'SVE SU POKUŠALI ZATAŠKATI' /

Eksplozivno izvješće uglednog lista: 'U curenju korone iz laboratorija sudjelovala je i kineska vojska!'

Image
Foto: Profimedia

Izvješće koje je u subotu objavio The Sunday Times kaže da su kineski znanstvenici, u suradnji s vojskom, u tajnosti provodili opasne eksperimente

12.6.2023.
13:59
Profimedia
VOYO logo

Od samih početaka pandemije covida prije više od tri godine traje žestoka rasprava o tome je li se virus pojavio uslijed curenja u kineskom laboratoriju ili je riječ o prirodnom procesu. Kina, zemlja u kojoj se koronavirus prvi put pojavio, svim je silama otežavala posao istražiteljima koji su svih ovih godina pokušavali pronaći odgovor.

Međutim, izvješće koje je u subotu objavio The Sunday Times kaže da su kineski znanstvenici u tajnosti provodili opasne eksperimente koji su prouzročili curenje iz Instituta za virusologiju Wuhan i pokrenuli izbijanje covida. Pozivajući se na američke istražitelje, u izvješću se navodi da dosad nema objavljenih informacija o projektu jer je provođen u suradnji s kineskom vojskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
COVID, BYE BYE! /

Sada je i službeno! 'Koronavirus više ne predstavlja toliku opasnost. Važno je da izvučemo pouke'

Image
COVID, BYE BYE! /

Sada je i službeno! 'Koronavirus više ne predstavlja toliku opasnost. Važno je da izvučemo pouke'

Zataškani slučajevi zaraze

U izvješću Sunday Timesa navodi se da je Wuhanski institut za virologiju počeo tragati za podrijetlom virusa Sars iz 2003. godine. Privukao je sredstva američke vlade putem dobrotvorne organizacije sa sjedištem u New Yorku. Institut je bio angažiran u riskantnim eksperimentima na koronavirusima koje je skupljao iz špilja šišmiša u južnoj Kini. U početku su nalazi eksperimenata objavljeni, a institut je tvrdio da su povezani rizici opravdani jer bi rad mogao pomoći u razvoju cjepiva protiv virusa.

Godine 2016. su istraživači pronašli novu vrstu koronavirusa u rudarskom oknu u Mojiangu u pokrajini Yunnan gdje su ljudi umrli od simptoma sličnih Sarsu. I umjesto da upozori svijet, Kina je ove smrti zataškala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izvješću se tvrdi kako je ondje pronađen virus zapravo 'član covidove uže obitelji' za koje se znalo da su postojali prije izbijanja pandemije. Virus je prevezen u Institut u Wuhanu i rad na njemu postao je povjerljiv.

Američki istražitelji rekli su da je tajni program trebao učiniti viruse iz rudnika zaraznijima za ljude, dodaje se u izvješću. Istražitelji vjeruju da je to dovelo do stvaranja covida i da je procurio u Wuhanu nakon laboratorijske nesreće.

"Postaje sve jasnije da je Institut za virusologiju Wuhan bio uključen u stvaranje, promicanje i zataškavanje pandemije covida-19", rekao je jedan od istražitelja.

U studenom 2019. istraživači koji su radili na ovim eksperimentima bili su hospitalizirani sa simptomima sličnim covidu, a njihovi rođaci su umrli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvješće Sunday Timesa također ističe da je Kina onemogućila istragu stranim stručnjacima koji su pokušavali identificirati izvor pandemije. Alice Hughes, britanska stručnjakinja za šišmiše, bila je profesorica na Kineskoj akademiji znanosti koja nadzire Institut Wuhan. Hughes je radila u rudnicima. Rekla je da joj je zabranjeno govoriti u medijima o svom istraživanju i da ju je Peking promatrao. Ograničenja su je natjerala da napusti Kinu i preseli se u Hong Kong.

Suradnja s vojskom

Dok su zemlje diljem svijeta izašle iz karantena, američki istražitelji dobili su pristup tajnim obavještajnim podacima o tome što se događalo u Kini prije nego što se covid pojavio. U izvješću se navodi da je više od desetak istražitelja dobilo pristup "metapodacima, telefonskim i internetskim informacijama" koje su prikupile američke obavještajne službe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izvješću se također navodi da projekt u Institutu Wuhan financira kineska vojska. U zasebnom izvješću, istražitelji američkog State Departmenta rekli su: "Unatoč tome što se predstavljaju kao civilna institucija, Sjedinjene Države su utvrdile da je Institut za virusologiju Wuhan surađivao na publikacijama i tajnim projektima s kineskom vojskom. Institut za virusologiju Wuhan uključio se u povjerljiva istraživanja, uključujući laboratorijske pokuse na životinjama, u ime kineske vojske najmanje od 2017.

Kineska vojska također je dobila odgovorna mjesta u institutu. Jedan od istražitelja rekao je da je razlog zataškavanja slučaja Mojiang bila vojna tajna povezana s potragom za mogućnostima dvostruke namjene u virološkom biološkom oružju i cjepivima.

Vojska se zainteresirala za razvoj cjepiva za viruse kako bi se mogli koristiti kao potencijalno biološko oružje", također se navodi u izvješću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo