Kada je u siječnju ove godine Brazilac austrijskog porijekla Gerhard Daniel Campos Wittich otputovao poslom u Maleziju, naprasno je prestao slati poruke svojoj djevojci kod kuće u Rio de Janeiru. Ona je odmah krenula u bjesomučnu potragu za svojim partnerom, uvjerena da je nestao. Campos Wittich vodio je niz tvrtki za 3D ispis u Riju koje su, između ostalog, izrađivale voštane figurice vojnika i privjeske za pseće ogrlice. Brazilsko ministarstvo vanjskih poslova i Facebook zajednice u Maleziji mobilizirali su se u potrazi za nestalim muškarcem, ali Camposu Wittichu jednostavno se izgubio svaki trag.
Vijesti o njemu na kraju su stigle iz neočekivanog izvora s drugog kraja svijeta - iz Atene. I bile su jednako šokantne koliko i neočekivane, piše Guardian.
Putinove tajne službe poslale ih u misiju
Campos Wittich navodno je bio lažni identitet, objavili su grčki mediji pozivajući se na izvore u grčkoj obavještajnoj službi. Prema tim izvješćima, on nije, kao što je rekao svojoj djevojci, dijete oca Austrijanca i majke Brazilke kojeg su odgojili baka i djed u Beču. Navodno je bio ruski špijun, godinama obučavan u sklopu elitnog obavještajnog programa da savršeno glumi stranca prije slanja na zadatak. Navodno je bio tajno oženjen s drugom ruskom špijunkom koja je, predstavljajući se kao grčko-meksička fotografkinja Maria Tsalla, vodila trgovinu priborom za pletenje u Ateni. Oboje su, navodno, bili poslani u misiju dugu desetljećima da služe obavještajnim službama Vladimira Putina.
Najmanje šest takvih osumnjičenih ilegalaca razotkriveno je na različitim lokacijama u svijetu tijekom prošle godine. Ruska obavještajna služba sada vjerojatno izlaže svoje špijune dodatnom riziku, jer je mnogo "legalnih" špijuna koji su pod krinkom radili u ruskim veleposlanstvima, protjerano iz zapadnih zemalja kada je počeo rat u Ukrajini.
Neimenovani visoki grčki dužnosnik, upoznat sa slučajem Camposa Witticha i njegove partnerice iz Atene, kazao je za Guardian kako grčke sigurnosne službe vjeruju da je ovaj bio ruski ilegalac prezimena Šmirev, dok je njegova supruga lažnog imena Maria Tsalla, zapravo Irina Romanova. Udala se za njega u Rusiji prije nego što su poslani na zadatak te je uzela njegovo prezime. Početkom siječnja, kada je Campos Wittich napustio Brazil, njegova partnerica otputivala je iz Atene. Oboma se otada gubi trag.
Kombinirali romansu sa špijunažom
Ilegalci često rade u parovima kao bračni parovi, ali slučaj Camposa Witticha i Tsalle vjerojatno je prvi primjer supružnika koji špijunski posao odrađuju u različitim zemljama, vodeći odvojene živote. Grčki dužnosnici tvrde da se par nedavno sastajao u Grčkoj, na Cipru i u Francuskoj, vjerojatno kombinirajući romantične susrete sa špijunskim poslom. Informacije iz Grčke i Brazila sugeriraju da su oboje svojim naglim nestankom za sobom ostavili emocionalno uništene dugogodišnje partnere koji su im služili kao paravan i nisu imali razloga posumnjati da su zapravo u vezi s ruskim špijunima.
Campos Wittich živio je najmanje dvije godine u Riju sa svojom djevojkom, Brazilkom, koja je odmah pokrenula potragu za njim na društvenim mrežama kada je nestao. Ona je veterinarka i radi za brazilsko ministarstvo poljoprivrede.
"Stvarno se boji ove situacije i jako je povrijeđena zbog naglog prekida veze koja je u njezinim očima bila savršena", rekao je jedan od njezinih prijatelja.
Campos Wittich govorio je portugalski, ali s naglaskom koji su njegovi poznanici teško razumjeli.
"Ne bih mogao reći je li njegov naglaska zvučao ruski, njemački ili turski", kazao je jedan njegov dugogodišnji poznanik u Riju.
O svojoj prošlosti govorio je rijetko i nejasno, pravdajući svoj nerazgovjetan naglasak odrastanjem u Beču.
