ŠTO TO RADI PLENKOVIĆ? /

Hrvati blokiraju važan projekt za susjede: Amerikanci pritišću, a Rusi su nezadovoljni

Image
Foto: Matija Habljak/Pixsell

O prijedlogu zakona o plinovodu 'Južna interkonekcija' raspravlja se u parlamentu Federacije BiH. Projekt godinama čeka na realizacij, a blokira ga hrvatska strana. Sada pritišću iz SAD-a - što se ne sviđa Rusima

11.12.2024.
20:47
Matija Habljak/Pixsell
VOYO logo

Iako se radi o potrošaču sa svega 300 milijuna kubičnih metara plina godišnje, u Bosni i Hercegovini se već skoro deset godina ne uspjeva realizirati projekt plinovoda Južna interkonekcija kojim bi se BiH spojila s LNG terminalom na Krku . To nije zbog pitanja ključnih za funkcioniranje plinovoda, već zbog natezanja oko toga u čijim će rukama biti poluga kojom bi se osigurala alternativa ruskom plinu, koji trenutno Turskim tokom preko Srbije jedini stiže do potrošača u BiH, piše Dragan Maksimirović za Deutsche Welle.

Taj posao žele Hrvati čije interese zastupa HDZ BiH na čelu s Draganom Čovićem, preko novoosnovane tvrtke u Mostaru. Ali ga žele i bošnjački političari koji jedino moguće rješenje za taj posao stoljeća vide u sarajevskom „BH – Gasu“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritisak odlazeće američke administracije

„Nikakve interesne grupe ne dolaze u obzir, to su javna poduzeća koja se time trebaju baviti. Naći ćemo način da hrvatski narod zaštiti svoj interes, da imamo tvrtku u Mostaru koja će se baviti ovim projektom, a da budu uključeni i svi drugi koji su zainteresirani za ovaj projekt“, rekao je Čović medijima u Mostaru nakon što je američko veleposlanstvo organiziralo sastanak bez poziva HDZ-u BiH da sudjeluju u dogovoru oko hitnog usvajanja ovog zakona.

HDZ BiH po svemu sudeći neće odustati od namjere da se u zakonu definira upravljanje Južnom interkonekcijom od strane novoosnovane tvrtke u Mostaru, što je izazvalo osudu Amerikanaca, posebno odlazećeg američkog veleposlanika u BiH Michaela Murphyja. Američka administracija je i ranije upozoravala da bi inzistiranje Čovića na sjedištu tvrtke u Mostaru, a ne kroz postojeći BH – Gas u Sarajevu, moglo dovesti do posljedica po političko djelovanje prvog čovjeka HDZ-a BiH u smislu sankcija, ali se to nije dogodilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umjesto toga, Murphy je sa zamjenikom pomoćnika američkog državnog tajnika za Zapadni Balkan Alexanderom Kasanofom održao sastanak s predstavnicima stranaka vlasti i oporbe u federalnom parlamentu, na koji nisu bili pozvani Hrvati. Još traju pregovori oko potencijalnog izbacivanja Hrvata u postupku glasanja o Prijedlogu zakona o Južnoj interkonekciji, koji će se već u srijedu naći na dnevnom redu. Na način da i vlast i opozicija podrže zakon.

„Dobar i produktivan sastanak o važnosti Južne interkonekcije za energetsku neovisnost BiH i potrebi da se BiH brzo kreće tim putem i da se nadiđu pojedinačni interesi. A sve u cilju da BiH ostvari energetsku neovisnost“, rekao je Kasanof.

Unutarnji dogovor

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH Dragan Mioković, potvrdio je medijima da će se zakon u srijedu (11.12.) naći na dnevnom redu i da se radi na osiguranju široke podrške vlasti i oporbe za njegovo konačno izglasavanje.

