Iran je u subotu objavio kako je bez namjere, ljudskom pogreškom, srušio ukrajinski zrakoplov u kojem je poginulo 176 ljudi, nakon što je prethodno odbijao optužbe da su njegove snage srušile zrakoplov u kontekstu napetosti nakon iranskih raketnih napada na američke ciljeve u Iraku.
Pad zrakoplova koji se dogodio u srijedu pojačao je međunarodni pritisak na Iran nakon mjeseci napetosti sa SAD-om i razmjene međusobnih napada. Washington je prošloga tjedna u Iraku ubio iranskog generala izazvavši iranski odgovor i napad na američke ciljeve.
Sjedinjene Države i Kanada, čijih je 57 državljana poginulo u padu zrakoplova, okrivile su Iran za rušenje zrakoplova, a u tim tvrdnjama navodilo se da je do rušenja po svoj prilici došlo slučajno. Iranski šef diplomacije Mohamad Džavad Zarif naveo je na Twitteru da je istraga u sklopu oružanih snaga pokazala da je pad ukrajinskog Boinga 737-800 rezultat "ljudske pogreške u trenutku krize izazvane američkim avanturizmom koji je doveo do katastrofe".
Pogodili ga raketom
U priopćenju iranske vojske, u kojem se objavljuje da je zrakoplov pogođen raketom i izražava saučešće obiteljima žrtava, navodi se da je zrakoplov letio vrlo blizu osjetljivom vojnom području koje pripada elitnoj Revolucionarnoj gardi. Navodi se također da će odgovorne strane odgovarati pred pravnom vojnom instancom i preuzeti krivicu.
Snimke mobitelima koje su nakon pada zrakoplovima napravili obični Iranci i koje kruže među njima na Twitteru pokazuju da je pad zrakoplova popraćen eksplozijom. Iran je u četvrtak objavio da će pregledati podatke iz dviju crnih kutija kako bi utvrdio što se dogodilo, iako je tada naveo da bi proces mogao trajati jedan do dva mjeseca.
Teheran je tada naveo da bi mogao za pomoć pitati Rusiju, Kanadu, Francusku i Ukrajinu u nastojanju koje bi moglo potrajati godinu do dvije dana. Mnoge žrtve u zrakoplovu bili su iranski državljani. Iran je prvotno odbacivao optužbe da je zrakoplov, koji je pao u blizini Teherana, srušen raketom sa zemlje, nazivajući takve navode "psihološkim ratom".
Velika tragedija
Iranski predsjednik Hasan Rohani potvrdio je danas kako njegova zemlje "duboko" žali što je srušila ukrajinski zrakoplov te se, po njegovim riječima, "dogodila velika tragedija i neoprostiva pogreška".
"Interna istraga oružanih snaga zaključila je nažalost da je greškom ispaljena raketa koja je izazvala rušenje ukrajinskog zrakoplova i smrt 176 nevinih ljudi", napisao je Rohani na Twitteru dodavši da se "istraga nastavlja kako bi se krivce privelo pravdi".
Nešto manje kanadskih žrtava
Kanadski šef diplomacije Francois-Philippe Champagne objavio je u petak da je broj kanadskih državljana poginulih u padu ukrajinskog zrakoplova u Iranu nešto manji nego li je prvotno objavljeno i da je riječ o 57 poginulih, te je najavio pomoć i potporu obiteljima žrtava.
Champagne je u petak u Ottawi kazao kako će kanadska vlada osnovati hitne snage sastavljene od viših vladinih dužnosnika kako bi pomogli obiteljima žrtava stradalih u srijedu prilikom pada ukrajinskog zrakoplova.
"Prema najnovijim informacijama kojima raspolažemo, utvrdili smo da broj žrtava ne iznosi 63, nego 57", kazao je Champagne objasnivši da je to utvrđeno nakon ispitivanja putnih dokumenata žrtava. Ukupan broj stradalih ostaje nepromijenjen i riječ je o 138 poginulih, dodao je.
'Fluidna situacija'
Prema prvim informacijama dobivenim iz ukrajinskih izvora, među poginulima radilo se o 82 Iranca, 63 Kanađana, 10 Šveđana, 4 Afganistanca i 3 Britanca. Bilo je i 11 Ukrajinaca, od čega 9 članova posade. Trenutnu situaciju vezano uz zrakoplov i ispitivanje uzroka nesreće kanadski šef diplomacije nazvao je "vrlo fluidnom".
Champagne je rekao i kako je iz kontakata shvatio da su neki ostaci zrakoplova srušenog u Iranu prebačeni u hangar. Također je potvrdio kako je Iran do sada izdao samo dvije vize za desetak kanadskih predstavnika koji se očekuju u Iranu. Ostali članovi kanadskog tima trenutno se nalaze u Ankari. Riječ je o 10 konzularnih predstavnika koji dolaze iz ministarstva vanjskih poslova te o dvojici istražitelja iz Ureda za prometnu sigurnost.
Po riječima kanadskog ministra vanjskih poslova, prioritet je osigurati potporu obiteljima žrtava uz razmatranje svih mogućih opcija koje to podrazumijevaju. Također je kazao kako je Kanada, zajedno s Britanijom, Ukrajinom, Švedskom i Afganistanom, oformila koordinacijsku skupinu kako bi se pomoglo obiteljima žrtava.