U trenutku dok su se očekivali prvi zračni napadi na Libiju, al Jazeera je javila da je libijski ministar vanjskih poslova Musa Kusa izjavio nešto prije 14 sati kako Gadafijeve snage odmah uvode prekid vatre i zaustavljaju sve vojne operacije. U isto vrijeme oslobođena su i četiri novinara New York Timesa koje su prije nekoliko dana zarobili Gadafijevi vojnici.
''Libija je svjesna odluke rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a i u skladu s time što smo članica Ujedinjenih naroda, moramo prihvatiti odluku Vijeća'', kazao je Kusa. Istaknuo je da se slažu o potrebi zaštite civila, te se stoga spremaju na dijalog sa svim zainteresiranim stranama.
Ubrzo je reagirao i britanski ministar vanjskih poslova Douglas Alexander koji je rekao kako Gadafijevom režimu treba suditi po djelima, a ne po riječima.
Također, al Jazeerina dopisnica smatra da Gadafi na ovaj način samo pokušava kupiti vrijeme, kako bi maknuli zonu zabrane letenja.
UN-ov glavni tajnik Ban Ki-moon nije želio kometirati novu odluku Libije, no ističe da Libija mora ispuniti sve elemente rezolucije UN-a. NATO saveznici dogovorili su se da će ubrzati planiranje eventualne vojne akcije u Libiji, ali još moraju odlučiti hoće li se uopće miješati.
Podsjetimo, u četvrtak kasno navečer su rezolucijom Vijeća odobrene praktično sve mjere, osim kopnene intervencije, kako bi se zaustavili napadi u Libiji koji mogu rezultirati civilnim žrtvama. Također, nametnula se uspostava zone zabrane leta nad Libijom, presretanje brodova sa zalihama za Libiju, embargo na oružje te zamrzavanje imovine libijskih čelnika.
Od 15 članica Vijeća sigurnosti, 10 je glasalo za rezoluciju, nijedna nije bila protiv, a pet ih je bilo suzdržano (Rusija, Velika Britanija, Indija, Brazil i Njemačka).
Kako piše The Washington Post, u Bengaziju, uporištu pobunjenika protiv Moamera Gadafija, izbilo je slavlje po objavi ove vijesti. Naime, UN je gotovo tjedan dana oklijevao oko donošenja ovakve rezolucije, što su Gadafiju odane snage iskoristile za suzbijanje pobune.
Gadafi je ranije u četvrtak putem medija poručio da njegova vojska stiže u Bengazi i da neće imati milosti prema onima koji joj se suprotstave. Ujedno je zaprijetio cijelom Sredozemlju u slučaju intervencije, a zaprijetio je i rušenjem putničkih zrakoplova.
No, očito je odluka Francuske, Velike Britanije, Sjedinjenih Država i Belgije o napadu na Libiju uplašila Gadafija, te je odustao od napada na pobunjenička uporišta.
Francuzi i Britanci bili spremni za akciju i prije rezolucije
Glasnogovornik francuske vlade Francois Baroin kazao je da je Francuska spremna intervenirati par sati od donošenja rezolucije, piše Le Figaro. Za akciju je bila spremna i Velika Britanija, a The Washington Post piše da su ciljevi napada bile na željezničke pruge i vojni centri.
Libija zatvorila zračni prostor
Snage odane Gadafiju gađale su topništvom tijekom petka (prije objave o prekidu vatre) grad Misratu u zapadnoj Libiji, koji je pod kontrolom pobunjenika. Prema posljednjim informacijama, u napadu je četvero ljudi poginulo, a 70 ih je ozlijeđeno.
U petak ujutro europska organizacija za kontrolu zračnog prometa Eurocontrol priopćila je da je Libija zatvorila svoj zračni prostor za sav promet. S Malte je javljeno da je libijska kontrola zračnog prometa objavila da ne prihvaća nijedan zrakoplov u svoj zračni prostor do daljnjega, prenosi Hina.
Također, Egipat je počeo s isporukom oružja pobunjenicima te im tako pomaže u borbi protiv Gadafijeve vojske.
Vezani članci:
arti-201103170753006 arti-201103100584006 arti-201103100636006