„Dobili smo vrlo jasne upute i projekcije o značaju južne interkonekcije za BiH“, rekao je Mioković nakon sastanka s američkim predstavnicima, što je mnogima jasan znak da američki veleposlanik želi završiti ovaj posao do odlaska iz BiH, s obzirom da se radi o velikim količinama američkog plina koji bi se u ovom slučaju dopremao preko LNG terminala na Krku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U HDZ-u BiH nisu dobili nove upute od Amerikanaca jer su one stare o hitnosti usvajanja zakona i definiranjem sjedišta u Sarajevu i dalje na snazi. U ovoj stranci su u nekoliko navrata isticali da neće pristati na pritiske i da projekt Južna interkonekcija mora biti stvar unutarnjeg dogovora. „Na demokratskim izborima glasači prenesu svoju nadležnost upravljanja državom na one koje su izabrali. Ako neko tko nije izabran donosi odluke u ime državnih institucija, onda to nije demokracija. Onda je to nešto drugo. A mi vjerojatno radimo za dobrobit svemiraca“, rekao je zamjenik predsjedavajućeg Parlamenta BiH Marinko Čavara (HDZ BiH), komentirajući sastanke u organizaciji američkih predstavnika u BiH.

Bez Hrvatske nema plinovoda

Tko radi za čiju dobrobit i tko koga podržava? Na ta pitanja odgovor u ovom trenutku jedini ima premijer Hrvatske. Čak i pod pretpostavkom da zakon o Južnoj interkonekciji u kojem se za operativnu tvrtku postavlja BH – Gas, pitanje je kakva će reakcija Hrvatske u tom slučaju biti. Rukovodstvo Hrvatske je samo ove godine u više navrata isticalo da se interesi Hrvata u BiH ne mogu zaobilaziti, ako ništa onda zbog činjenice da se „ruta plinovoda planira kroz teritorij s većinskim hrvatskim stanovništvom“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz odgovora na naše pitanje da postavi Hrvatsku u poziciju odlučivanja unutar BiH kada je riječ o Južnoj interkonekciji, premijer Hrvatske Andrej Plenković bio je prilično jasan. „Prvo, Južne interkonekcije ima samo ako Hrvatska napravi investiciju koja će ići od Dugopolja prema Zagvozdu, Imotskom i dalje prema Grudama. To je investicija od 70 i nešto kilometara“, rekao je Plenković, podsjećajući da je vlada Hrvatske opredjeljena da uloži 570 milijuna eura u svoju infrastrukturu. Također podsjeća da je hrvatska vlada još u prethodnom mandatu donijela odluku o proširenju terminala ukapljenog prirodnog plina na Krku s 3,1 na 6,1 milijardu kubika plina godišnje.

„Želimo pomoći svima u okruženju pa i BiH. Naš je strateški interes da se taj plinovod realizira. Pozicija koju mi imamo je da struktura tvrtke, koja će biti na strani BiH, bude takva da u njoj budu zastupljeni i Hrvati kao konstitutivan narod i vjerujem da će se naći rješenje koje će biti prihvatljivo svima“, rekao je Plenković.

Bosna i Hercegovina nema skladište za plin, a inicijativa za njegovu izgradnju bila je pokrenuta prije 20 godina u vidu podzemnog skladišta u Tuzli. Međutim, projekt nikada nije realiziran jer se isplativost izgradnje ostvaruje tek nakon što potrošnja plina pređe 500 milijuna kubičnih metara na godišnjem nivou.

Image
BRANIO MINISTRICU /

Plenković ispalio: 'Imam suprugu koju volim i Ninu u koju sam afektivno zaljubljen kao ministricu'

Image
BRANIO MINISTRICU /

Plenković ispalio: 'Imam suprugu koju volim i Ninu u koju sam afektivno zaljubljen kao ministricu'

