AMERIČKI GENERAL DRAMI: /

'Nemamo se čime braniti od ruske i kineske hipersoničnu prijetnje'

Image
Foto: Screenshot: AFP

Glavni čovjek nuklearnog arsenala SAD-a dramatičnim je izjavama upozorio kako njegova zemlja nema načina obraniti se od nadolazećih hipersoničnih projektila.

28.3.2018.
19:51
Screenshot: AFP
VOYO logo

General zadužan za nuklearni arsenal Sjedinjenih Država dao je niz neuobičajeno otvorenih izjava u kojima je upozorio kako Rusija i Kina "agresivno" razvijaju nova superbrza, ili hipersonična, oružja protiv kojih SAD trenutačno nema obrane, a radi se o projektilima brzine veće od Mach 5, ili 6.125 km/h.

Nemaju ih čime otkriti

Oružja možda neće biti operativna još nekoliko godina, no general John Hyten, zapovjednik Strateškog zapovjedništva SAD-a, upozorava kako su hitno potrebne promjene u sustavu obrane od projektila ili ih Sjedinjene Države neće biti u stanju detektirati kada uđu u naoružanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kina je testirala hipersonična oružja. Rusija ih je testirala. I mi smo isto tako. Hipersonična oružja predstavljaju značajan izazov", rekao je Hyten CNN-u. "Trebati će nam potpuno novi senzori kako bismo mogli uopće vidjeti hipersonične prijetnje. I naši suparnici to znaju." Hyten i drugi vojni stručnjaci tvrde kako sadašnja generacija satelita i radara namjenjenih detekciji projektila neće biti u stanju otkriti ova oružja nove generacije. Jedini mogući odgovor na napad hipersoničnim projektilima bio bi korištenje nuklearnog arsenala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hipersonični projektili nakon lansiranja polete u svemir, ali zatim se okrenu i velikom brzinom lete poput zrakoplova. Njihova niža putanja čini ih težima za otkrivanje od standardnih balističkih projektila.

U tijeku je utrka Rusije, Kine i SAD-a

Pentagon trenutno razmatra vlastitu proturaketnu obranu kako bi što bolje odredio koje su nove sposobnosti potrebne da bi se mogli nositi s novom vrstom oružja. Hyten je rekao kako "kao prvo trebamo bolje senzore, bolje mogućnosti praćenja kako bismo mogli odrediti a zatim i odgovoriti na prijetnju." Zatražio je i poboljšane bojeve glave, kako bi mogli bolje uništavati protivničke letjelice.

Image
'TO JE VIŠE OD PUKE SLUČAJNOSTI': /

Rusija pomaže Kini u stvaranju moćnog hipersoničnog oružja?

Image
'TO JE VIŠE OD PUKE SLUČAJNOSTI': /

Rusija pomaže Kini u stvaranju moćnog hipersoničnog oružja?

Pentagon radi i na konceptu presretačkih projektila koji bi mogli poslužiti kao obrana u slučaju da neprijatelj ispali cijelu baražu napadačkih projektila. Trenutačna američka proturaketna obrana u stanju je simultano uništiti samo maleni broj neprijateljskih projektila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ranije ovog mjeseca Rusija je objavila video zračno lansiranog hipersoničnog balističkog projektila. Upitan koliko je napredovao ruski hipersonični program, Hyten je odgovorio "Ne želim raspravljati o tome tko pobjeđuje u utrci, samo ću reći da utrka postoji." Na pitanje koliko će trebati Rusima da posjetuju operativno hipersonično oružje koje bi moglo doseći SAD, Hyten je rekao kako je to "slično problemu sa Sjevernom Korejom. Ako nastaviti istraživati tehnologiju, doći ćete do nje. I Rusi će doći do nje, Kinezi će doći do nje i mi ćemo doći do nje, a sada trebamo shvatiti što ćemo zatim učiniti."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo