VELIKI NEMIRI U IRANU /

Prosvjednici poludjeli zbog smrti djevojke koja je krivo nosila hidžab: Masa vikala 'Smrt diktatoru!', mnogo je ozlijeđenih

Image
Foto: Profimedia

Prosvjedi i neredi izbili su nakon što je 22-godišnja Mahse Amini, koju je u Teheranu uhitila 'ćudoredna policija' jer je nepravilno nosila hidžab, nekoliko dana kasnije u pritvoru pala u komu i preminula

20.9.2022.
9:06
Profimedia
VOYO logo

Smrt 22-godišnje Mahse Amini, koju je prošloga tjedna u Teheranu uhitila tzv. "ćudoredna policija" zbog kršenja zakona o nošenju hidžaba, a koja je potom u petak umrla, pokrenulo je val prosvjeda i nezadovoljstva. Djevojka koja je nepravilno nosila hidžab, nakon privođenja, a vjerojatno i premlaćivanja, pala je u komu i nakon tri dana preminula u petak. Dan kasnije policija je u njenom rodnom gradu Saqezu morala rastjerati prosvjednike.

Na društvenim mrežama gotovo milijun ljudi je odalo počast umrloj djevojci, a mnogi su tvrdili da je podlegla ozljedama koje su joj nanijeli policajci. Iranska policija u petak je odbacila te tvrdnje inzistirajući na tome da nije bilo nikakvog fizičkog nasilja nad djevojkom. U službenom priopćenju, policija tvrdi da se Mahsa Amini "odjednom srušila u hodniku gde je čekala s ostalima" te navode da je mogući uzrok smrti - srčani udar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ŽRTVA ĆUDOREĐA /

Iran ključa zbog djevojke koja je umrla pritvorena zbog hidžaba, oglasio se čak i bivši ajatolah: 'Ovo je protivno Kuranu'

Image
ŽRTVA ĆUDOREĐA /

Iran ključa zbog djevojke koja je umrla pritvorena zbog hidžaba, oglasio se čak i bivši ajatolah: 'Ovo je protivno Kuranu'

Prosvjednici vikali ajatolahu: Smrt diktatoru!

U prosvjedima koji su potom izbili u Saqezu, petstotinjak kilometara od Teherana, čuli su se povici protiv iranskog vrhovnog vođe ajatolaha Ali Hamneija. Masa je vikala "Smrt diktatoru!", a žene su na prosvjedu skidale hidžabe. Policija je suzavcem i pendrecima rastjerala prosvjednike, a prema onome što su objavili lokalni mediji, ozlijeđeno je 36 ljudi, od kojih je petoro u kritičnom stanju.

U međuvremenu je iranski predsjednik Ebrahim Raisi naredio da se provede istraga o smrti djevojke. Agencija AFP prenosi da su u nedjelju skoro svi dnevni listovi u Iranu izašli sa slikom Mahsi Amin na naslovnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Javnost je uznemirena i bijesna zbog toga što se dogodilo s Mahsom Amini", piše reformski dnevnik Etemad podsjećajući da je ćudoredna policija i ranije koristila nasilje u sličnim situacijama. Provladini i konzervativni listovi pišu, pak, da se o smrti djevojke šire lažne vijesti.

U nedjelju se nekoliko stotina prosvjednika okupilo ispred Sveučilišta u Teheranu vičući: "Žena, život, sloboda". Pojavile su se i snimke tog skupa, ali Reuters piše da se zasad ne može potvrditi njihova autentičnost.

Mnogi poznati Iranci iskazuju bijes zbog smrti djevojke

Prema islamskom zakonu koji važi u Iranu, žene su obvezne kosu pokrivati maramom. Onima koje se ogriješe o to prijete uhićenja i stroge kazne. Mahsa Amini je iz Kurdistana, a privedena je u Teheranu gdje je boravila s obitelji. Na pogrebu djevojke u Saqezu izbili su neredi, a neslužbeno se doznaje da je nekoliko osoba ranjeno, jedna teže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

AFP piše da su mnogi iranski umjetnici, sportaši, političari, pa i vjerski vođe izrazili bijes na društvenim mrežama zbog smrti djevojke. Bivši šef države, reformist Mohamad Hatami pozvao je vlasti da prekinu praksu protivnu zakonu, logici i šerijatskom pravu te da odgovorne za smrt djevojke izvedu pred sud.

"Mahsa je danas življa nego što smo mi sami, jer mi smo uspavani, ne reagiramo na tu beskrajnu okrutnost, mi smo suučesnici ovog zločina", poručio je slavni iranski redatelj, dvostruki oskarovac Asghar Farhadi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako su to muslimani, Bože učini me nevjernikom", napisao je Sardar Azmoun, nogometaš njemačkog Bayera iz Leverkusena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo