GRAD DUHOVA VIŠE NEĆE BITI JEZIV I PUST? /

'Želim doći svojoj kući, dodirnuti njezine zidove i na ulici dozvati susjede'

Image

Godine 1974. Varosha je napuštena i pretvorena u grad duhova, okružena okupacijskim turskim snagama i bodljikavom žicom

14.10.2019.
9:28
VOYO logo

Samo žičana ograda na ciparskoj plaži razdvaja Pavlosa Iakovua od hotela čiji je vlasnik, ali ga nije posjetio desetljećima. Uskoro bi se to moglo promijeniti.

Turističko odmaralište Varosha na jugoistočnoj obali otoka nekoć je bilo poznato kao biser Cipra zbog kristalno čistog mora i blještavog noćnog života. Varosha je sa 50 hotela i 10 tisuća kreveta bila mediteransko zabavište holivudskim zvijezdama poput Sophije Loren i Brigitte Bardot. Godine 1974. Varosha je napuštena i pretvorena u grad duhova, okružena okupacijskim turskim snagama i bodljikavom žicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

, Image: 311098662, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Simone Padovani /Awakening / Alamy / Alamy / Profimedia

Turska i samoproglašena Turska Republika Sjevernog Cipra (TRSC) iznenada su nedavno najavile kako bi odmaralište uskoro moglo biti ponovo otvoreno i umjesto pod vojnom kontrolom biti pod civilnom upravom. To je scenarij koji užasava mnoge ciparske Grke poput Lakovua, ali barem bi donijelo neku vrstu epiloga.

"Ne želim gledati svoj hotel izdaleka. Želim biti na svojoj terasi, pijuckati limunadu i zaboraviti ovu noćnu moru", kaže Iakovu kojemu je bilo 19 kada je pobjegao iz hotela koji je gradio njegov djed.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Okupacija

Turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu najavio je početkom rujna da bi Varosha mogla biti ponovo otvorena, dva tjedna nakon što su vlasti ciparskih Turaka organizirale prvi novinarski obilazak odmarališta od turske invazije na sjeverni Cipar 1974. godine. Invazija je uslijedila nakon državnog udara na Cipru i pokušaja ujedinjenja otoka s Grčkom.

Image

A man takes a photograph of the abandoned neighbourhood of Varosha from behind the military fence, in the southern quarter of the Cypriot city of Famagusta, in the self-proclaimed Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC), on January 6, 2019., Image: 405557190, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Iakovos Hatzistavrou / AFP / Profimedia

Turski dio je devet godina poslije proglasio neovisnost koju je priznala jedino Ankara. Međunarodna zajednica i dalje vladu u Nikoziji priznaje kao jedinu vlast na otoku. Vijeće sigurnosti usvojilo je nekoliko rezolucija kojima traži povratak izbjeglica u Varoshi. Europski sud za ljudska prava naredio je Turskoj da razvlaštenim bivšim stanovnicima plati odštetu.

"Ukupno, to bi moglo biti pet milijardi eura obeštećenja. To je previše za Tursku", kaže ciparski ekonomist Kosta Apostolides. Kako bi izbjegla reparacije, Turska bi imovinu u Varoshi mogla vratiti bivšim vlasnicima ili njihovim nasljednicima.

Image
NAJPOZNATIJI ‘GRAD DUHOVA’: /

Luksuzni apartmani, poslovni neboderi, muzeji, sportski tereni..., a nema stanovnika!

Image
NAJPOZNATIJI ‘GRAD DUHOVA’: /

Luksuzni apartmani, poslovni neboderi, muzeji, sportski tereni..., a nema stanovnika!

Hoće li sve skupa biti dug proces?

Apostolides očekuje da će Turska samo prenijeti svoju jurisdikciju na TRSC i time de facto zadržati kontrolu. "Ako Varosha ponovo postane lijep obalni resort, to bi ekonomski mnogo značilo TRSC-u", dodaje Apostolides. "Oni se neće odreći Varoshe samo tako". A to bi bila katastrofa za bivše vlasnike, kaže Iakovu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Koja će bi banka dati zajam da investiram u obnovu hotela u okupiranoj zoni?" Prije bilo kakve obnove, trebat će se ustanoviti vlasništvo, a to bi mogao biti dug proces i potencijalno izazvati nove sporove. Zemljišne knjige i vlastovnice izgubljene su tijekom turske invazije, kaže arhitekt Andreas Lordos, ciparski Grk. "Obnova Varoshe bit će vrlo zahtjevna operacija", dodaje Lordos čija obitelj ondje ima šest hotela. "Nema vode, nema struje i brojni su zidovi na rubu urušavanja".

'Želim dozivati susjede'

Prema prijedlogu ministra vanjskih poslova TRSC-a KudretaOzersaya, obnova će ići u fazama, počevši s dijelom najbližem Famagusti, obalnom gradu kojem je Varosha, prije nego što je ograđena, nekada bila predgrađe. Grčki vlasnici imovine u Varoshi nadaju se da će službena Nikozija, koja zagovara ili izravan povratak Varoshe ili da njome upravlja UN, u pregovorima biti čvrsta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

April 25, 2019 - Famagusta, Cyprus - On 24 April 2019, tourists sit on Palm Beach in Famagusta, also known as Gazimagusa, in Northern Cyprus, near a military separation line that blocks public access to Varosha, or Maras, once a popular vacation and beach resort, which has been abandoned since Cyprus was divided by a United Nations buffer zone when conflict broke out in 1974 between Greek Cypriots and Turkish Cypriots., Image: 430498895, License: Rights-managed, Restrictions: * France Rights OUT *, Model Release: no, Credit line: Diego Cupolo / Zuma Press / Profimedia

"Stvarno nam je potrebno da vlada prestane biti pasivna i pokuša naći kompromis", kaže Lorods. "Ne možemo se kockati jer ćemo izgubiti sve". Budući da je ljudskom rukom netaknuta od 1974., Varosha bi mogla postati ekološki resort, nada se Lordos. Samo 14 kilometara dalje od Varoshe na grčkoj je strani veliko ljetovalište Ayia Napa koje privlači milijune turista godišnje, na štetu tamošnje flore i faune.

"Povijest Varoshe je tragična, ali mogla bi nam omogućiti da izbjegnemo pogreške iz prošlosti", kazala je filmašica Vasia Markides, koja je na čelu projekta ozelenjavanja Famaguste. Ona je kći izbjeglice iz Varoshe i zalaže se za to da se mjesto pretvori u zeleni grad. Pavlos i njegova supruga Tula već 45 godina sanjaju o tome da se vrate kući.

"Želimo da sve to ide brže. Želim doći svojoj kući, dodirnuti njezine zidove i na ulici dozvati susjede", kazala je Tula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo