Vojska je prije nekoliko dana preuzela kontrolu nad institucijama u toj zemlji na jugu Afrike. Iako časnici tvrde da nije riječ o vojnom, odnosno državnom udaru, gotovo svi upućeni u tamošnje stanje tvrde da se radi upravo o tome.
Sastanak u predsjedničkoj rezidenciji
Diktator Mugabe skupa sa svojom suprugom Grace u kućnom je pritvoru, premda su neki izvori objavili da je ona uspjela napustiti zemlju. Ovi su događaji uslijedili nakon što je Muugabe nedavno smijenio svoga potpredsjednika Emmersona Mnangagwu kako bi na njegovo mjesto postavio svoju kontroverznu suprugu.
Mnangagwa inače slovi za Mugabeovog čovjeka od povjerenja, a i heroj je antikolnijalne borbe u toj zemlji koja je okončana 1980. godine kada je Zimbabve stekao neovinost od britanske krune.
BBC je danas prenio fotografije sa sastanka Mugabea sa zapovjednikom vojske te dvojicom izaslanika iz Južne Afrike u Mugabeovoj rezidenciji u Harareu. U Južnoj Africi su, inače, milijuni izbjeglih stanovnika Zimbabvea koji su tamo prebjegli nakon sloma domaće ekonomije 2008. godine.
Situacija u toj zemlji prilično je nejasna. Opozicija traži da Mugabe pošto-poto podnese ostavku, no on čini se još ima dosta utjecaja i žilavo se opire tome. Neki su izvori čak objavili da Mugabe više nije u kućnom pritvoru.
Grčevito se bori za ostanak na vlasti
BBC piše kako se na fotografiji s današnjeg sastanka u Mogabeovoj rezidenciji, uz generala Constantina Chiwenga i dvojicu južnoafričkih izaslanika vidi i otac Fidelis Mukonori, rimokatolički svećenik blizak Mugabeu. On je, navodno, glavni posrednik u pregovorima.
Neimenovani izvori nakon sastanka su prenijeli novinarima da Mugabe odbija dobrovoljno odstupiti prije izbora zakazanih iduće godine.
"On odbija odstupiti i mislim da pokušava kupiti vrijeme", izjavio je agenciji AFP jedan izvor blizak vojnome vrhu.
Dužnosnici Mugabeove stranke Zanu-PF predlažu da Mugabe nominalno ostane na vlasti do prosinca kada bi na kongresu stranke Mnangagwa trebao službeno biti ustoličen za novog vođu stranke, ali i države.