Vojni helikopter s kojeg visi čovjek s novom afganistanskom zastavom. Pokazivanje kako talibani znaju i hoće koristiti oružje ostalo nakon Amerikanaca. A riječ je o opremi vrijednoj milijarde dolara.
70 tisuća vozila, pola milijuna pušaka i strojnica, stotinjak helikoptera i aviona. Više vojne opreme od 10 članica NATO-a, uključujući Hrvatsku.
"Sve ćemo koristiti kako bismo čuvali mir i sprečavali napade", komentirao je taliban Enamullah Samangani.
Amerikanci su prije odlaska onesposobili samo ono što je ostalo na aerodromu.
"Nadali smo se da zračna luka neće biti oštećena jer je simbol suvereniteta zemlje, a svi zrakoplovi su državno vlasništvo. No, nažalost, uništili su avione i većinu drugih objekata", kazao je Anas Haggani, operativni vođa talibana.
Vojna oprema i naoružanje ustvari je ostavljeno službenoj afganistanskoj vojsci, objavljen je transkript razgovora u kojem je tri tjedna prije pada Kabula afganistanski predsjednik uvjeravao američkog da će sve biti u redu. Joe Biden je tražio zajednički nastup svih afganistanskih struja i motivaciju vojske, no do toga nije došlo. I zato, kaže, odlazak je prava stvar:
"To je bio izbor, pravi izbor između odlaska ili eskalacije. Nisam htio produljiti ovaj vječni rat."
Politički suparnici Amerikanaca i dalje likuju nad njihovim porazom, Vladimir Putin kaže da u 20 godina nisu napravili ništa:
"Jedini rezultat su tragedije i gubici za one koji su to činili, za Sjedinjene Države, a posebno za ljude koji žive na teritoriju Afganistana. Rezultat je nula, ako ne i negativan", kazao je Putin.
Biden je poručio i da je vrijeme ovakvih intervencija zauvijek prošlo:
"Ova odluka o Afganistanu ne odnosi se samo na Afganistan. Riječ je o okončanju ere velikih vojnih operacija kako bi se preuredile druge zemlje."
Iako je zračni most završen, u samom Kabulu su ostale stotine zapadnjaka koji se nisu uspjeli izvući. Dvojica Britanaca i dalje čekaju da ih netko spasi.
"Ako iziđem van, gledam uokolo, iza sebe, je li netko naoružan došao sve nas pobiti, odvesti negdje", kazao je Jawad, jedan od dvojice.
Pobjeći je uspjela Behistha Arghand, TV voditeljica kojoj su prvi dan u Kabulu talibani upali u studio. Kaže kako su svi bili zbunjeni, pa je intervju vodila otkrivenog lica:
"Bila sam šokirana, bila sam zbunjena. Još se tresem od tog intervjua. Pomislila sam, rekla sam sebi: Došli su, što će se sada dogoditi?"
Rekli su joj da joj je to zadnji nastup i da više neće voditi emisiju. Sada u Kataru čeka odlazak u Ameriku. Tisuće ljudi i dalje pokušavaju napustiti zemlju. Na granici s Pakistanom je već počela prava izbjeglička kriza.