Gospodin i gospođa Šmirev već su u Rusiji
I priča njegove partnerice Irine Šmireve bila je slična. U Grčku je stigla prije nekoliko godina s meksičkom putovnicom na ime Marije Tsalle, rođene u Grčkoj. Tvrdila je da je rođena u Belizeu i navodno je koristila krivotvoreni rodni list kako bi ponovno dobila grčko državljanstvo. Govorila je kako je Grčku napustila kao dijete te da se vratila želeći otrkiti svoje korijene. Voljela je fotografirati i vodila je blog o putovanjima na kojem je sebe opisivala kao "strastvenu i nemirnu umjetnicu". Na fotografijama koje je objavljivala na internetu uvijek bi dio lica pažljivo zaklonjala: mačkom, kamerom, klupkom vune… Doselivši u Atenu, upisala je tečaj kako bi usavršila grčki jezik i počela je izlaziti s jednim muškarcem, direktorom.
"Bila je jako dobra osoba, ljubazna i pažljiva. Puno je volontirala, brinula se o mačkama lutalicama. Vijest da je špijunka jako mi je teško pala", kazao je Tsallin prijatelj koji je radio u njezinoj pletionici.
Campos Wittich i Maria Tsalla – ili gospodin i gospođa Šmirev, ako su sumnje grčkih vlasti točne – vjerojatno su se već vratili u Rusiju. No, u posljednje vrijeme najmanje četvoro osumnjičenih ruskih špijuna zaglavilo je u prtivoru. Jedan od njih, Rus s lažnim brazilskim identitetom, tijekom svoje desetljeće duge špijunske misije, magistrirao je u SAD-u i stažirao na Međunarodnom kaznenom sudu u Haagu. U prosincu su slovenske vlasti uhitile muža i ženu koji su se predstavljali kao Argentinci i vodili su online umjetničku galeriju u Ljubljani. Izvori Guardiana kažu da su bili časnici ruske vanjske obavještajne službe SVR i vjerojatno su djelovali diljem Europe.
'Puklo' kad su otkriveni špijuni u Sloveniji
Moguće je da su Tsalla i Campos Wittich bili tek u ranoj fazi "izgradnje" svojih misija, koje su mogle trajati desetljećima da nisu otkrivene.
"Nismo imali nikakve dokaze da je ona špijunirala u Grčkoj. Jedina nezakonita stvar za koju bi mogla biti optužena je korištenje lažnih dokumenata", rekao je grčki dužnosnik.
Međutim, puno je putovala i obavještajne službe diljem Europe sada istražuju njezino kretanje. Njezin partner ostvario je više kontakata u krugovima koji su mogli biti zanimljivi ruskim obavještajnim službama.
Campos Wittich živio je u Riju najmanje pet godina i njegova tvrtka za 3D ispis imala je među klijentima neke vladine i vojne agencije. U vrijeme njegova nestanka, Campos Wittich bio je u završnim pregovorima za kupovinu novog poslovnog prostora za svoju tvrtku u središtu Rija. Taj se prostor nalazi u poslovnoj zgradi, pedesetak metara od američkog konzulata. Dok se spremao platiti posljednju ratu za uređenje istog, navodno mu je stigla poruka da bježi zbog straha da bi uhićenja ruskih ilegalaca u Sloveniji mogla kompromitirati i druge.
Ostavili za sobom shrvane partnere
Visoki brazilski dužnosnik rekao je da je Campos Wittich napustio Brazil krajem prosinca, odletjevši preko Dohe u Maleziju, gdje je navodno planirao pohađati tečaj 3D printanja. Prijavio se u hotel s četiri zvjezdice u Kuala Lumpuru rekavši svojoj djevojci da planira otići na izlet u Cameron Highlands, slikoviti brdski predio s plantažama čaja. Umjesto toga, 9. siječnja uzeo je taksi koji ga je odvezao do zračne luke gdje mu se potom gubi svaki trag.
Prijatelji Marije Tsalle također su ostali zatečeni njenim naglim odlaskom. Krajem siječnja nazvala je svoga zaposlenika s telefonskog broja u Kirgistanu rekavši mu da se "dogodilo nešto veliko", ali ne navodeći pojedinosti.
"Rekla mi je da mogu preuzeti njezinu tvrtku ako želim. Inače bi je samo zatvorila", rekao je.
Partneri oboje špijuna ostali su shrvani, kažu njihovi prijatelji i poznanici u Ateni i Riju.
"Ona ništa nije posumnjala. Ona je draga žena koja je samo željela stvoriti obitelj i udati se za čovjeka za kojeg je mislila da je muškarac njezina života", kazao je prijatelj partnerice Camposa Witticha.