DŽIHADISTI OKO HRVATSKE: /

Kampova za obuku terorista ima i u Srbiji?

Image
Foto: AFP, ELVIS BARUKCIC
30.3.2016.
8:44
AFP, ELVIS BARUKCIC
VOYO logo

"Na Balkanu postoji niz terorističkih kampova niskog intenziteta. U njima novaci ISIL-a vježbaju i provjeravaju svoju izdržljivost kao i odlučnost da se pridruže teroristima", stoji u izvještaju.

Prema nekim podacima, u BiH postoji 35 kampova za obuku, dok na Kosovu ekstremisti vježbaju u bivšim kampovima Oslobodilačke vojske Kosova. O riziku islamizacije dosad sekularnih Albanaca na Kosovu, Makedoniji i Albaniji, ali i o važnosti stabilnosti susjedstva za Hrvatsku govorio je nedavno visoki izvor s Pantovčaka, kazavši kako bi samo jedan incident mogao uništiti hrvatski turizam koji čini oko 20 posto BDP-a, navodi Večernjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No osim navodnih centara za obuku u BiH, Hrvatska je i s istoka i to vrlo blizu granice sa Srbijom, u doticaju s ekstremistima.

Image
FRANCUSKA DRHTI PRED EURO: /

'Mogući su teroristički napadi, angažirali smo još tisuće zaštitara'

Image
FRANCUSKA DRHTI PRED EURO: /

'Mogući su teroristički napadi, angažirali smo još tisuće zaštitara'

Nazovi Balkan radi terorizma

"Pripadnika vehabijskih organizacija nema samo na Sandžaku već i u Beogradu, Novom Sadu, Subotici... Iako njihov broj nije previše impresivan, to nije od značenja za terorizam budući da su dovoljna 2-3 čovjeka da izvedu terorističku akciju velikih razmjera. Prisjetite se da je samo njih petnaestak (većina boravila u BiH) u New Yorku i Washingtonu usmrtilo gotovo 3000 ljudi", upozoravaju u srpskoj Sigurnosno-informativnoj agenciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebna je priča oružje kojeg nakon ratova na ovim područjima ima i koje cirkulira. Direktor tvornice “Zastava oružje” Milojko Brzaković potvrdio je kako je više komada oružja koje su koristili džihadisti u terorističkom napadu u Parizu 13. studenoga proizvedeno u toj tvornici iz Kragujevca. Zbog toga se, govore neki stručnjaci, među sigurnosnim službama uvriježila izreka “Nazovi Balkan radi terorizma”.

I dok se zadnjih dana ponavlja kako sigurnosne službe raznih država vrlo nevoljko razmjenjuju obavještajne podatke, iz hrvatske policije kažu da kontinuirano razmjenjuju korisne informacije preko međunarodne suradnje s našim partnerima, prije je to bio Interpol, a sada i Europol. Usto, iznimno je važna i regionalna suradnja.

"U razmjeni informacija i suradnji nema rezervi jer je riječ o preozbiljnim stvarima da bismo vagali hoćemo li nešto razmijeniti ili ne", kazao je nedavno Mladen Pemper, voditelj Službe terorizma u Ravnateljstvu policije, piše Večernjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
hell propustene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo