Snage koje podupire američka vojska blizu su zauzimanja islamističke baze u Raki, posljednjeg velikog uporišta. Prema informacijama koalicijskih snaga, njhovo osvajanje natjeralo je brojne borce Islamske države da se predaju. Broj boraca koji je ostao u gradu je između 500 i 900 što je značajno smanjenje u odnosu na lipanj kada ih je bilo tri i pol tisuće.
Ipak, oni koji su ostali pružaju krut otpor u etvrtima u kojima se nalazi i skriveni eksploziv. Također se kreću kroz tunele, koriste se bombašima samoubojicama i kamionima te autobombama.
Prema riječima glasnogovornika američke vojske Ryana Dillona predaja sugerira da vođe islamističkih postrojbi ne mogu spriječiti svoje vojnike i njhove obitelji da bježe. No, i vodstvo bi moglo biti u kaosu, jer obično ubiju one koji pokušaju pobjeći.
Oni koji su se predali rekli su kako su razočarani kalifatom, tvrdi Dillon, a piše USAToday.
Neki od boraca koji su se predali učinili su to nakon što su pronašli letke koji su izbačeni iz koalicijskih aviona, a koji su ih pozivali na predaju.
Ofenziva na Raku slijedi drugu veliku ofenzivu, a to je bilo zauzimanje Mosula, drugog najvećeg grada u Iraku, oslobođenog u srpnju.
Iako se pad Rake očekivao u tjednima nakon pada Mosula, otpora još uvijek ima, mahom u gradovima niz Eufrat. Iračke snage započele su ofenzivu kako bi zauzele te gradove.
Prema riječima generala Stephena Townsenda, to će područje teško biti ponovno osvojeno jer je preveliko.
Borbe uz Eufrat zahtjevale su stalne konzultacije američke i ruske vojske kako bi se izbjegle nezgode.
Rusi i njihove zračne snage podržavaju sirijsku vladu u njenom građanskom ratu protiv pobunjeničkih skupina i Rusi općenito upravljaju zapadnom obalom rijeke. Amerikanci upravljaju suprotnom obalom.