apple 2013. izbjegao plaćanje poreza u Irskoj, aktivno kupujući oko poreznog utočišta. Zatim je preseljena tvrtka koja drži najveći dio svojih ogromnih neoporezivih rezervi novca na otvoreni kanal Jersey na otoku Jersey, piše BBC.
Apple: 'Nova struktura nije umanjila naše poreze'
Apple tvrdi da nova struktura nije smanjila njihove poreze. Priopćili su da su ostali najveći porezni obveznici na svijetu, plaćajući oko 35 milijardi dolara poreza na dobit u protekle tri godine, te ističu da novi zakon i njegove izmjene nisu umanjile njihova plaćanja poreza u bilo kojoj zemlji.
Paradise Papers naziv je za veliko curenje financijskih dokumenata koji osvjetljavaju svjetske offshore račune.
Do 2014. je ova tehnološka tvrtka iskorištavala rupu u zakonu u SAD-u i Republici Irskoj. To je omogućilo Appleu da preusmjeri sve svoje prodaje izvan SAD-a, oko 55 posto svojih prihoda, kroz irske podružnice koje su bile 'bez državljanstva u svrhu oporezivanja' pa se tako na njih nije plaćao nikakav porez.
Umjesto plaćanja irskog poreza za tvrtke od 12,5 posto ili američke stope od 35 posto, Apple je formirao strukturu koja im je pomogla smanjiti poreze do te mjere da su oni rijetko kad iznosili više od 5 posto stranih prihoda, a nekih je godina to bilo i manje od dva posto.
Europska je komisija izračunala da je stopa poreza za jednu od Appleovih irskih tvrtki jedne godine iznosila samo 0.005 posto.
'Prebacili ste zlatnu gusku u Irsku'
Apple je još od 2013. pod pritiskom američkog Senata, kada je izvršni direktor Tim Cook morao braniti njihov porezni sustav. Tada mu je senator Carl Levin rekao:
'Prebacili ste zlatnu gusku u Irsku. Prebacili ste to na tri tvrtke koje ne plaćaju poreze u Irskoj. To nije u redu.'
Cook se branio rekavši da Apple plaća sve poreze koje duguje, do zadnjeg dolara.
'Mi ne prebacujemo novac na neki karipski otok', rekao je.
Nakon što je EU 2013. objavila da istražuje Apple u Irskoj, irska je vlada odlučila da tamošnje tvrtke više ne mogu biti bez državljanstva u porezne svrhe.
Kako bi svoje porezne stope držali niskima, Apple je morao pronaći neki offshore financijski centar koji bi služio kao porezno utočište za irske podružnice.
Procurio sadržaj poruka s tvrtkom Appleby
U ožujku 2014. Appleovi su pravni savjetnici poslali upit Applebyju, vodećoj offshore financijskoj pravnoj tvrtki, koja je sada izvor većine Rajskih papira. Pitali su koje su prednosti različitih offshore jurisdikcija, na britanskim Djevičanskim otocima, Bermudi, Kajmanskom otočju, Mauricijusu te na otocima Man, Jersey i Guernsey te što bi mogli ponuditi Appleu.
U dokumentu se pojavljuju pitanja poput onih je li moguće dobiti službenu potvrdu o oslobađanju plaćanja poreza te može li biti potvrđeno da irska tvrtka može obavljati poslove upravljanja bez da bude porezni obveznik u takvoj jurisdikciji.
Pitali su i je li moguća promjena vlasti, koji bi podaci bili dostupni javnosti te koliko je lako izaći iz svega. Te su e-mail poruke sada procurile i dokazuju da je Apple sve htio držati u tajnosti.
U kolovozu 2016. godine, nakon trogodišnje je istrage otkriveno da je Irska bila ilegalno porezno utočište za Apple. Europska komisija kaže da Apple sada mora Irskoj vratiti poreze za period tijekom istrage, od 2013. do 2016. godine. Radi se o 13 milijardi eura, plus kamate od jedne milijarde eura. Apple i Irska su na tu odluku uložili žalbu.
Apple: 'To je političko s*anje!'
Appleov Tim Cook nazvao je tu odluku 'političkim s*anjem koje se događa bez uporišta u zakonu ili činjenicama'. Irska se boji da će multinacionalne kompanije sada otići drugdje.
Dokumenti Paradise papers “pokazuju koliko je duboko offshore financijski sustav povezan s isprepletenim svjetovima političkih igrača, privatnog bogatstva i korporativnih divova”, objavio je ICIJ u nedjelju. Imena više od 120 političara iz gotovo 50 zemalja pojavljuju se u dokumentima koji imaju 1,4 terabajta podataka.
Sueddeutsche Zeitung, koji je počeo pisati o sadržaju tih dokumenata u nedjelju kasno navečer, piše da oni pokazuju kako velike kompanije i najveći svjetski bogataši skrivaju novac u poreznim oazama.
Većina dokumenata potječe od odvjetničke tvrtke Appleby. ICIJ navodi da su među njezinim klijentima velike financijske institucije, kao što su Citigroup i Bank of America, kao i tehnološki divovi Apple i Uber te brend Nike.