DRAMATIČNO IZVJEŠĆE: /

Loše vijesti za najveću europsku ekonomiju, ne mogu se boriti s ovih par stvari. Stiže li recesija u Europu?

Image
Foto: Profimedia

'Njemačka industrija je u recesiji, a to sada utječe i na sve koji posluju s tim tvrtkama', kaže Claus Michelsen,

3.10.2019.
7:08
Profimedia
VOYO logo

Loše vijesti stižu iz Njemačke. Pet tamošnjih vodećih ekonomskih instituta značajno je revidiralo svoje prognoze gospodarskog rasta. Dok su u proljeće još predviđali rast njemačkog BDP-a od 0,8 posto u ovoj godini, sada su svoju prognozu rasta snizili na samo 0,5 posto.

Razlog tomu - ističe se u izvješću minhenskog Ifo instituta za gospodarska istraživanja objavljenom u srijedu - leži u padu potražnje za kapitalnim dobrima u svijetu (što snažno pogađa njemački izvoz), ali i u političkoj neizvjesnosti te strukturnim promjenama u automobilskoj industriji. Njemački ekonomski analitičari smanjili su i prognozu gospodarskog rasta za iduću godinu. Proljetos su predviđali da će gospodarski rast u 2020. godini biti 1,8 posto, a sada su prognozu korigirali na 1,1 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
POTVRDILI CRNE PROGNOZE: /

Njemačka je u stvarnom problemu, gospodarstvo im zapinje, a zna se kamo će se sve to preliti

Image
POTVRDILI CRNE PROGNOZE: /

Njemačka je u stvarnom problemu, gospodarstvo im zapinje, a zna se kamo će se sve to preliti

Rizici trgovinskog rata SAD-a i Kine

"Njemačka industrija je u recesiji, a to sada utječe i na sve koji posluju s tim tvrtkama", kaže Claus Michelsen, šef Odjela za prognozu i ekonomsku politiku na njemačkom Institutu za ekonomska istraživanja u Berlinu (DIW). "Činjenica da gospodarstvo uopće bilježi rast posljedica je ponajprije stalnog pozitivnog raspoloženja potrošnje kućanstava koje i dalje potiču dobre plaće, porezne olakšice i rast državnih transfera", dodao je.

Političke neizvjesnosti prisutne su diljem svijeta i utječu na vanjsku trgovinu smanjujući spremnost ulagača da se upuste u investicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Posebno su visoki rizici koji proizlaze iz eskalacije trgovinskog rata SAD-a i Kine. I Brexit bez dogovora također bi mogao proizvesti posljedice i uzrokovati 0,4 posto niži njemački BDP nego da bude proveden dogovorom", istaknuo je Michelsen.

Manje radnih mjesta u Njemačkoj iduće dvije godine

Usporavanjem njemačkog gospodarstva usporio se i rast zaposlenosti koji je dugo bio u zamahu. U industriji se čak "reže" broj radnih mjesta. S druge strane, u sektoru uslužnih djelatnosti i građevine i dalje se zapošljava pa slijedom toga njemački ekonomski instituti previđaju da će ove godine u Njemačkoj biti 380.000 novih radnih mjesta. Međutim, očekuje se da će iduće godine biti otvoreno 120.000, a one iza 160.000 novih radnih mjesta.

Stopa nezaposlenosti porast će na 5,1 posto u 2020. godini (sa sadašnjih 5 posto), ali se očekuje da će 2021. godine ponovno pasti na 4,9 posto. Predviđa se i nastavak umjerenog rasta potrošačkih cijena: 1,5 posto u 2020. i 1,6 posto u 2021. godini. Njemački proračunski višak i dalje je visok - očekuje se da će potkraj ove godine biti oko 50 milijardi eura, ali ekonomski analitičari predviđaju da bi se do 2021. godine mogao smanjiti za oko četiri milijarde eura. Uza sve to, glavni čimbenici krize su i razne fiskalne mjere poput dodatnih mirovinskih naknada, povećanja dječjeg doplatka, olakšica na porez na dohodak te djelomičnog ukidanja tzv. solidarnog dodatka. Na sve te mjere ove je godine potrošeno oko 22 milijarde eura, a iduće bi godine trebalo biti potrošeno 18 milijardi.

Od proljeća su, ističe se u izvješću Ifo Instituta, rizici za njemačku i globalnu ekonomiju bivali sve veći. Trgovinski spor SAD-a i Kine, ali i sukobi unutar Azije, izazivaju neizvjesnost i opterećuju globalnu ekonomiju. Brexit bez dogovora također bi, kažu, mogao opteretiti cjelokupno europsko, a pogotovo njemačko gospodarstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo