Sirijski pobunjenici objavili su u nedjelju da su okončali 24-godišnju autoritarnu vladavinu predsjednika Bašara al-Asada u prvoj objavi na državnoj televiziji nakon munjevite ofenzive koja je iznenadila svijet.
Sve o situaciji u Siriji čitajte OVDJE.
Tko je Bašar al-Asada?
Sirijski autoritarni vođa Bašar al-Asad druga je generacija autokratske obiteljske dinastije koja je držala vlast više od 50 godina. Nestao je usred velikog i brzog napredovanja pobunjenika. Poznat je po svojoj brutalnoj vladavini u zemlji, piše CNN. Od 2011. godine ondje traje građanski rat, a opustošena zemlja pretvorila se u leglo ekstremističke skupine ISIS ("Islamska država").
Iz svojih su domova u izbjegličkoj krizi, pobjegli milijuni ljudi, a rat je počeo nakon što je Asadov režim odbio popustiti za vrijeme masovnih prodemokratskih prosvjeda tijekom Arapskog proljeća 2011. godine. On je krenuo u suzbijanje miroljubivog pokreta te ubio i zatvorio tisuće građana u prvih nekoliko mjeseci.
Njegove su snage optužene za teška kršenja ljudskih prava, brutalne napade na civile te korištenje kemijskog oružja protiv svog naroda. Na početku rata, mnogi al-Asada pozivali da odstupi s vlasti - od Sjedinjenih Američkih Država do Europske unije, Turske i Jordana. Iako su sankcije stizale sa Zapada, režim se održao do sada zahvaljujući potpori Rusije i Irana.
Dolazak na vlast i pobunjenici
Asad je vlast preuzeo na izborima 2000. godine, protivnika nije imao, a sve se to dogodilo nakon smrti njegova oca Hafeza al-Asada koji je na vlasti bio od 1970. godine. Bio je sovjetski saveznik, a svojoj je vojsci i obavještajnim službama dao da pobiju tisuće njegovih protivnika.
Bašar al-Asad došao je na vlast nakon očeve smrti, a sirijskom parlamentu trebalo je tek nekoliko sati da promijeni ustav da bi predsjedničku dob s 40 godina - snizio na 34, da bi mogao doći na čelo zemlje.
Iako se mnogim promatračima u Europi i SAD-u učinilo da vlast preuzima svježi, mladi vođa koji će donijeti pozitivne promjene, očekivanja više nije bilo kada su shvatili da je al-Asad po dolasku na vlast zadržao veze s militantskim skupinama poput Hamasa i Hezbollaha.
Snage al-Asada i njihove brutalne taktike vidjele su se nakon gušenja prodemokratskih prosvjeda 2011. godine, nakon čega je izbio građanski rat. Od malih organskih milicija i nekih koji su prebjegli iz sirijske vojske, formirala se naoružana opozicija.
Hazef al-Asad upozoravao je Zapad da ne podržavaju pobunjeničke skupine jer će one, prema njegovim tvrdnjama, jednog dana napasti SAD i druge. Iza brutalnog rata ostale su stotine tisuća mrtvih ljudi, više od sedam milijuna interno raseljenih, a onih koji su napustili zemlju više je od šest milijuna.
POGLEDAJTE VIDEO: Pobunjenici u Siriji osvajaju grad po grad: 'Pobili su nam djecu, raselili obiteljli'