Pet je osoba ubijeno tijekom sukoba prosvjednika i policije u srijedu na glavnom kijevskom trgu, a još oko 300 ih je ozlijeđeno. Trg nezavisnosti nalikovao je na ratno poprište, a u srijedu su cijeli dan neprestano odjekivali pucnji i bacane su šok-bombe, prenosi HRT pisanje stranih medija.
Vođa oporbene stranke UDAR Vitalij Kličko poslao je ultimatum predsjedniku Viktoru Janukoviču da do četvrtka navečer podnese ostavku i raspiše prijevremene izbore, u suprotnom će se prosvjednici opet okupiti i "krenuti u napad".
Ipak, došlo je do pomaka u razgovorima, pa bi moglo doći do mirnog rješenja. Oporbeni čelnici trebali bi se sastati s predsjednikom Janukovičem.
Sukobi su izbili u srijedu kad je policija u ranim jutarnjim satima počela razbijati barikade i uhićivati prosvjednike. Prosvjednici su bacali kamenje i molotovljeve koktele na policiju, koja je odgovorila suzavcem i dimnim bombama, navodi agencija Interfax. Oporbene snage i medicinski izvori navode da je policija očito koristila i prave metke jer su četiri od pet žrtava poginule od prostrijelnih rana.
Podsjetimo, policijska akcija uslijedila je dan nakon što je u Ukrajini na snagu stupio kontroverzni set novih zakona kojima se zabranjuju svi vidovi antivladinih prosvjeda. Novim zakonima zabranjeno je neodobreno postavljanje šatora i pozornica.
Na brzinu doneseni zakoni
U kontroverznom zakonskom paketu, koji su zastupnici na brzinu donijeli bez rasprave prošloga tjedna, predviđa se da prosvjednici mogu biti zadržani u pritvoru 15 dana zbog sudjelovanja u nedopuštenim prosvjedima ili zbog nošenja kaciga ili maski tijekom okupljanja. Zakon je stupio na snagu dan nakon što je objavljen u službenim novinama, odnosno u ponoć.
Blokiranje ulaza u vladine zgrade, što je jedno od obilježja uličnih prosvjeda u Kijevu, od sada se kažnjava zatvorskom kaznom.
SAD, Europska unija i aktivisti za ljudska prava oštro su osudili te zakone čija je očita svrha gušenje uličnih prosvjeda koje je izazvala Janukovičeva odluka da odustane od potpisivanja sporazuma s Europskom unijom u studenome prošle godine.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov okrivio je neke europske političare za usijavanje situacije u Ukrajini i njihovo neprilično sudjelovanje u protuvladinim prosvjedima u Kijevu. Dodao je da je Moskva spremna biti posrednik između suprotstavljenih strana u Ukrajini, ali samo ako to od nje zatraži.
Ozlijeđeno najmanje 35 novinara
Najmanje 35 novinara ozlijeđeno je od nedjelje u sukobima prosvjednika i snaga reda u središtu Kijeva, navela je nevladina organizacija za zaštitu medija. Većina ozlijeđenih su ukrajinski novinari, ali i jedan dopisnik ruskog kanala REN TV, kojega je granata sa suzavcem pogodila u nogu, prema Institutu mas-medija.
Međunarodna federacija novinara izvijestila je da je tijekom prosvjeda u studenome i prosincu ozlijeđeno više od 50 novinara, a da osim uhićenja i premlaćivanja, provladine snage, neformalne, ali i formalne, policijske, počinju i iz oružja ciljati novinare.
Sloboda tiska u Ukrajini je dugo smatrana jednim od glavnih uspjeha Narančaste revolucije 2004. Od izbora predsjednika Viktora Janukoviča 2010., stanje u pogledu slobode izvještavanja stalno se pogoršava.
http://vijesti.hrt.hr/nastavljeni-sukobi-u-kijevu