'To je poput sporog Černobila i šest Hirošima' /

Groblje ruskih nuklearnih podmornica prijetnja je cijeloj Europi, a postoji i još opasnije mjesto za koje bi Putin volio da ne znate

Image
Foto: Profimedia

Stručnjaci upozoravaju na 'usporenu černobilsku katastrofu' koja se stvara u ledenim vodama na sjeveru Europe gdje deseci starih sovjetskih nuklearnih podmornica trunu duboko u moru

22.9.2023.
22:00
Profimedia
VOYO logo

U Karskom i Barentsovom moru, na dalekom sjeveru Europe, leži tisuće tona nuklearnog otpada snage čak šest i pol atomskih bombi bačenih na Hirošimu. Tamo, u hladnom podvodnom groblju trunu stare ruske (sovjetske) nuklearne podmornice polako ispuštajući radijaciju, piše The Sun.

A ta radijacija koja se polako otpušta mogla bi kontaminirati podmorsku floru i faunu, ali i tamošnja naftna polja, čineći tu regiju tempiranom nuklearnom bombom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Užasno naslijeđe Sovjetskog Saveza'

"To je užasno, užasno naslijeđe Sovjetskog Saveza ostavljeno na dnu oceana", kaže bivši finski ministar vanjske trgovine i europskih poslova Jari Vilén.

Naime, 17.000 raznih objekata razasuto je po morskom dnu uključujući 18 nuklearnih reaktora i potopljenih nuklearnih podmornica. Samo je radioaktivni otpad s jedne od tih podmornica, Komsomolac, milijun je puta veći od dozvoljene granice radijacije. Dio tog nuklearnog otpada nalazi se na dubini od samo tridesetak metara, čime je radijacija još bliže ljudima. Stari nuklearni reaktori puni su urana i stručnjaci kažu da će vremenom početi ispuštati velike količine radioaktivnog materijala. Mnogi su zabrinuti smatrajući da bi nuklearne šipke na nekim podmornicama mogle implodirati pod vodom, što bi dovelo do događaja poput Hirošime.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne možemo dopustiti da ti reaktori samo stoje tamo. Znamo da će prije ili kasnije radionuklidi iscuriti", kaže Thomas Nilsen, urednik portala The Barents Observer.

Image
BILO JE I VRIJEME: /

Rusija konačno počela uklanjati nuklearni otpad iz doba Hladnog rata

Image
BILO JE I VRIJEME: /

Rusija konačno počela uklanjati nuklearni otpad iz doba Hladnog rata

Još 1993. situacija je bila kritična

U izvješću koje je još 1993. naručio bivši ruski predsjednik Boris Jeljcin navodi se da je situacija "kritična". Unatoč tom i kasnijim izvješćima te priznanju da je dio nuklearnog otpada odložila u more, Rusija je nastavila poricati da je u ocean izbacila "visokoradioaktivni otpad", kršeći Londonsku konvenciju o odlaganju otpada iz 1983. godine koju je ratificirao i Sovjetski Savez.

Stručnjaci upozoravaju da je Karsko more na pragu "nekontroliranog nuklearnog događaja" jer mnogi odbačeni reaktori još uvijek u sebi imaju radioaktivne gorivne šipke. Jedna podmornica, K-159, leži u oru sa svojim punim i otvorenim reaktorima šireći nuklearnu radioaktivnost kroz vodu. Rusija je najavila novu inicijativu za spašavanje radioaktivnih objekata s morskog dna kako bi spriječila potencijalni "podvodni Černobil", ali to će trajati desetljećima.

Finska je također započela projekt koji uključuje Norvešku, Island, Europsku uniju, SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i Rusiju kako bi se najopasniji objekti sigurno izvukli na površinu. Procjenjuje se da će taj projekt koštati nevjerojatnih 278 milijuna eura samo za podizanje nuklearnih objekata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji još opasnije mjesto od ovoga

Ali rat u Ukrajini zaustavio je tu inicijativu, a Rusija je napustila Rusko-norveško povjerenstvo za nuklearnu sigurnost, ostavljajući druge zemlje u neznanju o sudbini radioaktivnog otpada u njihovim morima. A osim podmorskog nuklearnog groblja, Rusija ima i tajni "nuklearni grad", poznat kao "groblje zemlje" s kontaminiranim "jezerom smrti".

Ozersk je grad s oko 82.000 stanovnika i zasigurno najzatrovanije mjesto na svijetu, a Vladimir Putin bi vjerojatno volio da ni ne znate da taj grad, odsječen od svijeta, uopće postoji. To je rodno mjesto nuklearnog programa Sovjetskog Saveza. Tamošnji stanovnici trebaju posebne dozvole za napuštanje grada, strancima ulazak nije dopušten, a granice područja grada opasane su bodljikavom žicom i zankovima upozorenjima da je "zabranjen ulaz". Tzv. jezero smrti pored Ozerska mjesto je radioaktivnije čak i od Černobila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Nuklearni fizičar za Net.hr otkrio e sve o najstrašnijem oružju na svijetu: 'Nuklearni rat je nešto najužasnije što se čovječanstvu može dogoditi'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo