Najtraženiji haški bjegunac današnjice Ratko Mladić rođen je 12. ožujka 1943. u selu Božinovci kod Kalinovika u jugoistočnoj Bosni, u vrijeme kada je to mjesto bilo u rukama ustaša. Pročitajte sve o Ratku Mladiću i o njegovom uhićenju.
Otac Neđo mu je također bio vojno lice, a poginuo je na samom kraju Drugog svjetskog rata. Bio je partizan i vjeruje se da su ga ubile ustaše u jurišu na rodnu kucu Ante Pavelića, u selu Šunj.
Upravo je rušenje Mladićeve rodne kuće bilo objašnjenje koje je ponudio, upitan za zločine što su mu donijeli osudu cijeloga svijeta.
"Bilo bi ispravno reći za mene da imam rogove na glavi, da sam izvršio invaziju na Vijetnam, Kambodžu ili Foklandsko Otočje. Nisam išao u Zaljev, ni u Somaliju. Branio sam kuću. Zapravo, moja kuća je jedna od prvih koja je spaljena u svibnju 1992. godine...", objasnio je Mladić medijima svoje stravične postupke u ratu.
'Djeca svašta maštaju. Prvo sam želio biti učitelj'
Sve je to možda moglo ispasti drugačije, da je umjesto završavanja Vojno-industrijske školu u Zemunu "Teleoptiku", Vojne akademije KOV i Komandno-štabne akademije, odlučio baviti se civilnim zanimanjima.
"Djeca svašta maštaju. Prvo sam želio biti učitelj. U 11. godini sam promijenio mišljenje zbog grubog postupka učitelja, i htio sam biti kirurg, a, evo, postao sam vojnik", kazao je o svom pozivu Ratko Mladić.
Nakon 25 godina karijere u Jugoslavenskoj narodnoj armiiji, prije nego su započeli novi balkanski ratovi, Mladić je tvrdio da ga je JNA "očeličila" upravo zato što je diskriminiran kao Srbin. Činjenicu da se 1960. godine izjasnio kao Jugoslaven, objasnio je mladenačkom nezrelošću.
"Moj sin je prvi poslije mnogo generacija koji zna svog oca. Na srpski narod izvršeno je toliko napada, da se djeca ne sjećaju svojih očeva", izjavio je u intervjuu srpskim medija.
Kćer se ubila zbog očevih zločina
No, svijest o vlastitom ocu koštala je života njegovu kćer Anu 1994. godine. Koliko je javnosti poznato, ona nije ostavila oproštajno pismo iza sebe, no njeno samoubojstvo naširoko je protumačeno kao posljedica svega što je mlada i vrlo uspješna studentica medicine mogla čuti o vlastitom ocu u vrhuncu ratnog sukoba na području bivše Jugoslavije. Ubila se očevim najdražim pištoljem.
Naime, tada se već uvelike izvještavalo o ratnim zločinima na području Knina, gdje je Mladić poslan u srpnju 1991.godine kao zapovjednik 9. korpusa JNA, da bi do kraja godine bio unaprijeđen u general-majora. U svibnju 1992. godine poslan je u zapovjedništvo nad štabom Druge vojne oblasti JNA u Sarajevu, a ubrzo postaje i komandant Vrhovnog štaba tek formirane Vojske Republike Srpske, što je funkcija koju će nositi do kraja rata, odnosno prosinca 1996. godine.
Pod njegovim zapovjedništvom u srednjoj Bosni događala se brutalna opsada Sarajeva, da bi 11. srpnja 1995. nakon pada Srebrenice upravljao užasnim pokoljem, proglašenim genocidom i najgorim zločinom počinjenim na tlu Europe nakon Drugog svjetskog rata.
Istoga mjeseca raspisana je tjeralica i objavljeno je da je optužen za brojne ratne zločine na području bivše Jugoslavije. Daje se u bijeg, i više puta se od tada do danas, 16 godina kasnije, izvještava o tome da je viđen.
Krajem 2009. godine emisija 60 minuta Federalne televizije objavljuje dotad neviđene snimke ratnog zločinca koje su dijelom nastale i u vrijeme dok je bio u bijegu.
Objavljena je snimka kako se zabavlja na nekoj kućnoj obiteljskoj proslavi, sinovljevom vjenčanju, kako nazoči kćerinom pogrebu, ali i kako vodi kolo u beogradskim restoranima. Tvrdi se da je sve ove godine posjećivao grob svoje kćeri, a navodno je viđen i na utakmici Partizana u Beogradu.
Nedavno je njegova supruga Bosiljka pred sudom izjavila kako je njezin suprug sigurno mrtav, jer je, koliko zna, imao tri moždana udara.
"Da je živ, sigurno bi nam se javio", rekla je Bosiljka, dodajući kako sa suprugom nije u kontaktu već deset godina. Pokušala je pravnim postupkom proglasiti Ratka Mladića mrtvim, no to se nije dogodilo.
Napokon, Mladić je uhićen 26. svibnja 2011. godine, i to navodno u selu Lazarevo kod Zrenjanina.
specijal-201012070191004-ratko mladić
Vezani članci:
arti-201105260627006 arti-201105260563006 arti-201105260492006 arti-201105260426006 arti-201105260587006