Nekoliko zabrinutih slovenskih turista upozorili su kako su ih u kampu na Murteru napali insekti, te da su na mjestu uboda ostale neobične mrlje. Neki su posumnjali na stjenice, hrastove skakavce ili grinje. Obiteljska liječnica žene koja je portalu 24ur poslala fotografije mrlja sumnja da bi se mogla raditi o pustinjskoj mušici. Trebalo bi je testirati i na lišmaniozu, koju prenosi pustinjska muha. Neobične mrlje kako Slovenci pišu na Facebook grupi, se prema njihovim riječima "razlijevaju", ujedno i bubre, jako peku i još više svrbe.
Jedan od članova grupe napisao je da je u unajmljenoj prikolici nešto žuljalo od prvog dana. Prvo su posumnjali na stjenice, pa su posteljinu oprali, koristili i peglu na paru kao i sredstva protiv insekata. No, nisu ih se mogli riješiti. Obitelj je posjetila bolnicu gdje su im propisali antibiotike i antihistaminik, a kupili su i kremu koja je trebala pomoći. "U četvrtak sam pisala svojoj osobnoj doktorici, ona je jedina rekla da bi se možda radilo o 'pješčanoj mušici'", napisala je, ali objasnila da stvar nije potvrđena, da se za sada samo nagađa.
Još nekoliko ljudi u okolici također su imali slično iskustvo. Budući da je situacija bila neizdrživa, rano su završili godišnji odmor.
"Provela sam dio noći na hitnoj, primala intravenozne lijekove. Mrlje bole, svrbe, peku. Psihički sam i fizički iscrpljena", napisala je i objasnila kako je došla do zaključka da je jedino rješenje povlačenje iz mjesto gdje te bodu. "Što je teško kada ste na dugo očekivanom i plaćenom odmoru s cijelom obitelji", kaže.
Žena je ispričala i kako je samo jednom osjetila peckanje i primijetila malu prozirnu "mušicu" koja joj je odletjela s noge. Još nekoliko turista koji imaju slična iskustva oglasilo se u komentarima.
Lišmanijaza je bolest kože, sluznica i unutarnjih organa koju uzrokuju paraziti, bičaši vrste Leishmania. Bolest se može manifestirati u različitim oblicima, no najčešće se javljaju kožni i visceralni (utjecaj unutarnjih organa) oblici ove bolesti, navodi slovenski Nacionalni zavod za javno zdravstvo. NIJZ također javlja da bolest prenose pješčane mušice, vrlo male mušice koje se teško vide i lete nečujno. Aktivniji su u sumrak i noću (od sumraka do zore). Ne postoji učinkovita prevencija bolesti lijekovima ni cijepljenjem, navode iz NIJZ-a. Prevencija infekcije lišmaniozom moguća je samo pridržavanjem mjera zaštite od uboda insekata.