Dakle, iako službenici europskih institucija, za razliku od običnih građana, mogu računati na zajamčenu povišicu plaća od 3,7% i sami platiti skijanje svojoj djeci, zimske radosti njihovog pomlatka ipak plaćaju porezni obveznici. U Europskoj uniji postoji poseban fond pod nazivom "Socijalni odnosi između namještenika i ostale socijalne djelatnosti", koji godišnje na raspolaganju ima 300.000 eura. Tako je Europski parlament prošle godine o trošku poreznih obveznika platio 53.000 eura za skijanje djece europskih službenika.
Sličan iznos utrošen je i za jedno logorovanje djece europskih namještenika na četiri različite ljetne destinacije u Francuskoj, Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Malti, piše Deutsche Welle. I prošle zime je u organizaciji jednog vijeća Europskog parlamenta održano jednotjedno skijanje u Italiji.
Ukupni troškovi za skijanje i smještaj u hotelu sa tri zvijezdice iznosili su lani gotovo 96.000 eura, od čega su roditelji djece platili nešto više od 42.000 eura. Dodatak iz fonda EU ovisi o prihodima roditelja: ako djelatnik Unije zarađuje 4.200 eura neto mjesečno, tada njegovo dijete dobiva potporu od 616 eura. Ako pak zarađuje 8.000 eura mjesečno, dijete još uvijek dobiva 414 eura potpore, a na određeni dodatak mogu računati čak i djeca čiji roditelji zarađuju i po 11.000 eura mjesečno.
Zbog ovakve prakse mnogi su zastupnici Europskog parlamenta zatražili da se prekine program subvencioniranja ljetovanja i zimovanja djece službenika, no ta inicijativa neće 'pokvariti' ovogodišnje zimovanje. Naime, sredinom ovog mjeseca skupina djece europskih službenika odlazi na uživanje u snijegu, gdje su za njih predviđene i "vježbe s huskijima" i mogućnost učenja stranih jezika.