Profesor Jeremy Farrar, član britanske Znanstvene savjetodavne skupine za hitne slučajeve (SAGE), tvrdi da je Velika Britanija pred "vrlo, vrlo teškim razdobljem u sljedećih tri do šest mjeseci" kada je u pitanju epidemija koronavirusa.
No, također tvrdi da "ima svjetla na kraju tunela" uvjeren da će cjepivo protiv Covida-19 biti spremno u prvom kvartalu iduće godine. Istodobno, visoki britanski zdravstveni dužnosnik, epidemiolog Jonathan Van-Tam, izjavio je da bi cjepivo koje se priprema na Sveučilištu Oxford moglo biti spremno do prosinca. U međuvremenu je i farmaceutski div Pfizer objavio video koji prikazuje proizvodnju njihova cjepiva protiv Covida-19 u pogonu u Belgiji, piše Daily Mail.
'Bojim se da Božić ove godine neće biti kao inače'
Profesor Farrar izjavio je u nedjelju za Sky News da je Velikoj Britaniji sada potreban 'lockdown' jer bi u suprotnom ondje moglo biti čak 50.000 novozaraženih dnevno.
"Istraživanje ONS-a (Nacionalnog ureda za statistiku), koji trenutačno ima najbolje podatke u zemlji, pokazuje da svakodnevno oboli 27.000 ljudi. Ali to je bilo do 10. listopada. Uskoro bi ih moglo biti više od 50.000", kazao je Farrar.
Upitan o tome kako će biti za Božić, Farrar je kazao kako ne vjeruje da će cjepivo dotad biti spremno.
"Božić će ove godine biti težak. Bojim se da to neće biti proslava na kakvu smo inače navikli u krugu svojih obitelji. Moramo biti iskreni i realni te reći da nas čeka tri do šest mjeseci vrlo, vrlo teškog razdoblja. Temperature padaju, svi smo sve češće u zatvorenom, dolaze nam i druge infekcije u ovo doba godine... Neće biti lako, ali ima svjetla na kraju tunela", kazao je Farrar.
Pfizer 2021. planira proizvesti 1,3 milijarde doza cjepiva
Što se tiče 'lockdowna', prof. Farrar kaže da je ta mjera potrebna radi usporavanja širenja virusa. Po njegovim riječima, najbolje vrijeme za uvođenje 'lockdowna' bilo je oko 20. rujna, ali da i danas nije kasno za tu mjeru.
"Drugo najbolje vrijeme za to je sada, a najgore vrijeme bi bilo koncem studenoga, kada bi se stvari doista pogoršale. Dakle, još nije kasno. Bolje je to učiniti sada nego za mjesec dana", ustvrdio je.
Što se tiče proizvodnje cjepiva, prof, Farrar smatra da bi se to moglo dogoditi u idućih tri do šest mjeseci. U međuvremenu je Pfizer objavio snimku iz svoga pogona u Puursu u Belgiji gdje je s proizvodne trake već sišlo nekoliko tisuća doza cjepiva protiv Covida-19. Te doze bivaju uskladištene i spremne da budu puštene ako se klinička ispitivanja pokažu uspješnima, a regulatori ga proglase sigurnim i učinkovitim. Taj američki famaceutski div nada se da će ove godine učiniti dostupnim 100 milijuna doza cjepiva, od čega je 40 milijuna namijenjeno Velikoj Britaniji. Iduće godine namjeravaju proizvesti čak 1,3 milijarde doza, s tim da će svakome tko primi cjepivo biti potrebne dvije doze.
Na prvoj startnoj poziciji u utrci za cjepivom
"Bilo je sjajno vidjeti prvu bočicu kako silazi s proizvodne trake. Izmamilo mi je širok osmijeh kada sam vidio da je sav naš trud rezultirao tim proizvodom", kazao je u intervjuu Daily Mailu šef Pfizera za Veliku Britaniju Ben Osborn.
Pfizer na proizvodnji cjepiva surađuje s njemačkom tvrtkom BioNTech koja trenutačno provodi testiranje na 44 tisuće ljudi. Prošloga tjedna Pfizer je najavio da će podnijeti zahtjev za hitno odobrenje svoga cjepiva u SAD-u u studenome. To dovodi Pfizer na prvu startnu poziciju u utrci za lansiranje cjepiva.
Osborn je također kazao da Pfizerov laboratorij u Sandwichu, u britanskoj pokrajini Kent, radi na potencijalnim lijekovima za Covid-19.