GLOBALNI BIJES ZBOG 26.000 POŽARA U AMAZONIJI; Lokalni seljaci se pitaju: /

'Je li svijet poludio, ovo je normalno i korisno'

Image
Foto: Profimeda

Požari su sastavni dio sezone suše i pogoduju poljoprivrednicima smatraju lokalni poljoprivrednici, ali i brazilski predsjednik Jairo Bolsonaro, što je stav koji šokira mnoge ekologe,

28.8.2019.
17:16
Profimeda
VOYO logo

Brazilski predsjednik Jairo Bolsonaro odbio je 20 milijuna eura pomoći koje su zemlje skupine G7 željele poslati zbog velikih požara u Amazoniji. Iz Brazila uvrijeđeno poručuju kako im taj novac nije potreban te kako bi ga G7 mogli iskoristiti za "reforestaciju Europe".

"Macron ne uspijeva izbjeći ni predvidiv požar u crkvi koja predstavlja dio svjetske baštine, a želi nam davati lekcije za našu zemlju", bocnuo je Bolsonarov šef kabineta francuskog predsjednika aludirajući na požar Crkve Notre Dame.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ima on puno posla kod svoje kuće i u francuskim kolonijama", dodao je Onyx Lorenzoni, naglasivši da je "Brazil slobodna demokratska zemlja, i nikad se nije ponašao kolonijalistički ni imperijalistički kao što je to možda cilj Francuza Macrona".

Ipak, Bolsonaro je kasnije novinare pitao "Jesam li ja to rekao? Jesam li? Je li Jair Bolsonaro govorio?". Kazao je kako će odgovoriti na ponudu za pomoć od 20 milijuna eura kada Macron povuče uvrede koje mu je uputio. Macron je Bolsonara optužio da "laže" oko klimatskih obveza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
BRAZIL ODBIO POMOĆ G7 ZA BORBU PROTIV POŽARA U AMAZONIJI, BOLSONARO PORUČIO MACRONU: /

'Bavite se svojom kućom i kolonijama'

Image
BRAZIL ODBIO POMOĆ G7 ZA BORBU PROTIV POŽARA U AMAZONIJI, BOLSONARO PORUČIO MACRONU: /

'Bavite se svojom kućom i kolonijama'

Image
Foto: Profimedia

Uništena plantaža eukaliptusa nakon požara u Amazoniji

Globalna panika

Vidjevši čitavu ovu globalnu paniku oko tisuća šumskih požara u Amazoniji prošlog tjedna, i slušajući pozive na bojkot brazilskih proizvoda, Agamenon da Silva Menezes pitao se je li svijet poludio.

Gospodin da Silva je šef sindikata farmera u Novo Progressu u Brazilu te smatra da su požari u toj regiji normalan dio života, piše New York Times. Na taj način neki farmeri čiste zemlju kako bi zaradili za život te je to normalan dio sezone suše, smatra.

"Nastavit ćemo proizvoditi ovdje u Amazoni i nastavit ćemo hraniti svijet", kaže da Silva. "Nema potrebe za svim ovim bijesom". U Novo Progressu, kao i u mnogim drugim dijelovima Brazila, Boslonarova politika prema Amazoniji ima snažnu pogrešku. Prednost daju ekonomskom razvoju nad zaštitom okoliša.

'Kao da smo kolonija, ili ničija zemlja'

Ti Brazilci tvrde kako su požari i nestanak šume presudni za zadržavanje malih farmera i velikih rančeva koji izvoze grah i soju u svijet te kako je šteta za najveću svjetsku prašumu umjerena. Gnušaju se sa onim što vide kao kolonijalni stav - kako stranci pokušavaju odlučiti što bi Brazlici trebali napraviti sa svojom zemljom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bolsonaro je u ponedjeljak kazao kako Brazil neće prihvatiti zahtjeve za "spas Amazonije, kao da smo kolonija ili ničija zemlja". Ranije ovog mjeseca, grupa farmera, eksploatatora šuma i vlasnika firmi u Novo Progressu i drugdje je objavila kako će zapaliti koordinirane požare kao demonstraciju moći industrije koja se ne slaže s ekolozima.

Više od 26.000 šumskih požara zabilježenih ovog mjeseca u Amazoniji izazvalo je globalni bijes. Najveća je to brojka u desetljeću, što je bila i jedna od glavnih briga čelnika zemalja G7. No, Bolsonaro je njihovu pomoć posprdno i grubo odbio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Profimedia

Požar u Amazoniji

Ključ brazilske ekonomije

Poljoprivreda je dugo bila okosnica brazilske ekonomije - požari i poljoprivreda ovdje često idu ruku pod ruku, piše NYT. Većinom su to kontrolirani požari namijenjeni čišćenju zemlje za usjeve i ispašu stoke. No, krčenje šuma u Brazilu je sada sve veće jer je Bolsonaro popustio zakonske restrikcije o okolišu, a ovi požari su jedan od rezultata smatraju stručnjaci.

Kao najveća prašuma na svijetu, Amazonija čuva petinu svjetskih zaliha čiste vode, a važna je i zbog upijanja ugljičnog dioksida te održavanju globalnih temperatura od porasta. Mnogi svjetski lideri i ekolozi vide Amazoniju kao neprocjenjiv komad svjetske baštine koja se mora pažljivo čuvati.

'Nećemo predati kontrolu nad Amazonijom'

S druge strane mnogi u Amazoniji i njihovi politički predstavnici u Braziliji vjeruju da stroga pravila zaštite šuma stopiraju domaće gospodarstvo. Upravo je obećanjima kako će smanjiti broj pravila o zaštiti okoliša Bolsonaro osvojio 52 posto glasova u sjevernim državama koje obuhvaćaju Amazoniju.

Gospodin da Silva, lider sindikata poljoprivrednika vjeruje kako predsjednik Bolsonaro treba ostati na istom kursu te kako ne bi smio podleći pritiscima europskih čelnika ili prijetnjama o bojkotu brazilske robe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Profimedia, AFP

"Nećemo predati kontrolu nad Amazonijom i to je činjenica", kazao je. "Imamo jeftine, kvalitetne proizvode za prodaju. Ako ih ne žele kupiti, onda ćemo ih prodati u Kinu i ostala mjesta."

FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo