GOOGLE EARTH OTKRIVA JEZIVU ISTINU: /

Pogledajte timelapse koji ostavlja bez riječi - ovo smo učinili vlastitom domu

Image

Google Earth omogućio je 3D obilazak planeta, kao i prikaz učinaka klimatskih promjena

19.4.2021.
16:37
VOYO logo

Tehnologija iz dana u dan napreduje, a jedna od najnovijih značajki Google Eartha omogućuje vam 3D obilazak u web pregledniku. Također, moguće se osvrnuti sve do 1984. godine te na taj način vidjeti na koji su način klimatske promjene utjecale na Zemlju posljednjih 37 godina.

Google je istaknuo nekoliko područja koja biste mogli provjeriti - povlačenje ledenjaka Columbia na Aljasci ili pomicanje obale oko Chathama, piše Science Alert.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možete potražiti određeno mjesto na Zemlji ili pregledavati jednu od pet predloženih kategorija Timelapsea. Također možete vidjeti povlačenje ledenjaka, promjene riječnih tokova, presušivanja jezera i još mnogih klimatskih utjecaja koji su se dogodili u proteklom razdoblju.

Image
Foto: Screenshot/Google Earth

Prikaz otapanja ledenjaka Columbia.

SVE TOPLIJA MORA PRIJETE I OPSTANKU ČOVJEKA: Klimatske promjene ubrzale egzodus morskih vrsta

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SVE TOPLIJA MORA PRIJETE I OPSTANKU ČOVJEKA: /

Klimatske promjene ubrzale egzodus morskih vrsta

Image
SVE TOPLIJA MORA PRIJETE I OPSTANKU ČOVJEKA: /

Klimatske promjene ubrzale egzodus morskih vrsta

Prikaz klimatskih promjena

"Naš planet svjedočio je brojnim promjenama okoliša u proteklih pola stoljeća - više nego bilo koja druga točka u ljudskoj povijesti", rekla je Rebecca Moore, direktorica Earth Engine & Outreach u Google Earthu. "Mnogi od nas doživjeli su te promjene u vlastitim zajednicama. Za druge, učinci klimatskih promjena doživljavaju se apstraktni i daleki, poput ledenjaka koji se povlače", rekla je Moore.

Nova značajka timelapse koristi nekih 24 milijuna satelitskih fotografija koje je prikupio Google Earth. Usput su prikupljeni podaci NASA-e, Američkog geološkog zavoda (USGS), Europske unije i Europske svemirske agencije (ESA).

Googleu je za obradu ovih 20 petabajta slika u jedan video mozaik veličine 4,4 terapiksela bilo potrebno više od 2 milijuna obrađivačkih sati, što je oko 530 tisuća videozapisa u 4K. Google je za taj posao upotrijebio podatkovno-istraživačke centre koji se podudaraju s obnovljivom energijom. Novim slikama je slobodan pristup i upotreba, kao i ostatku programa Google Earth, te vrijedi istražiti kako se naš planet promijenio tijekom posljednjih 40 godina.

"S Timelapseom u Google Earthu imamo jasniju sliku našeg planeta koji se mijenja. Prikazuju se ne samo problemi već i rješenja, kao i očaravajuće lijepe prirodne pojave koje se razvijaju desetljećima", zaključila je Moore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo