Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan pozvao je Grčku da prestane naoružavati egejske otoke i da slijedi međunarodne ugovore, u izjavi u četvrtak koja bi mogla dovesti do opasne eskalacije između dvije susjedne zemlje.
Grčka bi trebala "izbjegavati sanjarenja, izjave i djelovanja koje će požaliti", rekao je Erdogan tijekom vojnih vježbi na zapadnoj obali Turske u kojima su sudjelovali i vojni saveznici.
"Saberite se. Ne šalim se", rekao je Erdogan u izjavi upućenoj Ateni. Tvrdi da Grčka dopušta vojne vježbe, uključujući i NATO i treće države, na otocima koji nemaju vojni status.
Takvi potezi bi "mogli imati katastrofalne posljedice", upozorio je Erdogan, dodavši da se Turska neće suzdržati od poduzimanja mjera prema međunarodnim ugovorima, iako nije dalje objasnio svoj stav.
Militarizacija grčkih otoka na istoku Egejskog mora zabranjena je prema Sporazumu iz Lausanne iz 1923. godine i Sporazumu iz Pariza 1947. godine. Atena tvrdi da su vojnici raspoređeni za obranu od brodova koji prilaze sa zapadne turske obale.
EU je 2020. morala prijetiti Turskoj
Erdoganove izjave dolaze u vrijeme pojačanih tenzija između dvije NATO članice koje se povijesno ne slažu po pitanju niza problema, uključujući i naftne rezerve i pomorska prava u istočnom Sredozemlju te po pitanju prava na otok Cipar, koji je podijeljen između Turske i Grčke od 1974. godine.
U drugoj polovici 2020. dvije zemlje su bile na rubu vojnog sukoba kad su obje poslale brodove u osporavane vode istočnog Sredozemlja.
Spor oko tog otoka nastao je zbog nalazišta plina oko otoka Kastellorizo, u koja je Turska tada poslala svoj brod za seizmička istraživanja Oruc Reis. Riječ je o području koje se nalazi 15 kilometara od Turske i 425 kilometara od Grčke.
Turska je tada inzistirala na tome da se otok nalazi "u cijelosti unutar turskog epikontinentalnog pojasa". Turska je ubrzo ipak povukla Oruc Reis iz spornih voda kako bi otvorila prostor diplomaciji pred samit EU-a.
Europska unija poručila je nakon samita da će kazniti Tursku ako nastavi s istraživanjima nalazišta plina u vodama na koja pravo polažu Grčka i Cipar upozorivši da bi sankcije mogle biti uvedene već u prosincu te godine, što je po ocjeni Ankare dodatno zaoštrilo njihove odnose.