Ako može južna, može i istočna

Pod pretpostavkom da se zaobiđu interesi Hrvata u ovom slučaju, projekt bi i dalje mogli blokirati iz Republike Srpske gdje još od 2008. godine traže način za realizaciju projekta plinifikacije „Istočna interkonekcija“, koja bi povezivala granicu BiH i Srbije s Novim Gradom na sjeverozapadnom dijelu BiH. Za tadašnji projekt „Sava“ koncesiju je dobila tvrtka „Slavija Internacional“ iz Laktaša, a radovi su trebali početi iste godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projektom nije bilo definirano hoće li plinovod biti dio Južnog toka ili će služiti samo kao krak već postojećeg plinovoda Turski tok na ulazu u BiH u Zvorniku. Međutim, koncesija je poništena, a projekt opet zaživio prije nekoliko godina, taman pred početak priče o Južnoj interkonekciji. S obzirom da bi neke od odluka za početak realizacije plinovoda Južna interkonekcija morale proći Savjet ministara jer se radi o međudržavnom projektu s Hrvatskom, u svemu šansu vidi predsjednik RS Milorad Dodik. Poručuje, ako može južna, može i istočna.

„Već 12 godina čekamo neku dozvolu, maltretiraju nas. Mogli smo davno završiti plinovod. Odjednom sada nije važan nivo BiH da se prijeđe granična linija BiH i Hrvatske, nego se to ignorira. A kada se treba praviti plinovod između Srbije i RS onda se stave svi na raspolaganje da to spriječe“, kaže Dodik, napominjući da u svemu mora postojati nadležnosti državnih institucija. "Mi ćemo inzistirati na tome da se i jedno i drugo završi“,kaže Dodik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turski tok bez alternative

Za postojeću tvrtku BH – Gas istočna interkonekcija bila je i tada sporan projekt jer se radilo o plinovodu koji prolazi trasom gdje nema industrije, a odvlačenjem kraka od Zvornika, bila bi ugrožena opskrba dijelova BiH kojima je plin neophodan. Također, tvrtka BH - Gas ne bi bila više u sustavu opskrbe dosadašnjim plinovodom jer krak od Zenice prema Sarajevu nije reverzibilan.

Jedina prekogranična veza BiH je produžetak plinovoda Turski tok kojim upravlja Gazprom, a koji dovodi ruski plin preko Turske. Upravo to zapalilo je vatru i na geopolitičkom planu unutar BiH, preko američkog i ruskog veleposlanstva. Rusi su oštro reagirali na sastanak koji su inicirali Amerikanci s predstavnicima federalnih vlasti, rekavši da se radi o klasičnom neokolonijalizmu.

„Zapamtite ovaj dan kada su skinute sve maske „demokratske“ pristojnosti, kada je demonstrativno pogažen suverenitet Bosne i Hercegovine grubom čizmom „dokazanog prijatelja“, naveli su iz veleposlanstva Ruske Federacije u BiH, naglasivši da su Amerikanci „podmetnuli bombu pod integritet Bosne i Hercegovine“.

Iz američkog veleposlanstva su u objavi na društvenom mreži X napisali da ove prijetnje konkretno pokazuju ruski maligni utjecaj u BiH i koliko se Rusija plaši da će izgubiti monopol na opskrbu BiH plinom, kao i mogućnost da vrši politički i ekonomski pritisak na BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ruski čovjek'

„Pitanje pred Vladom i Parlamentom Federacije BiH je jesu li spremni djelovati kako bi zaštitili BiH od ruskog malignog utjecaja usvajanjem Zakona o južnoj interkonekciji i time omogućiti provođenje projekta kojeg tri godine blokira pojedinac (Dragan Čović op.a), a koji bi stanovnicima Federacije BiH, posebno onima u Hercegovini, osigurao ekonomsku prednost. Odluka je na njima, a povijest će oštro suditi onima koji interese Rusije stave iznad interesa građana BiH“ naveli su iz američkog veleposlanstva, čiji  je prvi čovjek Michael Murphy Čovića i ranije optuživao da svojim inzistiranjem na novoj tvrtki i blokadama podržava interese Rusije.

Projekt „Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska“ na pravcu Zagvozd (Republika Hrvatska) – Posušje (BiH) – Tomislavgrad – Šuica – Kupres – Bugojno – Novi Travnik/Travnik s krakom za Mostar, prepoznata je kao projekt od najveće važnosti za Federaciju Bosne i Hercegovine. Njegova vrijednost je oko 100 milijuna eura, a planirana dužina trase je 180 kilometara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Mojmiru iznenadio potez Aleksandra Vučića:

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo