Muškarci su upucani dok su spavali vani, nakon što su dane proveli pod zemljom, gušeći se u sahelskoj prašini, kopajući i tražeći zlato. Ubila su ih djeca, neka kako se čini stara do 12 godina - i muškarci koji su stigli na desecima motora, a nahuškale su ih u ubilačkom pohodu žene koje su dobro poznavale selo, tvrde svjedoci, piše CNN.
Lokalna milicija je otišla. Vojska je priskočila u pomoć nekoliko sati ujutro, ali je potom otišla prije sumraka te pustila da se napadači vrate sljedeće noći kako bi spalili selo i najvjerojatnije ukrali zlato. Na kraju je poginulo između 170 i 200 ljudi, prema procjenama izvora lokalne policije i drugih dužnosnika, a još uvijek ostaje nejasno tko su ubojice.
Masakr u Solhanu, u državi Burkina Faso na zapadu Afrike, dogodio se tijekom dvije noći stravične brutalnosti u lipnju 2021. Ubojstva su ubrzo nestala s međunarodnih naslovnica, apsorbirana u ritmove upornog nasilja u regiji Sahel, sušnom dijelu zemlje između Sahare i afričke savane, te pogođena klimatskim izvanrednim stanjem.
Tko je kriv?
U udaljenim zajednicama Sahela bez vladavine zakona, džihadisti sve više preuzimaju vlast. Ipak, jedan vjerojatni krivac za ovaj incident, Al Qaidina lokalna podružnica JNIM, osudio je brutalnost napada. A drugi glavni osumnjičeni za napad, ISIS, odlučio je okriviti Al Qaidu, prema novinama povezanim s ISIS-om.
Deseci CNN-ovih intervjua s preživjelima, lokalnim svjedocima i dužnosnicima Burkine Faso prikazuju do sada najpotpuniju i najuznemirujuću priču o divljanju i pljačkaškom pohodu počinjenom tijekom 48 sati, djelomično od strane djece, a koju vojska Burkine Faso (obučavana od strane SAD-a) nije mogla zaustaviti.
Ipak, malo se dužnosnika ili svjedoka slaže oko koherentnog i dosljednog motiva napada. Jesu li djeca kao napadači poslani po Solhanovo zlato za svoje islamističke gospodare? Jesu li ubojstva bila kazna koje su džihadisti naredili protiv seljana lojalnih vladi?
Financiranje terorizma zlatom
Priča o Solhanu je značajan trag u patini brutalnosti koja se širi Sahelom. Intervencija - i sada tekuće povlačenje - francuske vojske, dolazak snaga Europske unije i stalna potpora Pentagona znači da su milijarde potrošene u pokušajima da se ojačaju lokalne sigurnosne snage. Ipak, nasilje je umjesto toga naglo poraslo, posebice u Burkini Faso posljednjih godina.
Kriza u nekim od najsiromašnijih država subsaharske Afrike predstavlja neposrednu prijetnju europskoj sigurnosti, a time i Sjedinjenim Državama, kažu analitičari, jer se osigurava sigurno i prostrano tlo za terorističke mreže. Američki dužnosnici opisali su "divlji požar terorizma" u Sahelu, s Al Qaedom i ISIS-om "u maršu" u zapadnoj Africi, s ciljem "izgradnje novog kalifata".
Nezakonito zlato se pojavilo kao ključni izvor financiranja džihadističkih skupina, koje su zaplijenile takozvane "neformalne rudnike" - mjesta za rudarenje malih razmjera koja se uglavnom oslanjaju na fizički rad i osnovnu tehnologiju za vađenje plemenitih metala i minerala - u Burkina Fasi, Maliju i Nigeru od 2016., prema izvješću Krizne skupine iz 2019.
Bachir Ismael Ouédraogo, ministar energetike i rudarstva Burkine Faso, rekao je za CNN da je zemlja gubila 20 tona zlata kroz neformalnu eksploataciju i izvoz svake godine, u vrijednosti od otprilike milijardu dolara na otvorenom tržištu. Ouédraogo to opisuje kao "ratnu ekonomiju", sustav koji koristi dobro koordinirane rute preko afričkog kontinenta. "Zlato koje na kraju kupiš financira terorizam i utječe na naše obitelji", dodao je.