Glavni politički komentator britanskog lista Daily Telegrapha Peter Oborne u utorak je dao otkaz i javnosti otkrio da je list namjerno zatajio aferu s "crnim računima" u švicarskoj banci HSBC iz straha da ne izgube oglašivača.
Iznio je niz optužbi o tome kako marketinški dio novina vrši pritisak na uređivačku politiku lista, zbog čega je nakon pet godina napustio to mjesto.
Također, rekao je kako je uredništvo izgubilo dodir s njegovom osnovnom publikom i vodi se internetskim prometom nauštrb kvalitete.
"Krajem prošle godine počeo sam raditi na članku o međunarodnom bankarskom divu HSBC-u. Poznati britanski muslimani iz vedra neba su primili pisma kojima ih se obavještava da su njihovi računi u HSBC-u zatvoreni. Nikakav razlog nije ponuđen i jasno je rečeno kako se na tu odluku ne mogu žaliti. 'To je kao da vam je netko zatvorio vodu', rekla mi je jedna od žrtava. Kad sam tekst poslao za objavu na internetskim stranicama Telegrapha, isprva mi je rečeno kako nema nikakvih problema. Kad nije objavljen, poslao sam im upit. Pokušali su me zavarati izgovorima, a tada mi je rečeno da postoji pravni problem. Kad sam pitao pravni odjel, odvjetnici nisu bili upućeni u to da postoji ikakav problem. Na moje inzistiranje, jedan od direktora me pozvao na stranu i rekao kako "postoji mali problem" s HSBC-om.
Tekstovi skidani s interneta
Istražio sam na koji način su novine pokrivale HSBC. Saznao sam da je Harry Wilson, fantastičan dopisnik koji pokriva banke, objavio jedan članak o HSBC-u zasnovan na izvještaju analitičara iz Hong Konga, koji je tvrdio da postoji "crna rupa" u računima HSBC-a. Ta je priča brzo i elegantno uklonjena sa stranica Telegrapha, iako nije bilo pravnih problema. Kad sam pitao je li se HSBC žalio zbog Wilsonovog članka ili je igrala bilo kakvu ulogu u odluci da se on ukloni, u banci nisu željeli komentirati", piše Oborne i navodi kako je Wilson nakon toga napustio novine.
"Tada, 4. studenoga 2014., velik broj novina izvijestilo je o padu HSBC-ovog profita jer je banka morala isplatiti više od milijardu funti odšteta klijentima te o istrazi o manipulacijama na tržištima valuta. Ta je priča bila glavna poslovna tema u Timesu, Guardianu i Mailu, a u Independentu je bila na naslovnici. Pogledao sam kako je to pokrio Telegraph. Objavili su sve skupa pet odlomaka na petoj stranici poslovnih vijesti", kaže Oborne, koji je planirao novine napustiti u tišini sve dok prošloga tjedna nije izbila na vidjelo velika afera.
Izvršnome direktoru Murdochu MacLennanu Osborne je odlazak najavio prošle godine.
"Izrazio sam mu svu svoju zabrinutost smjerom kojim idu novine. Rekao sam kako ne odlazim da bih otišao u druge novine. Odlazio sam iz vlastite savjesti. G. MacLennan se složio da marketingu dozvoljen utjeca na uređivanje, ali nije se ispričavao, rekavši kako 'to nije tako loše kao to sve' i dodao da u Telegraphu postoji duga povijest takvih stvari", piše Oborne.