Osumnjičenik za ubojstvo slovačkog premijera Roberta Fica pojavio se u subotu na zatvorenom sudskom ročištu u blizini Bratislave. Medijima je zabranjen pristup saslušanju, a u duboko podijeljenoj naciji strah od budućnosti raste.
Zdravstveno stanje premijera je teško, ali stabilno, a vlasti napadača opisuju kao "vuka samotnjaka" koji se nedavno radikalizirao. Najozbiljniji napad na europskog čelnika u posljednjih nekoliko desetljeća rasvijetlio je ono što dužnosnici i mnogi Slovaci kažu da bi se trebalo promatrati kao širi simptom polariziranog političkog okruženja u zemlji, javlja The Guardian.
"Sada doista postajemo crna rupa Europe", kaže Pavol Šimko, 45-godišnji profesor povijesti, referirajući se na komentare bivše američke državne tajnice Madeleine Albright, koja je skovala taj izraz za opis Slovačke 1997. nakon otmice sina tadašnjeg predsjednika Michala Kováča i ubojstvo ključnog svjedoka u slučaju, policajca Róberta Remiáša. "Nitko ne zna zašto je to učinio, ali mislim da je to bila tempirana bomba prije nego što se ovako nešto dogodi."
Činovi političkog nasilja postali su tmurna pojava u novijoj slovačkoj povijesti, ali posljednji slučaj daleko je najozbiljniji.
Mađarski premijer Viktor Orbán je, gostujući na državnom radiju u petak ujutro, povukao poveznicu između pokušaja atentata i Ficovih pogleda na rat u Ukrajini. Od Ficovog povratka na vlast, "Slovačka je krenula putem mira, a to je bila velika pomoć za Mađarsku", rekao je Orbán. "Sada smo izgubili ovu podršku. Znamo da je počinitelj bio ratno raspoložena osoba", dodao je, ne iznoseći za to nikakve dokaze. Orban je u radijskom intervjuu sugerirao – opet bez dokaza – da je pucnjava u Slovačkoj dio geopolitičke borbe. "Kombinacije koje povezuju pokušaj atentata s ratom nisu neopravdane", rekao je te dodao: "Proratne stranke pregovaraju jedna s drugom, zbog čega su šef imperija [Georgea] Sorosa i američka državna tajnica također otišli u Kijev."
U Moskvi je bivši ruski predsjednik Dmitry Medvedev hvalio Fica naklonjenog Kremlju, također implicirajući da je bio meta zbog svojih stavova o ratu u Ukrajini. "Naravno, postao je meta. Samo je nekoliko takvih u Europi. I moraju se pobrinuti za vlastitu sigurnost", rekao je. Napad je također potaknuo pitanja o mogućem propustu slovačkih sigurnosnih službi te strahove da bi se slični incidenti mogli početi događati i u drugim europskim prijestolnicama.
Slovačke vlasti otvorile su istragu o reakciji snaga sigurnosti na mjestu događaja. Izvor je rekao da su sigurnosne službe bile zatečene i da im atentator nije od ranije poznat. "Druge europske sigurnosne službe razmotrit će svoje mjere, shvaćajući da opasnost može doći niotkuda", rekao je izvor.
Poljski premijer Donald Tusk rekao je u četvrtak da je dobio prijetnje nakon pokušaja atentata na svog slovačkog kolegu, a jedan medij izvijestio je da će njegova sigurnosna zaštita biti pojačana. U Belgiji, premijer Alexander De Croo podnio je prijavu policiji protiv radijskog voditelja koji je slušateljima poručio: "Vidite da je moguće srušiti premijera. Pa bih rekao: samo naprijed".
Neki u Slovačkoj kažu da su zabrinuti da će napad ohrabriti vlasti da pokrenu napade na medije, civilno društvo i oporbene stranke. "Brinem se da će vladajuća koalicija sada iskoristiti pucnjavu kao izgovor za veliku akciju. Već su za to počeli optuživati oporbu i medije", kaže Lenka Szabóová, studentica iz Bratislave. "Ovo bi trebalo biti vrijeme okupljanja. Ali čini se da će nas to samo razdvojiti."
POGLEDAJTE VIDEO: Fico nakon atentata i dalje ozbiljno. Raste broj online prijetnji u Slovačkoj