Austrijski parlament je u četvrtak izglasao uredbu o obveznom cijepljenju protiv koronavirusa. Drugim riječima, svi oni koji se nakon prvog upozorenje i dalje odluče ne cijepiti plaćati će kazne.
I dok kažnjavanje necijepljenih neki smatraju kontroverznim, postoje i oni koji bi išli i korak dalje.
Kako prenosi National post, mnogi Kanađani zalažu se za oštre kazne za necijepljene. Tako 37 posto ispitanika u anketi smatra da bi bilo prihvatljivo uskratiti im javno financiranu zdravstvenu skrb, dok čak 27 posto smatra da bi bilo u redu necijepljenima odrediti i zatvorsku kaznu.
Anketa je provedena online između 14. i 15. siječnja na razini od 1506 ispitanika.
Nema cjepiva - nema vozačke
Otkriveno je da dvije trećine ispitanika podržava obvezna cjepiva za sve starije od pet godina. Ministar zdravstva Jean-Yves Duclos rekao je ranije ovog mjeseca da je obavezno cijepljenje na pomolu i nešto o čemu bi pokrajinske vlade trebale raspravljati.
Anketa je također pitala ispitanika o kaznenim mjerama za one koji bi odbili obvezno cijepljenje. Trideset i tri posto ispitanika reklo je da bi bilo prihvatljivo ne dopustiti im da produže vozačku dozvolu.
Drugih 37 posto je reklo da bi bilo u redu odbiti im "pristup bilo kojoj javno financiranoj bolnici ili medicinskim uslugama". Više od četvrtine, 27 posto njih, reklo je da bi bilo prihvatljivo natjerati ih na odsluženje do pet dana "zatvorske kazne zbog ugrožavanja drugih i opterećivanja zdravstvenog sustava".
Porez za necijepljene
Šezdeset i jedan posto ispitanika reklo je da bi bilo u redu natjerati necijepljene da plaćaju "novčani zdravstveni porez do 150 dolara mjesečno". To je isti postotak koji je rekao da bi bilo u redu natjerati takve pojedince da "plate iz svog džepa punu liječničku cijenu" ako budu primljeni u bolnicu.
Upitani kako gledaju na one koji se odbijaju cijepiti, 48 posto ispitanika odgovorilo je da su ti pojedinci odgovorni za preopterećenost zdravstvenog sustava, a 40 posto ih je opisalo kao ljude "koji nas sputavaju u normalnom životu". Drugih 36 posto reklo je da su "teoretičari zavjere" i da "ugrožavaju društvo".
Više od tri četvrtine ispitanih, odnosno njih 77 posto, reklo je da bi bilo prihvatljivo uvesti ograničenja koja onima koji odbijaju obvezno cijepljenje zabranjuju ulazak u javne prostore poput kafića, knjižnica, restorana, kina i maloprodajnih mjesta.
Pokrajina Quebec je već krenula s nekim od tih mjera. Nova pravila koja zahtijevaju dokaz o cijepljenju za ulazak u trgovinu s alkoholom stupila su na snagu u utorak, a također su najavili i uvođenje poreza na necijepljene odrasle osobe.
Koji su razlozi necijepljenih?
Čak 27 posto ispitanika je reklo kako nemaju suosjećanja prema necijepljenim osobama koje se teško razbole ili umru od koronavirusa. S druge strane, 19 posto njih je iskazalo simpatije, dok su ostali u sredini.
Ipak, 27 posto ih je reklo da su necijepljeni “dobri ljudi s legitimnim razlozima”, a 12 posto ih je opisalo kao “heroje za slobodu izbora”. To je tri posto više od ispitanika koji su i sami bili necijepljeni.
Kada su te osobe upitane zašto su odbile cijepljenje, 45 posto ih je odgovorilo da “brane svoju građansku slobodu izbora”. Sličan udio, 42 posto, reklo je da čekaju više podataka o sigurnosti cjepiva.
Ostali razlozi koje su naveli necijepljeni uključivali su zabrinutost ili strah zbog toga kako bi cjepivo moglo utjecati na njih (28 posto) i odbijanje da im vlada govori što da rade (22 posto).
Drugi su citirali teorije zavjere, poput toga da bi cjepivo moglo utjecati na njihovu genetsku strukturu (21 posto), da je COVID "prevara" i "nije ubojica" (devet posto) i "globalna zavjera za kontrolu onih koji ga dobiju" (četiri posto).