SIRIJSKI VOĐA /

Zatvorio i ubio tisuće ljudi, milijuni pobjegli za vrijeme njegovog režima: Tko je Bašar al-Asad?

Image
Foto: Canva/Profimedia

Na početku rata, mnogi al-Asada pozivali da odstupi s vlasti - od Sjedinjenih Američkih Država do Europske unije, Turske i Jordana. Iako su sankcije stizale sa Zapada, režim se održao do sada zahvaljujući potpori Rusije i Irana

8.12.2024.
11:01
Canva/Profimedia
VOYO logo

Sirijski pobunjenici objavili su u nedjelju da su okončali 24-godišnju autoritarnu vladavinu predsjednika Bašara al-Asada u prvoj objavi na državnoj televiziji nakon munjevite ofenzive koja je iznenadila svijet.

Sve o situaciji u Siriji čitajte OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je Bašar al-Asada?

Sirijski autoritarni vođa Bašar al-Asad druga je generacija autokratske obiteljske dinastije koja je držala vlast više od 50 godina. Nestao je usred velikog i brzog napredovanja pobunjenika. Poznat je po svojoj brutalnoj vladavini u zemlji, piše CNN. Od 2011. godine ondje traje građanski rat, a opustošena zemlja pretvorila se u leglo ekstremističke skupine ISIS ("Islamska država").

Image
SCENE IZ DAMASKA /

Pogledajte upad sirijskih pobunjenika u predsjedničku palaču

Image
SCENE IZ DAMASKA /

Pogledajte upad sirijskih pobunjenika u predsjedničku palaču

Iz svojih su domova u izbjegličkoj krizi, pobjegli milijuni ljudi, a rat je počeo nakon što je Asadov režim odbio popustiti za vrijeme masovnih prodemokratskih prosvjeda tijekom Arapskog proljeća 2011. godine. On je krenuo u suzbijanje miroljubivog pokreta te ubio i zatvorio tisuće građana u prvih nekoliko mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegove su snage optužene za teška kršenja ljudskih prava, brutalne napade na civile te korištenje kemijskog oružja protiv svog naroda. Na početku rata, mnogi al-Asada pozivali da odstupi s vlasti - od Sjedinjenih Američkih Država do Europske unije, Turske i Jordana. Iako su sankcije stizale sa Zapada, režim se održao do sada zahvaljujući potpori Rusije i Irana.

Dolazak na vlast i pobunjenici

Asad je vlast preuzeo na izborima 2000. godine, protivnika nije imao, a sve se to dogodilo nakon smrti njegova oca Hafeza al-Asada koji je na vlasti bio od 1970. godine. Bio je sovjetski saveznik, a svojoj je vojsci i obavještajnim službama dao da pobiju tisuće njegovih protivnika.

Bašar al-Asad došao je na vlast nakon očeve smrti, a sirijskom parlamentu trebalo je tek nekoliko sati da promijeni ustav da bi predsjedničku dob s 40 godina - snizio na 34, da bi mogao doći na čelo zemlje.

Iako se mnogim promatračima u Europi i SAD-u učinilo da vlast preuzima svježi, mladi vođa koji će donijeti pozitivne promjene, očekivanja više nije bilo kada su shvatili da je al-Asad po dolasku na vlast zadržao veze s militantskim skupinama poput Hamasa i Hezbollaha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Snage al-Asada i njihove brutalne taktike vidjele su se nakon gušenja prodemokratskih prosvjeda 2011. godine, nakon čega je izbio građanski rat. Od malih organskih milicija i nekih koji su prebjegli iz sirijske vojske, formirala se naoružana opozicija.

Hazef al-Asad upozoravao je Zapad da ne podržavaju pobunjeničke skupine jer će one, prema njegovim tvrdnjama, jednog dana napasti SAD i druge. Iza brutalnog rata ostale su stotine tisuća mrtvih ljudi, više od sedam milijuna interno raseljenih, a onih koji su napustili zemlju više je od šest milijuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Pobunjenici u Siriji osvajaju grad po grad: 'Pobili su nam djecu, raselili obiteljli'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo