Kako se sukob u Gazi nastavlja nesmanjenom žestinom, tako se i zemlje regije koje podržavaju Hamas i Hezbollah uključuju u napade u cyber prostoru.
Stručnjaci za Crowdstrike otkrili su da masivna aktivnost u cyber prostoru potječe od hakerske skupine "Imperial Kitten", izravno povezane s Islamskom revolucionarnom gardom Irana. Ova hakerska skupina među zapadnim obavještajnim agencijama poznata je i kao "Crimson Sandstorm" i "TA456". Jedna od vođa ove skupine je "Marcella Flores", jedan od najtraženijih hakera u svijetu, koji je bio aktivan i pod nadimkom "Agrius". U posljednjih mjesec dana ova je skupina izvela oko 700 kibernetičkih napada na izraelske telekomunikacije, državne medije te transportne i logističke tvrtke.
Ovo je samo vrh 'hakerskog ledenog brijega'. Prošlog mjeseca također je otkriveno da je druga iranska hakerska grupa, "Crambus" (NATO naziv APT-34) imala nesmetan pristup računalnim sustavima nekoliko zemalja na Bliskom istoku (najvjerojatnije Katar i UAE) gotovo godinu dana. "Crambus" je specijaliziran za "OSINT inteligenciju", tj. prikupljanje podataka iz osjetljivih izvora tijekom dugog vremenskog razdoblja, često godina. Stručnjaci također smatraju da su SAD, EU i NATO, zaokupljeni sukobom u Ukrajini, podcijenili iranske sposobnosti za izvođenje naprednih cyber napada. Također postoje informacije da iranska skupina "Oil Rig / Cobalt Gypsy" koordinira cyber napade i svoje aktivnosti s ruskom skupinom "Cozy Bear" koju čine pripadnici vojne obavještajne službe GRU. Ruski hakeri već godinama djeluju na Balkanu, ponajviše u domeni širenja lažnih vijesti i ruske propagande iz Kremlja.
POGLEDAJTE VIDEO: Podzemni svijet: Pogledajte kako izgleda Gaza Metro - Hamasov labirint 500 kilometara dugih podzemnih tunela