Nazivaju ih 'putujućim novčanicima', i to s dobrim razlogom!

Slika glasnih, nepristojnih Kineza koji pljuju po cesti i putuju u velikim grupama, već se godinama polako gubi. Zbog toga, ali i zbog punih novčanika, Kinezi postaju sve omiljeniji gosti u Europi.

27.2.2014.
10:07
VOYO logo

''Bilo je jako zabavno voziti bicikl u Stuttgartu i u Alpama; pod vedrim nebom, u predivnoj prirodi. Jednostavno fantastično!“, priča Miao Lilongs sa sjajem u očima za Deutsche Welle.

Ovaj 32-godišnji Kinez već je po drugi put došao u Europu. Ovdje uživa u svježem zraku i u atmosferi europskih gradova. On si ovakvo putovanje može i priuštiti – baš i mnogi drugi Kinezi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, prema navodima Kineskog nacionalnog turističkog ureda, 2013. godine je oko 97 milijuna Kineza putovalo u inozemstvo. To je za oko 14 milijuna više nego godinu dana ranije. Spomenuti Ured prognozira kako bi tijekom ove godine se ova brojka mogla popeti i na više od 100 milijuna.

Sve više Kineza putuje individualno, bez grupe

U Kini se Miao koristi automobilom. Vožnja bicikla je tek njegov hobi kojim se bavi kada je na putovanju, na odmoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''S obzirom da znam nešto engleskog, u pravilu se na putovanjima dosta dobro snalazim… osim kada moram naručiti jelo. Ponekad niti nakon ručka još uvijek ne znam što sam to zapravo pojeo'', kaže Miao s osmjehom i dodaje da to međutim nije nimalo strašno – naprotiv, ovako ima osjećaj da na autentičan način putuje i upoznaje zemlju i običaje.

''Jezične barijere su prilikom putovanja po Europi još uvijek najveći problem. Zato većina Kineza najradije putuje u grupi, s vodičem'', kaže Jiang Jiji, voditelj odjela za međunarodni turizam na Kineskoj turističkoj akademiji, jedne od znanstvenih institucija turističkog ureda. No, kako kaže, i ovaj trend se ipak polako mijenja.

Još uvijek nisu na dobrom glasu, no i to se mijenja

Kineski turisti u Europi međutim nisu na baš dobrom glasu. Oni vrijede kao jako glasni i prilično nepristojni. Uobičajeni sliku neciviliziranog kineskog turista koji pljuje po cesti ili u restoranu dovikuje konobaru, kineska vlada u posljednje vrijeme nastoji promijeniti.

Tako je primjerice u listopadu prošle godine na snagu stupio prvi turistički zakon u Kini. On se odnosi na Kineze koji putuju u inozemstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Grupe kineskih turista koje se sastoje od 30 do 40 osoba su prevelike. I ukoliko tada još svi glasno govore i galame, tada posebno upadaju u oči", kaže Wolfgang Georg Arlt, voditelj Instituta za istraživanje turizma u inozemstvu koje se, između ostalog, bavi i proučavanjem ponašanja kineskih turista.

''No, s druge strane, u Europu dolazi sve više manjih grupa ili osoba koje putuju same. To su uglavnom iskusni putnici i vjerojatno kao takvi ne upadaju u oči i ne doživljava ih se kao Kineze'', dodaje Artl.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A što Kineze najviše zanima u Europi? I ovdje se trend mijenja posljednjih godina. Dok su ranije najradije obilazili kulturne i ine spomenike, oni sada prvenstveno žele doživjeti što je više moguće toga. Žele se skijati, posjetiti utakmicu njemačke prve nogometne lige ili pak – provozati se njemačkim autocestama.

Putujući novčanici

Kinezi najčešće nemaju mnogo vremena za putovanja. No, utoliko više imaju novca kojeg u tih nekoliko dana mogu potrošiti. Već 2012. godine su upravo Kinezi srušili Nijemce s prijestolja prvaka svjetskih putnika. Prema navodim kineskih turističkih ureda, oni u inozemstvu, na putovanjima potroše oko 102 milijuna dolara godišnje, što je za oko 20 posto više nego što to učine Nijemci. Stoga i ne čudi njihov nadimak ''putujućih novčanika''.

http://www.dw.de/kineski-turisti-osvajaju-svijet/a-17458210

Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo