U Rumunjskoj su ovih dana ulice pune medvjeda. Mještani u istočnoj Moldaviji između Božića i Nove godine na sebe stavljaju medvjeđu kožu, okupljaju se u velikim grupama pa plešu da bi otjerali zle duhove. Ples medvjeda simbolizira smrt i ponovno rođenje vremena.
Na Dancing Bears Festivalu, stotine zamaskiranih mještana prate bubnjari i krotitelj medvjeda s pjesmom. Sviraču nose tradicionalnu narodnu nošnju, a krotitelji su odjeveni u crvene vojničke kostime. Plesači su opušteni, dijele piće, ljube se o puše cigarete.
Prema pisanju portala AP News, spektakl dolaze posjetiti i Japanci. Taj običaj potječe još iz pretkršćanskog razdoblja kada se vjerovalo da divlje životinje sprječavaju nesreću, pa maskirani medvjedi posjećuju domove i požele sretnu Novu godinu.
Na medvjeđa ramena često stavljaju i crvene ukrase od pompona, a neki se pretvaraju da napadaju ljude.
"Kad se približava sezona praznika, dah nam miriše na medvjede, naježimo se kad čujemo zvuk bubnjeva", kaže Costel Dascalu, koji odmalena sudjeluje na festivalu i dodaje da želi održati tradiciju živom.
Tradicija živi i nakon velikog vala iseljavanja iz Rumunjske, 1990-ih godina u potrazi za boljim poslovima u zapadnoj Europi.
Postoje i obredi na ovom festivalu, pa tako u središnjem činu medvjedi umiru pa uskrsnu. To simbolizira početak nove godine. Nakon uskrsnuća, jednog od medvjeda se podiže na štap i on nastavlja plesati.
Sudionici festivala kažu da se medvjeđa koža koju koriste za festival čuva generacijama i da su s njom vrlo pažljivi, a pažljivi moraju biti i kada je u pitanju teret koji nose.
Plesači na sebi nose medvjeđe krzno u punoj veličini, ako se uračunaju kandže i glava, za ovu zabavu treba se fizički pripremiti jer kostim teži oko 50 kilograma, a iznos koji se treba izdvojiti za kostim ide i do oko dvije tisuće eura.
POGLEDAJTE VIDEO: Radmanov poljubac, galeb koji ne bira na koga će se olakšati i viralni umirovljenici: Čemu smo se smijali u 2023.?