Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
STIŽE POMOĆ UKRAJINCIMA /

Amerikanci prikupljaju dokaze o ratnim zločinima u Ukrajini: 'Rad s tim podacima nešto je u čemu FBI ima iskustva'

Taj posao uključuje ispitivanje podataka s mobitela, forenzičke analize uzoraka DNK, kao i analizu dijelova tijela skupljenih s bojišta

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Ukrajina surađuje s američkim FBI-jem i američkim tvrtkama na prikupljanju dokaza o ruskim ratnim zločinima, poput podataka o geolokaciji i mobitelima, rekao je viši dužnosnik u srijedu. 

Ukrajinske vlasti prikupljaju podatke s bojišta i ukrajinskih gradova opustošenih ratom otkad je Rusija napala zemlju u veljači prošle godine, rekao je Alex Kobzanets, specijalni agent FBI-ja koji je prije radio kao pravni ataše agencije u Ukrajini.

"Prikupljanje tih podataka i njihova analiza, rad s tim podacima nešto je u čemu FBI ima iskustva", rekao je Kobzanets na konferenciji o kibernetičkoj sigurnosti RSA u San Franciscu.

Rad odražava produbljivanje suradnje između SAD-a i Ukrajine

Taj posao uključuje ispitivanje podataka s mobitela, forenzičke analize uzoraka DNK, kao i analizu dijelova tijela skupljenih s bojišta, rekao je.

"Sljedeći korak je rad s nacionalnim američkim pružateljima usluga i prijenos tih informacija... dobivanje podataka o pretplatnicima, dobivanje informacija o geolokaciji, gdje je to moguće", dodao je Kobzanets.

Rad odražava produbljivanje suradnje između SAD-a i Ukrajine na kibernetičkoj fronti, gdje je Rusija bila zajednički protivnik objema zemljama.

Agent je dodao da je američki FBI proteklih godinu i pol dana radio na pomaganju Ukrajini da također identificira ruske kolaboracioniste i špijune koji djeluju u Ukrajini i ruske snage koje djeluju izvan Kijeva za vrijeme invazije.

Teško je u kaznenom postupku dokazati tko je odgovoran

Američke sigurnosne tvrtke i dužnosnici bili su glavni partner Ukrajine u njezinim naporima da se obrani od ruskih kibernetičkih napada, s kojima se bori najmanje od 2015.

Ilia Vitiuk, voditelj Odjela za kibernetičku informacijsku sigurnost u Ukrajinskoj sigurnosnoj službi, rekao je da, premda je broj ruskih napada na Ukrajinu porastao u posljednjih nekoliko godina, posljednjih mjeseci oni postaju sve više ciljani.

"Vrlo je teško u kaznenom postupku dokazati tko je odgovoran", rekao je Vitiuk. "Vrlo nam je važno dobiti što više informacija o ruskim kibernetičkim kriminalcima... jer prikupljamo sve te informacije i stavljamo ih u naše kaznene slučajeve", rekao je.

“Vjerujemo da je ovaj slučaj kibernetičkih ratnih zločina nešto novo”, dodao je. “Ovdje smo vidjeli prvi kibernetički rat punog opsega.”

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike