Prijeti li nova kriza i izlazak još jedne države iz Europske unije?
Takvo pitanje se postavilo nakon što je prošlog četvrtka poljski Ustavni sud presudio da su neki od ključnih zakona EU-a neuskladivi s Ustavom Poljske. Zbog straha od takvog scenarija jučer je stotine tisuća građana Poljske izašlo na ulice oko stotinu gradova kako bi izrazili potporu ostanku države u Europskoj uniji.
Ustavni sud Poljske u četvrtak je zaključio da Ustav te države ima prednost pred zakonodavstvom EU-a što je jedan od kamena temeljaca na kojima stoji Unija. No, to je samo posljednja u nizu prilika za još jedan sukob poljskih vlasti i Bruxellesa, a žustre poruke nakon takve odluke - nisu izostale.
Von der Leyen: 'Duboko sam zabrinuta'
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen kazala je u petak da je "duboko zabrinuta" i poručila da će iskoristiti sve ovlasti koje joj stoje na raspolaganju, kako bi nametnula zakonodavstvo EU-a. Ustavni sud Poljske presudio je da četiri točke Ugovora Europske unije nisu u skladu s Ustavom Poljske i da te odredbe ne mogu imati jaču snagu od Ustava.
Poljski premijer Mateusz Morawiecki, iako brani odluku Ustavnog suda, tijekom vikenda je jasno rekao da njegova stranka ne planira krenuti u proces izlaska Poljske iz Unije. "To je štetan mit koji opozicija koristi u nedostatku ideja", napisao je Morawiecki u statusu na Facebooku.
U ponedjeljak je i povjerenik Europske komisije za industriju Thierry Breton da on "ni na sekundu" nije povjerovao da će Poljska izaći iz Unije te odluke suda. I ankete u Poljskoj pokazuju da građani ne žele izlazak iz Unije. No, na primjeru Velike Britanija vidjeli smo kako se raspoloženje javnosti brzo promijeni i nakon tog slučaja više nije nezamisliv scenarij u kojem neka država izlazi iz EU-a.
'EK će morati donositi konkretne odluke'
Rektor Sveučilišta Vern, prof. dr. sc. Vlatko Cvrtila, u razgovoru za Net.hr smatra kako je malo vjerojatan izlazak Poljske iz EU-a.
"Ova odluka Ustavnog suda je zabrinjavajuća i nije iznenađujuća s obzirom na dosadašnje odnose između Europske komisije i poljske Vlade koji su opterećeni različiti izazovima. To je jedna od točaka koja dodatno usložnjava situaciju i sada je na redu Europska komisija koja će, očito, na poticaj parlamenta, morati donositi konkretne odluke koje bi mogle izazvati u Poljskoj dodatne otpore i dodatno usložiti cijelu situaciju", kaže Cvrtila.
'Ne vidim da je to početak raspada EU-a'
"Ne vidim da je to početak raspada Unije ili skoro najavljivanje izlaska Poljske iz Unije", kazao je i dodao da između Europske komisije i Europskog parlamenta s jedne i vlasti u Poljskoj s druge strane, u ovom trenutku, ima dosta prijepora koji izazivaju i pitanje jesu li oni na pragu izlaska iz EU-a.
Naglašava da Poljska ima jako puno koristi od članstva u Uniji i oni su toga svjesni, dok EU ima dosta primjedbi na politiku vlasti u Poljskoj.
"U duhu europske solidarnosti i dogovaranja, ti izazovi bi se rješavali kroz nekakve kompromise, ali mi se čini da su ti kompromisi sve teži i teži. No, to opet ne znači da bi se mogla dogoditi naprasna odluka Vlade Poljske da izađe iz Unije jer bi Poljska izgubila jako puno", kaže i dodaje da gubici Poljske ne bi bili samo u ekonomiji, već i stavu drugih europskih država prema njoj.
"Poljska ima interesa i u jačanju europske obrambene infrastrukture u okviru EU-a. Kada se pogledaju strateške koristi od Unije i trenutne politički odnosi, ipak strateške koristi prevladavaju", kaže Cvrtila koji smatra da će se prije promijeniti Vlada u Poljskoj nego će ona izaći iz EU-a. Očekuje da će Donald Tusk, koji je bio na čelu Europskog vijeća do 2019. godine, sada kao lider poljske opozicije pokrenuti one strukture i skupine koje su nezadovoljne radom sadašnje Vlade.
"Sigurno će te skupine pokazivati da Poljska nije samo Vlada nego postoje i drugi građani koji se protive njihovim politikama i odlukama. No, pitanje je koliko oni mogu mobilizirati birača, jer je jedno kad imate prosvjede, a drugo kada idete na izbore", kazao je Cvrtila te dodao da će sigurno Tusk i drugi akteri poduzimati akcije da uvjere poljsku javnost da bi izlazak bio poguban za njih.
Gledali su Brexit iz prve ruke
"Ni sadašnja vladajuća struktura nije tako slabo informirana da bi sada krenuli u referendum za izlazak iz Unije jer smatram da je upitno bi li u ovom trenutku imali podršku za tako nešto", kaže Cvrtila. Još jedan od bitnih čimbenika koji bi mogao utjecati na stanje poljske javnosti u vezi izlaska je i činjenica da su se nakon izlaska Velike Britanije iz EU-a mnogi Poljaci morali vratiti u domovinu pa mogu iz prve ruke svjedočiti što se događa u takvom trenutku.
"Dosta Poljaka se vratilo u Poljsku, prvo zbog toga jer su tamo izgubili one privilegije koje su imali kao građani Europske unije. U Velikoj Britaniji je sada kriza zbog nestašice vozača, a mnogi od njih su bili i građani Poljske koji su se vratili nakon Brexita. I oni izravno, kao i njihove obitelji, osjećaju posljedice tog Brexita tako da nisam siguran da bi se sad netko, bez obzira na ljutnju zbog nekih politika, drznuo pokrenuti referendum ili cijelu kampanju za izlazak iz EU-a", zaključuje Cvrtila.